Potrivit Serviciului de Ambulanţă Judeţean (SAJ) Vaslui, bătrâna a fost găsită în stare de inconştienţă de către o vecină care o mai vizita periodic, femeia sunând la numărul de urgenţă 112 pentru a solicita sprijinul unui echipaj medical.
După ce i s-a acordat primul ajutor, victima a fost preluată de o ambulanţă şi apoi transportată la Spitalul de Urgenţă Bârlad. „În momentul în care a fost găsită în locuinţă, femeia avea temperatura corpului de 23 de grade, fiind în şoc hipotermic. Bătrâna are o stare materială mai precară astfel încât nu a mai reuşit să-şi asigure căldura în locuinţă în ultimele zile”, a declarat, miercuri, managerul SAJ Vaslui, Aurora Popa.
Bătrâna de 70 de ani a fost internată la Secţia de Terapie Intensivă a spitalului din Bârlad, starea ei fiind stabilă, potrivit medicilor care o au în îngrijire.