Noul ambasador al Israelului în România a ajuns la București. Lior Ben Dor are rădăcini românești, după părinți și bunici

Lior Ben Dor, noul ambasador extraordinar şi plenipotenţiar al statului Israel în România, a sosit la Bucureşti, marcând începutul unei misiuni diplomatice speciale.
Filip Stan
20 aug. 2024, 14:59
Noul ambasador al Israelului în România a ajuns la București. Lior Ben Dor are rădăcini românești, după părinți și bunici
Noul ambasador al Israelului în România a ajuns la București. Lior Ben Dor are rădăcini românești, după părinți și bunici

Lior Ben Dor, noul ambasador al statului Israel în România, a sosit la Bucureşti. Un lucru interesant este faptul că ambasadorul are rădăcini românești. Părinţii şi bunicii diplomatului s-au născut în România: mama sa, Bianca, s-a născut şi a crescut în Buhuşi, iar tatăl său, în oraşul Bacău.

Citește și: România ar putea intra în programul Visa Waiver în 2025. Ambasadorul român în SUA: „Dacă totul merge bine!”

Noul ambasador al Israelului în România a ajuns la București

Reprezentanții ambasadei au transmis că Lior Ben Dor are ca scop o misiune diplomatică specială în România, mai ales că implicațiile emoționale nu pot fi ignorate.

„Excelenţa Sa, Dr. Lior Ben Dor, noul Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar al statului Israel în România, a sosit la Bucureşti, marcând începutul unei misiuni diplomatice speciale, cu o semnificaţie personală profundă. Pentru Dr. Lior Ben Dor, numirea sa ca ambasador al Israelului în România reprezintă mai mult decât o simplă funcţie diplomatică; este o reîntoarcere la rădăcinile sale familiale. Părinţii şi bunicii Excelenţei Sale s-au născut în România (mama sa, Bianca, a văzut lumina zilei şi a crecut în Buhuşi, judeţul Bacău iar tatăl în oraşul Bacău)”, anunţă ambasada, într-un comunicat.

Ambasadorul a reprezentat Israelul în misiuni diplomatice din întreaga lume, ocupând roluri cheie în ţări precum Egipt, Uruguay, Marea Britanie, Argentina şi Brazilia.

„Sunt foarte fericit că am sosit în România, ca ambasador al Israelului și doresc să vă spun altceva. Că sunt foarte mândru să reprezint țara unde m-am născut în țara unde s-au născut părinții și bunicii mei,” a declarat Dr. Lior Ben Dor.

Lior Ben Dor este diplomat în cadrul Ministerului Afacerilor Externe al statului Israel din anul 1994. De-a lungul carierei diplomatice, a ocupat diverse funcţii, inclusiv coordonator-şef pentru mass-media şi diplomaţie publică pentru lumea arabă şi Director al Departamentului pentru Egipt şi statele magrebiene în perioada 2016-2023. Printre responsabilităţile sale s-a numărat şi activitatea de purtător de cuvânt în limba arabă, oferind interviuri şi informări pentru jurnalişti şi instituţii media din lumea arabă, cu precădere de la începutul războiului împotriva organizaţiei teroriste Hamas.

Lior Ben Dor este absolvent al Universităţii Bar Ilan, unde a obţinut titlul de doctor. Ultima sa misiune în Brazilia i-a oferit prilejul de a îmbina cunoştinţele sale despre lumea arabă cu experienţa în America Latină, dedicându-se cercetării doctorale asupra comunităţii arabe din Brazilia. Noul ambasador al Israelului în România îşi exprimă angajamentul de a consolida şi dezvolta relaţiile bilaterale de excepţie, construite pe baza unei istorii comune şi a legăturilor culturale puternice.

Citește și: Eveniment organizat special pentru Ana Maria Bărbosu! Gimnasta a primit titlul de Ambasador al municipiului Focșani

DailyBusiness
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
Spynews
Incredibil! Ce a postat un șofer de ridesharing pe Tiktok după ce Ruby i-a fost clientă: “Ai fi putut să…” | FOTO
Bzi.ro
Reacția lui Gigi Becali, după ce Guvernul a declarat zi de doliu național în urma morții Papei Francisc: „Nu plâng la mormânt străin!”
Fanatik.ro
Obiceiul sănătos recomandat persoanelor care au peste 50 de ani. Ce e bine să facă în fiecare zi
Capital.ro
Elena Udrea, OUT din închisoare?! Avocatul ei a dat imediat vestea uriașă: E aritmetică!
Playtech.ro
Vouchere de vacanță 2025. Când trebuie salariații să restituie tichetele, situațiile prevăzute de lege
DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Adevarul
Personalitățile pe care românii le-ar vrea președinte, dar nu sunt pe buletinul de vot. „Clasa politică e imaginea societății”
wowbiz.ro
Fostul iubit al Danielei Crudu a fost declarat mort! Detalii halucinante
Spynews
Bogdan Mocanu nu scapă! Cum răspunde artistul acuzațiilor conform cărora ar fi fost în vacanță cu Andra Volos: "Da, am fost în Italia..."
Spynews
Încă o aroganță marca Tzancă Uraganu! Și-a aprins trabucul cu o bancnotă de 100 de dolari. Reacția fanilor | VIDEO
Evz.ro
Noi probleme la Piața Unirii. Traficul e amenințat
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
Trei români și-au pierdut viața într-un accident rutier, în Ungaria! Aceștia urmau să ajungă la muncă, în Franța
Cancan.ro
Klaus Iohannis nu mai arată așa cum îl știai. Cum s-a schimbat fostul președinte, după ce a demisionat
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Taxa care se dublează în România. Decizia luată de Ministerul Finanțelor: Nu se poate justifica
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
Ce s-a întâmplat cu Bogdan înainte de a fi înghițit de apele Dunării? Bărbatul care îl însoțea la pescuit face declarații cutremurătoare: „A început să țipe, să urle”
Explozie uriașă la cel mai mare port din Iran! Sunt zeci de morți și peste 700 de răniți
MediaFlux
Putin a decis! Armistițiu în Ucraina! Anunț de la Kremlin
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Planta care atrage iubirea în viața noastră. Floarea fericirii feminine nu ar trebui să lipsească din casele noastre