Octavian Jurma: „Politicienii au foarte mult timp și sunt mai preocupați să nege. Morții sunt de vină!”

Medicul Octavian Jurma a declarat în cadrul unei intervenții la Antena 3 că vârful pandemiei încă nu a fost atins, iar criza politică are consecințe grave și pentru domeniul sanitar.
Ruxandra Rădulescu
22 oct. 2021, 16:05
Octavian Jurma:

Medicul Octavian Jurma a vorbit la Antena 3 despre criza sanitară cauzată de pandemia de Covid-19, situație care este profund influențată și de criza politică din România.

„Din păcate, este greu de estimat câte cazuri vom avea în vârf, pentru că am ajuns şi la limita capacităţii de testare. Criza aceasta politică se manfifestă şi în sistemul sanitar. Sunt presiuni enorme din punct de vedere politic pe DSP-uri, să o lase mai moale cu testările, cu raportările.

Se vede în faptul că au scăzut numărul de teste. M-am bucurat şi eu un pic că au scăzut numărul de cazuri raportat de săptămâna precedentă, în zilele echivalente, însă au scăzut şi numărul de teste. Ne aşteptam să ne apropiem de un vârf sau de un platou la mijlocul lunii octombrie.

Din punctul acesta de vedere şi eu cred că săptămâna viitoare s-ar putea să vedem fie un platou, fie chiar debutul unei faze descendente, cel târziu în trei săptămâni. La acest nivel, de peste 15.000 de cazuri pe zi, numărul de decese şi cazuri grave va continua să rămână alarmant pentru următoarele trei-patru săptămâni chiar.

Dacă nu sunt confirmaţi prin teste, atunci nici decesele nu vor fi confirmate pe teste. Acum depinde foarte mult de măsurile care se vor lua. Din certificatul verde s-a eliminat testele. Dacă se reintroduce, atunci într-adevăr, o să revenim pe o pantă ascendentă.” a afirmat Octavian Jurma.

Octavian Jurma: „România este un focar, în sensul de transmitere generalizată la nivelul întregii ţări”

Cercetătorul Octavian Jurma a criticat dur atitudinea politicienilor vis-a-vis de gestionarea pandemiei. Liderii țării sunt mult mai preocupați de lupta pentru putere decât de medierea crizei sanitare, consideră medicul.

„Bătălia noastră este cu timpul şi din câte vedem, politicienii au foarte mult timp şi sunt mult mai preocupaţi să nege. Morţii sunt de vină. Am urmărit şi eu declaraţiile. Cam asta este ideea şi din declaraţii reiese că populaţia e de vină şi prin urmare, pedagogia este cumva moartea dacă nu ne vaccinăm.

România este un focar, în sensul de transmitere generalizată la nivelul întregii ţări, încă din săptămâna deschiderii şcolilor. Deschiderea şcolilor nu a făcut altceva decât să arunce canistre de benzină şi să explodeze numărul de cazuri, astfel încât de la 5.000 am ajuns la 10.000 de cazuri pe zi în doar două săptămâni. Atunci era momentul în care trebuiau introduse aceste restricţii care s-au anunţat.

Aceste petreceri private în care lumea este relaxată, consumă alcool, dansează, ţipă, elimină o mulţime de aerosoli. S-a văzut în Satu-Mare, care a crescut mult mai rapid în perioada aceea. Chiar am urmărit, relativ la Cluj, cu două festivaluri mari, Satu-Mare cu o mulţime de nunţi de 1.000 de persoane. Peste tot în ţară s-a dat drumul la toate evenimentele fără nicio restricţie, iar acest lucru a alimentat. Faptul că nu a fost nicio restricţie, a fost catalizatorul principal.

Pandemia este acum în cercul nostru de 40-50 de persoane, de aceea trebuie vaccinarea, masca, distanţarea socială şi izolarea personală dacă se poate pentru următoarele două-trei săptămâni”, a spus Octavian Jurma, care spune că autorităţile nu vor introduce lockdown în România, indiferent de numărul de decese.”, a conchis expertul Octavian Jurma pentru Antena 3.

DailyBusiness
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
Spynews
Fulgi de ovăz și mere! Rețeta pe care o mănânci zilnic și slăbești
Bzi.ro
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum: „E bolnavă?”
Fanatik.ro
Zodiile care vor avea lumea la picioare până pe 2 martie 2025. Cinci nativi sunt plini de șansă
Capital.ro
S-a pus limită la autoturismele diesel. Decizia luată de UE pentru șoferii cu mașini pe motorină
Playtech.ro
Câte limbi se vorbesc în România? Sunt de ordinul zecilor. Idiş, chineza şi croata, printre graiurile surprinzătoare
DailyBusiness
Se scumpesc biletele de tren! Cu cât se vor majora tarifele în funcţie de tipul trenului
Adevarul
Vaticanul și OZN-urile: Este ascuns un secret despre extratereștri în misterioasele arhive ale Papei? „Cine suntem noi să închidem ușile?”
wowbiz.ro
Cum arăta apartamentul în care Ioana Tufaru s-a mutat cu chirie! "Plătim 1200 lei pe lună. Sperăm că ne vom descurca" | Exclusiv
Spynews
Primele declarații ale familiei lui Andrei Perneș, după înmormântare! Clipe sfâșietoare pentru sora lui: ”Încă aștept să te mai văd” | FOTO
Spynews
Prognoza meteo în perioada 24 februarie – 28 februarie. Valul de ger aduce temperaturi extreme. Când se încălzește vremea
Evz.ro
Românii care au dreptul de a-și alege pensia. Ce spune, concret, legea
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, în costum de baie. Neverosimil: cât a putut slăbi!
kanald.ro
Sabrina, fosta soție a lui Andrei Perneș, de nerecunoscut la înmormântare! În ce ipostază neașteptată a fost surprinsă
Cancan.ro
Fiica Regelui imobiliarelor l-a tocmit pe celebrul Tarzan ca să răpească căţelul multimilionarului de la Braiconf! Martorul CANCAN a dat în vileag întregul scenariu
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Bucurie imensă pentru Călin Georgescu. Drum liber către Cotroceni. Au venit datele în seara aceasta
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
stirilekanald.ro
Nicușor Dan, mesaj pentru Donald Trump și JD Vance. Ce le-ar spune dacă ar fi președintele României: „Trebuie să ne întărim statul”
FCSB câștigă derby-ul cu Dinamo și revine pe primul loc în Superligă
MediaFlux
800 de LEI în PLUS la PENSIE! Cine BENEFICIAZĂ
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine este agentul KGB Krasnov? O ipoteză uluitoare!