Operaţiune DIFICILĂ de salvare. O turistă IZOLATĂ în Munţii Cozia, recuperată după 12 ore

O turistă de 62 de ani rămasă izolată pe vârful Cozia a fost recuperată luni seara de salvamontiştii vâlceni după o operaţiune care a durat nu mai puţin de 12 ore, a anunţat şeful serviciului, Mircea Lera.
Filip Stan
27 ian. 2014, 19:29
Operaţiune DIFICILĂ de salvare. O turistă IZOLATĂ în Munţii Cozia, recuperată după 12 ore

El a spus că femeia a fost dusă la Mănăstirea Turnu.

”Operaţiunea a fost destul de dificilă dat fiind şi faptul că a fost noapte, dar şi zăpada destul de mare”, a explicat Lera.

Salvamontistul a făcut un apel la turişti cerându-le ca în această săptămână să nu se aventureze pe trasee de munte. ”Se anunţă zăpezi şi avalanşe, drumurile sunt inaccesibile, iar salvarea ar fi extrem de dificilă’, a precizat Mircea Lera.

Operaţiunea de salvare a femeii a început în jurul orei 10, salvamontişti alegând o potecă de munte în partea de nord-vest a versantului, restul drumurilor de acces spre vârful Cozia fiind blocate de nămeţi sau copaci căzuţi.

‘Ne-a luat şase ore urcatul, zăpada este de peste 1, 2 m. Din fericire, turista a ascultat sfaturile noastre şi nu a părăsit cabana, situată la 1600 m. Acolo situaţia este dezastruoasă, nu există curent, toate drumurile de acces sunt blocate de zăpadă, de arbori căzuţi, iar vremea se înrăutăţeşte. Se înaintează greu. (…) Am discutat cu doamna încă de sâmbătă, când a preferat să rămână la cabană, dar acum ni s-a solicitat ajutorul. Se anunţă căderi de zăpadă pentru următoarele zile. (…) Salvamontiştii au urcat pe poteca de munte, se înaintează anevoios, pe partea nord-vestică a versantului’, declara Lera luni după-amiază.

Salvamontiştii vâlceni au mai fost solicitaţi în aceste zile să intervină pentru a recupera mai mulţi muncitori forestieri care rămăseseră blocaţi în Munţii Căpăţânii.

Citeşte şi IMAGINI INCREDIBILE: Zăpadă de peste CINCI METRI în Vrancea şi de peste trei în Ialomiţa VIDEO

DailyBusiness
Cel mai mare producător de carne din România iese din supermarketuri și își deschide propriul magazin. De unde își pot alimenta frigiderele românii
Spynews
Claudia Pătrășcanu s-a tuns singură, acasă. Cum arată acum cântăreața / FOTO
Bzi.ro
Dan Capatos, de urgență pe masa de operație! „Anestezie totală, intubare…”
Fanatik.ro
Șocant! Aaron Boupendza a murit! Fostul atacant al Rapidului a căzut de la etajul 11 al unui bloc din China
Capital.ro
Regulă nouă pentru gunoi. Românii trebuie să anunțe la primărie. Se aplică chiar din luna Aprilie
Playtech.ro
Fotbalist de la Rapid, mort după ce a căzut de la etaj! Ar fi fost împins, este doliu în fotbal
DailyBusiness
România evită recesiunea în 2025, dar stă pe un butoi cu pulbere economic. Adrian Vasilescu (BNR): Trebuie să stăpânim inflația!
Adevarul
Un profesor român din SUA explică pe înțelesul tuturor dedesubturile succesului lui Trump și ce ne așteaptă
wowbiz.ro
Vlad Pascu, în doliu! Vestea fulgerătoare a dimineții. A fost găsit mort în casă
Spynews
Scandal uriaș la Teatrul Metropolis! Celebra Lili Jurcă, obligată să joace pe stradă?! Cum s-a ajuns la această situație
Spynews
Singurele imagini cu casa în care locuiește David Pușcaș: ”V-am primit în haos că aseară am făcut live” / GALERIE FOTO
Evz.ro
Construcția-minune din România. Un triumf al ingineriei, cu tragedii și povești bizare
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Jordan Chiles, rivala Anei Bărbosu, a arătat poate prea mult într-un costum de baie
kanald.ro
Răsturnare de situație în cazul celor doi medici rezidenți din Iași care au murit la câteva zile distanță. Rezultatele autopsiei
Cancan.ro
Dalida din Las Fierbinți a băut până nu a mai știut de ea. Și Scărlătescu s-a făcut PRAF
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Dezvăluire șoc despre Băsescu. Cine l-a pus, de fapt, președinte: Mi-a spus el cu o noapte înainte
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Teodora Stoica, imagini fabuloase din Japonia. A fost la templul acoperit cu foiță de aur
stirilekanald.ro
Mama Alexandrei, răpusă de durere la priveghi: ”E o sfârșeală în ea, n-am cuvinte”
Friptura de miel la cuptor cu vin si usturoi verde. Reteta traditionala pentru masa de Paste
MediaFlux
Curtea de Apel, decizie în scandalul dintre Elena Lasconi și USR! Instanța anunță dacă partidul îl poate susține pe Nicușor Dan
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Păstorii de stele: cum au ajuns ciobanii din Sahara brokeri de meteoriți