Fara doar si poate, cremele de fata sunt bune si, in unele cazuri, de nelipsit. Dar nu sunt suficiente. Ne ajuta sa ne dam cu o lotiune extraordinar de scumpa pe fata, dar daca fumam doua pachete de tigari pe zi cu siguranta, in cativa ani, tenului nu va mai arata bine. Nu o sa va spunem acum sa va lasati de fumat, caci stiti bine de unele singure ca ar trebui. Va putem insa oferi unele sfaturi care, puse in practica zilnic, va improspateaza tenul si va ajuta sa reduceti efectele nocive cauzate de mediul exterior, cum ar fi poluarea si fumul de tigara (activ sau pasiv).
Protectie SPF
Indiferent de vremea de afara, ca e iarna si avem zapada sau e vara torida, crema cu protectie solara este absolut obligatorie. Ideal ar fi sa folositi atat o crema hidratanta sau antirid de zi care sa aiba SPF de 30, dar si un fond de ten cu factor de protectie. Atentie, daca crema are SPF 10 si fondul de ten tot 10, nu inseamna ca protectie pielii impotriva soarelui se ridica la 20!
“Suntem in mod constant expusi la razele soarelui, indiferent de anotimp. Ar trebui sa ne dam pe fata cu crème cu SPF 30 in fiecare zi, nu doar pentru a ne proteja impotriva cancerului de piele, ci pentru a proteja tenul insusi de razele soarelui care favorizeaza aparitia liniilor fine, a ridurilor adancite, a maririi porilor, dar si a schimbarii neuniforme, cu pete, a pigmentului pielii”, a avertizat medicul dermatolog Jeanine Downie.
Descoperă mai multe obiceiuri zilnice pentru un ten sănătos pe Lyla.ro.