După o lună de zile de la inaugurare, au apărut deja primele probleme la „Golden Gate-ul” românesc, ce face legătură între Muntenia și Dobrogea.
Asfaltul de pe Podul Brăilei are denivelări care se văd cu ochiul liber pe partea de urcare dinspre Tulcea.
Autorităţile acuză şoferii pentru deformarea asfaltului. Denivelările ar fi apărut pentru că nu s-au respectat restricţiile de tonaj în zilele în care a fost caniculă. Atribuţiile de verificare revin Inspectoratului de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier.
În consecinţă, CNAIR a cerut constructorului să remedieze problema, iar ministrul Transporturilor a solicitat o anchetă.
Mai există însă o posibilitate: constructorul să fi folosit o metodă de aşternere a asfaltului care nu s-a potrivit acestui tip de pod.
Din fericire, denivelările nu pun siguranţa traficului în pericol.
Cristian Pistol, directorul general CNAIR, a comentat pe marginea acestui subiect, la TVR:
„Pe rampa de acces au apărut nişte denivelări. În principal, au fost identificate cauzele pentru care ele s-au produs, vorbesc aici despre o depăşire de tonaj, nu s-a respectat tonajul de către autovehiculele care au circulat pe acest pod, pe de o parte.
Pe de altă parte, ştiţi că am avut o perioadă de vreme caniculară, iar în acele momente noi am impus restricţii de tonaj la 7,5 tone, restricţii care nu au fost respectate de operatorii economici care se ocupă de transportul de mărfuri.
Cum ştiţi, podul acesta a fost dat în circulaţie, el din punct de vedere structural este în regulă, iar aceste mici deficienţe vor fi remediate de către antreprenorul lucrării, astfel încât, la momentul recepţiei, la terminarea lucrărilor, nu vor mai fi niciun fel de probleme”.
Nu va fi oprit traficul pe pod, pentru remedierea problemelor, a garantat șeful CNAIR.
„Denivelările vor fi remediate cu traficul deschis. (…)
Odată cu creşterea temperaturilor exterioare, ştiţi foarte bine că temperatura la asfalt este mult mai mare, iar pe pod, în momentul în care se ajunge în zona de rampă, autovehiculele au tendinţa de a frâna, moment în care se pot crea aceste mici probleme ale asfaltului”, a mai comentat Pistol.
Purtătorul de cuvânt al CNAIR, Alin Șerbănescu, a oferit mai multe precizări la Digi24:
„Sunt nişte deformări, e adevărat, le-am constatat, ştim de ele. Aici pot fi mai multe cauze. Una ar fi nerespectarea tonajelor, ştim că s-a circulat în zona respectivă cu supratonaj.
Alta cauză ar fi nerespectarea perioadelor în care au fost restricţii pe caniculă şi, cuplate, nerespectarea tonajelor cu nerespectarea restricţiilor pe căldură, pot duce la aceste deformări.
Sau, şi aici am cerut să se facă o expertiză, o metodologie de aşternere a asfaltului care nu s-a potrivit acestui tip de pod. Şi la una dintre rampele podului, de la Jijila spre Brăila, poate fi o tasare la nivelul rampelor, vom vedea.
Dar aceste probleme nu afectează tablierul podului. Aceste probleme mai apar la obiectivele de infrastructură noi, au o perioadă în care se mai tasează. Este în garanţie şi constructorul trebuie să intervină.
Vom vedea după ce vom expertiza ambele probleme. Dacă este o problemă din construcţie o va remedia constructorul, iar dacă este vorba despre o problemă de întreţinere probabil că o vom remedia noi. Podul însă nu se va închide, nu există pericol pentru circulaţie”.
Podul suspendat peste Dunăre de la Brăila a fost inaugurat cu mare fast pe 7 iulie, fiind cea mai spectaculoasă şi importantă lucrare de infrastructură realizată în România după Revoluţie. A costat 500 de milioane de euro şi tot nu e gata complet, pentru că nu sunt finalizate drumurile de legătură.