O activitate fizică constantă poate duce la îmbunătăţirea rezultatelor şcolare

O activitate fizică constantă poate duce la îmbunătăţirea rezultatelor şcolare ale adolescenţilor şi îndeosebi ale fetelor la materiile tehnice, relevă un studiu publicat în revista British Journal of Sports Medicine, preluat de AFP.
Iulian Tudor
22 oct. 2013, 07:38
O activitate fizică constantă poate duce la îmbunătăţirea rezultatelor şcolare

O echipă de cercetători de la Universitatea din Dundee (Scoţia) a studiat 5.000 de tineri britanici, comparându-le performanţele fizice şi şcolare la vârstele de 11 ani, 13 ani şi 16 ani, potrivit Agerpres. Durata şi intensitatea activităţii fizice au fost măsurate cu un accelerometru, pe o perioadă cuprinsă între trei şi şapte zile.

La 11 ani, băieţii făceau exerciţii fizice de intensitate medie sau ridicată timp de 29 de minute pe zi, în timp ce fetele doar 18 minute. La această categorie de vârstă se recomandă efectuarea zilnică a 60 de minute de exerciţii fizice.

Comparând performanţele şcolare ale copiilor la limba engleză, matematică şi ştiinţe, cercetătorii au demonstrat legătura cu volumul activităţii fizice zilnice, efectele pozitive fiind mai evidente la fete în privinţa obiectelor de studiu cu caracter tehnic. Efectul a fost cu atât mai relevant la vârsta de 16 ani, cu cât activitatea fizică începuse la o vârstă mai mică.

Autorii studiului au precizat că au luat în considerare şi alţi factori ce ar putea influenţa rezultatele şcolare ale copiilor, cum ar fi o mamă fumătoare în timpul sarcinii, greutatea mică la naştere şi diferiţi factori economici şi sociali.

CITEŞTE ŞI: Priorităţile anului şcolar 2013-2014 sunt INSPECŢIA LA CLASĂ şi EVALUĂRILE CONSTANTE

DailyBusiness
Amendă uriașă în 2025 pentru cei fără talon auto. Lista actelor obligatorii
Spynews
Alina Petre a divorțat oficial de Bogdan Vasiliu! Ce s-a întâmplat când s-au întâlnit față în față, la tribunal
Bzi.ro
Ramona Bădescu a vorbit despre planurile de nuntă! „Am pus totul la cale!”
Fanatik.ro
Play-off SuperLiga: clasament, program complet. Cu cine joacă FCSB, CFR Cluj și U Craiova în prima etapă! Când se dispută marile derbyuri
Capital.ro
Marea actriță ne-a părăsit. A fost cea mai iubită, dar boala a doborât-o: Ne va fi dor de ea...
Playtech.ro
Ce pensie va încasa un român care a muncit 35 de ani pentru salariul minim
DailyBusiness
Salata de ciuperci cu mărar și usturoi. Rețeta te va cuceri de la prima îmbucătură!
Adevarul
Dan Șucu a scăpat ca prin urechile acului. De ce a refuzat colaborarea cu Nordis, firma acuzată că a fraudat mii de oameni
wowbiz.ro
Smiley a apărut cu bebelușul în brațe! Fanii, în extaz
Spynews
BREAKING NEWS / A murit celebrul astrolog Minerva! Gabriela Dima s-a stins din viață la 66 de ani 
Spynews
Colțul de rai din Tunisia în care trebuie neapărat să ajungi! Ce obicetive turistice găsești acolo
Evz.ro
Horațiu Potra vrea revoltă. Cere ca românii să iasă înarmați pe străzi
Ego.ro
Verdict în cel mai mare PROCES cu SCANDAL din lumea mondenă! Declarațiile EXCLUSIVE ale învinsei
Prosport.ro
Imagini spectaculoase cu controversata Laura Vicol. Unde a apărut „Regina Nordis”
kanald.ro
Doliu în sportul românesc! O multiplă campioană mondială și europeană la tenis de masă s-a stins din viață
Cancan.ro
Gigi Becali nu mai candidează la președinția României, după ce BEC a respins candidatura lui Călin Georgescu
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Motivul pentru care a fost respins Călin Georgescu. Ce s-a descoperit în dosarul depus la BEC
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Ea era cea mai frumoasă din lume, el un milionar blestemat: „A apărut bărbatul vieții mele”
stirilekanald.ro
Mesajul halucinant al lui Horațiu Potra: La luptă, băieți! Cei care au arme să iasă cu armele!
Indemnizaţie de bunic 2025. Ce sume oferă statul pentru a avea grijă de nepoţi. Ce vârstă trebuie să aibă beneficiarii
MediaFlux
Reacția lui Elon Musk, după respingerea candidaturii lui Georgescu: ”E o nebunie”
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ce pensie are Radu Theodoru, generalul de 101 ani cercetat de DIICOT