O nouă metodă de escrocherie pe internet, numele actriţei Rodica Popescu Bitănescu a fost folosit pentru o campanie umanitară falsă pe o reţea de socializare.
Citeşte şi Rodica Popescu Bitănescu, mărturii terifiante despre torţionarii care i-au chinuit familia
Actriţa s-a trezit peste noapte cu o pagină de Facebook prin care cerea bani pentru copii sau familii aflate în situaţii dificile. Nu este singura persoană publică de care se folosesc escrocii. De exemplu, numele medicului Raed Arafat a fost şi el folosit pentru o asemenea campanie, dar, cu ajutorul poliţiei, doctorul a reuşit să închidă contul fals de socializare. Într-o situaţie similară a fost şi cântăreaţa Andra.
Citeşte şi Rodica Popescu Bitănescu o acuză pe Carmen Harra de escrocherie: A luat minţile necunoscând-o lumea
Rodica Popescu Bitănescu susţine că nu obişnuieşte să intre pe internet, nu are pagină de Facebook şi îi sfătuieşte pe oameni să nu se lase impresionaţi de aşa-zisele cazuri umanitare.