Din primele informaţii, ar fi vorba despre o răzbunare. Coletul explozibil a fost dezamorsat de brigada antitero a SRI.
„Vorbim despre un colet explozibil amplasat sub o maşină aflată într-o parcare a unor blocuri. În urma investigaţiilor s-a constatat că acest colet conţine materiale inflamabile care s-ar fi putut declanşa printr-un dispozitiv electric artizanal. Maşina era îmbibată în combustibil. În urma intervenţiei prompte, dispozitivul a fost îndepărtat prin mijloacele specifice. A fost distrus”, a precizat la România TV, purtătorul de cuvânt al SRI, Sorin Sava.
„După primele verificări, s-a stabilit că este vorba de un dispozitiv artizanal care avea ca scop cel mai probabil incendierea autoturismului. Dispozitivul a fost anihilat de specialiştii SRI fără a fi se pune în pericol siguranţa vreunei persoanei. La faţa locului se efectuează cercetări”, a declarat şi Gabriela Stoica, purtător de cuvânt al IPJ Mureş.
Potrivit acesteia, maşina se afla într-o parcare dintr-un cartier din Târgu Mureş.
Întrebată dacă ar putea fi vorba de răzbunare în acest caz, Stoica a spus doar că este vorba de maşina unei „femei casnice”.
„Vor fi verificate toate pistele, dar este mult prea devreme să formulăm concluzii de acest gen„, a conchis purtătorul de cuvânt.