O tânără din Marea Britanie a murit de cancer cervical, după ce medicul a pus simptomele pe seama hormonilor

O tânără de 27 de ani din Marea Britanie a murit de cancer cervical, după ce medicul ginecolog i-a catalogat simptomele ca fiind cauzate de hormoni şi nu i-a făcut investigaţiile necesare, scrie DailyMail şi publicaţia locală Portsmouth News.
Alina Costache
07 ian. 2022, 08:25
O tânără din Marea Britanie a murit de cancer cervical, după ce medicul a pus simptomele pe seama hormonilor
O tânără din Marea Britanie a murit de cancer cervical

O tânără din Marea Britanie a murit de cancer cervical. Porsche McGregor-Sims, în vârstă de 27 de ani, a murit pe 14 aprilie 2020, după ce fusese internată la Spitalul Queen Alexandra din Portsmouth în ziua precedentă, cu dificultăţi de respiraţie din cauza unei infecţii pulmonare. Analizele arătau că nu ar fi vorba de o infecţie cu coronavirus, dar tânăra a murit în mod tragic în ziua următoare.

Se pare că suferea, de fapt, de o formă agresivă de cancer de col uterin, care nu a fost depistat timp de luni de zile, deşi existau simptome precum dureri şi sângerări.

Citeşte şi: Tulpina Omicron pune stăpânire pe Europa. Sute de mii de infectări, raportate în Franţa, Italia şi Marea Britanie

O tânără din Marea Britanie a murit de cancer cervical

În ianuarie 2020, ea a fost examinată de medicul Peter Schlesinger, care era ginecolog suplinitor la Spitalul Queen Alexandra de numai nouă luni, potrivit Portsmouth News, citat de Adevarul.ro. Acesta a omis să-i facă o ecografie intravaginală pentru investigaţii, considerând că simptomele ei sunt cauzate de dereglări hormonale.

În cadrul anchetei, medicul şi-a justificat acţiunile spunând că „nu părea să existe niciun beneficiu” în efectuarea ecografiei, deoarece Porsche avea numai 27 de ani şi şansele să fie vorba de cancer erau mici. Însă a admis că ar fi făcut examinarea dacă un alt medic ar fi asistat la consultaţie.

Trei luni mai târziu, Porsche a avut două consultaţii telefonice cu medicul său de familie, acuzând dificultăţi de respiraţie. Când simptomele au început să se agraveze, medicul a presupus că ar fi vorba despre COVID-19 şi i-a spus să meargă la spital pentru o consultaţie.

După ce a ajuns la spital, tânăra a ajuns la spital, unde a fost diagnosticată cu cancer cervical şi a murit la numai o zi după, pe 14 aprilie 2020.

DailyBusiness
Nicușor Dan merge la Salina Praid. Vizită în mijlocul tensiunilor după inundații și evacuări
Spynews
Marilu Dobrescu povestește, în hohote de plâns, cu lux de amănunte, cum ar fi fost agresată fizic de fostul iubit, Iustin Petrescu: „A încercat să mă sufoce”
Bzi.ro
Cătălin Botezatu, mesaj dur după ce i-a fost criticată relația cu tânăra de 18 ani: „Voi plătiți bani grei ca să aveți așa ceva!”
Fanatik.ro
Județul din România cu cei mai mulți analfabeți. Peste 10.000 de oameni nu știu să scrie și să citească și consideră școala o pierdere de timp
Capital.ro
Decizie oficială pentru românii cu buletine. Se trece la cartea de identitate electronică. Noua regulă introdusă
Playtech.ro
De ce să nu pui niciodată frigiderul lângă cuptor. Greșeala pe care o fac mulți români fără să își dea seama că le crește consumul de energie
DailyBusiness
Marilu, acuzații grave la adresa fostului iubit: „Pot să recunosc, după atât timp, că am fost bătută de el”
Adevarul
Scrisoare deschisă devastatoare către IPS Calinic: „Cum ați putut premia un monah penal, escroc, criminal, proxenet?”
wowbiz.ro
Filmul asasinării Teodorei de la „Insula iubirii”. Criminalul a împuşcat-o pe fostă concurentă în piept și burtă. Ce a făcut cu doar câteva ore înainte de crimă
Spynews
Ce va face Claudiu Gherguț, câștigătorul Chefi la cuțite, sezonul 15, cu marele premiu, în valoare de 30.000 de euro. Cât va mai rămâne în România
Spynews
Pe ce dă Bursucu cei mai mulți bani. Fostul prezentator a spus adevărul cu subiect și predicat
Evz.ro
Câți bani fac românii din culesul acestei plante. Sumele sunt incredibile
Ego.ro
Cine este și cum arată singura soră a lui Klaus Iohannis. Acum s-a aflat! FOTO
Prosport.ro
FOTO. Milionarul a uitat-o definitiv pe Mădălina Ghenea pentru o altă actriță
kanald.ro
Filmul tragediei din Iași, în care Sebastian și-a pierdut viața, după ce a fost agresat de un alt prieten: „I-a tras cu pumnul în zona feței”
Cancan.ro
BREAKING | Teodora Marcu de la Insula Iubirii a fost împușcată MORTAL în Cosmopolis!
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Doliu imens la Antena 1. Vedeta s-a stins la numai 23 de ani, împușcată mortal. Ucigașul e încă liber
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Marcela a făcut 8528 de euro în prima lună cu noul ei job, dar a fost pusă la zid: „Ești un exemplu rău pentru copii”
stirilekanald.ro
Avem imaginile! Momentul în care Teodora e împușcată pe stradă!
Moșii de vară 2025. Ce NU trebuie să faci de Sâmbăta Morților și ce se dă de pomană
MediaFlux
Alertă în sistemul de pensii, este amenințat de „decreței”. Peste 1,6 milioane de români ies la pensie în acest an
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
O linie „fantomă” descoperită în China este legată de o populație antică și misterioasă din Tibet. Nu provine de la neanderthalieni sau denisoveni