Accidentul a avut loc pe strada Ardealul din Timişoara, după ce un tânăr de 25 de ani a pierdut controlul volanului, autoturismul ajungând pe trotuar, unde a lovit o femeie de 28 de ani şi pe copilul acesteia, în vârstă de doi ani. Ulterior, şoferul a fugit de la locul accidentului, potrivit Mediafax.
„Femeia este rănită grav, iar copilul este rănit uşor, ambii fiind transportaţi de urgenţă la Spitalul Judeţean din Timişoara”, a precizat purtătorul de cuvânt al Poliţiei Judeţene Timiş, Ancuţa Moraru.
Potrivit acesteia, poliţiştii l-au găsit pe tânăr după scurt timp, acasă, şi i-au întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă, părăsirea locului accidentului şi conducerea unui autovehicul pe drumurile publice având permisul de conducere reţinut.
După ce poliţiştii l-au luat pe tânăr de acasă, pentru a-l duce la Spitalul Judeţean din Timişoara pentru recoltarea de probe biologice, maşina Poliţiei a fost lovită, în drum spre spital, de un autoturism condus de o femeie care nu a acordat prioritate autospecialei, deşi avea semnalele acustice şi luminoase în funcţiune.
Poliţiştii fac cercetări pentru stabilirea cu exactitate a împrejurărilor în care a avut loc accidentul în care a fost implicată maşina Poliţiei.