Orban, sceptic: Este practic imposibilă ridicarea MCV în această vară

Ministrul Afacerilor Europene, Leonard Orban, a declarat că este "practic imposibilă ridicarea MCV în această vară", deşi autorităţile de la Bucureşti spun clar că vizează acest lucru.
Romania TV
07 mai 2012, 12:27
Orban, sceptic: Este practic imposibilă ridicarea MCV în această vară

„În ceea ce priveşte MCV, părerea mea e că va fi practic aprope imposibil să se ridice în această vară, deşi poziţiile autorităţilor române sunt foarte clare. Nu e simplu deloc, sunt state membre care s-au pronunţat apăsat că doresc să continue acest mecanism, recunoscând că poate ar fi nevoie ca acest mecanism să fie aplicat şi altor state membre, care au poate mai mare nevoie de aplicarea acestui mecanism”, a spus Orban.

De asemenea, el a arătat că trebuie create condiţiile de către autorităţile române pentru ridicarea MCV în cursul anului viitor, înainte de aderarea Croaţiei la UE.

„Părerea mea este că, chiar dacă nu putem să-l înlăturăm în momentul de faţă, trebuie să creăm condiţiile cel mai târziu în cursul anului viitor, înainte de aderarea Croaţiei la UE, ca mecanismul să fie ridicat. Nu cred că e cazul să insist, cunoaştem cu toţii implicaţiile unei asemenea mecanism şi ce ar însemna existenţa unui asemenea mecanism şi după aderarea Croaţiei la UE, o aderare prevăzută pentru iulie 2013”, a spus ministrul Afacerilor Europene.

Pe de altă parte, Orban a evidenţiat că raportul Comisiei Europene în cadrul MCV din această vară trebuie să fie pozitiv pentru a avea o decizie favorabilă în privinţa Schengen în luna septembrie.

„Chiar dacă noi am respins categoric orice fel de alăturare între MCV şi aderarea la Spaţiul Schengen, un raport pozitiv pe MCV în vara acestui an este esenţial pentru obţinerea unei decizii favorabile privind aderarea la Spaţiul Schengen. Repet, fără un raport predominant pozitiv privind MCV va fi foarte greu să avem o decizie favorabilă în cursul acestui an”, a spus Orban.

El a enumerat mai multe scenarii posibile privind decizia Consiliului European din septembrie referitoare la aderarea la Schengen.

„Acum lucrurile sunt sub semnul întrebării. Scenariul cel mai prost ar fi să nu se ia nicio decizie privind aderarea la Spaţiul Schengen. Scenariul cel mai bun – să se ia o decizie care să cuprindă o aderare integrală în 2012. Şi scenariul cel mai defavorabil şi cel mai favorabil sunt puţin probabile. Cel mai probabil scenariu în momentul de faţă este o decizie la Consiliul JAI din septembrie care va implica o ridicare a controalelor pe aeroporturi şi pe frontierele maritime şi ulterior se va avea în vedere o decizie în baza căreia să se stabilească şi momentul când se vor ridica controalele la frontierele terestre”, a estimat Orban.

De asemenea, el a arătat că o complicare a contextului existent este determinată şi de programarea pentru mijlocul lunii septembrie a alegerilor legislative anticipate din Olanda, singura ţară care se opune aderării la Schengen.

„Desigur, ce se întâmplă în Olanda ne interesează în cel mai înalt grad, în condiţiile în care Olanda a rămas singurul stat membru care s-a opus unei decizii legate de aderarea la Spaţiul Schengen. Această convocare a alegerilor, în luna septembrie în Olanda, cumva mai complică contextul existent. Pe de altă parte, există dialog cu diferiţi reprezentanţi olandezi, chiar săptămâna în curs şi săptămâna viitoare sunt planificate asemenea discuţii cu reprezentanţii olandezi”, a evidenţiat Orban.

DailyBusiness
Angajări pe bandă rulantă la McDonald’s. Iată ce salariu se oferă și care sunt beneficiile
Spynews
Antena 1 anunță concurenții sezonului 21 Te cunosc de undeva! Artiștii cunoscuți și cei aflați la început de drum promit un show de neratat
Bzi.ro
Cu ce se ocupă iubita lui Cuza de la Neatza! Alexandra a fost inițiată de Ema Uta!
Fanatik.ro
Construcția uriașă a primit undă verde, iar România dă lovitura într-un domeniu cheie. Se investește 1,4 miliarde de euro pentru realizarea ei
Capital.ro
Stop la retragerea de numerar. Anunț pentru cei care scot cash de la bancomate. Dispar aceste ATM-uri
Playtech.ro
Laura Vicol, gest disperat înainte de a fi arestată. Ce a făcut de faţă cu toată lumea, nu se mai...
DailyBusiness
Truc genial! Cum să fierbi pasărea de țară perfect în timp record!
Adevarul
Canadian prins la furat în România. Urmărire ca în filme într-un centru comercial din Oradea
wowbiz.ro
Larisa Iordache, pierdere uriașă cu puțin timp înainte să nască! Fosta gimnastă suferă cumplit: „Rămas bun, suflet drag. Am simțit, după multe vizite la medici...”
Spynews
Ramona de la Mireasa, sezonul 10, imagini înduioșătoare alături de fiica ei! Cum s-a afișat fosta concurentă împreună cu Rebeca: „O iubesc” / FOTO
Spynews
Cum încearcă Vlad Pascu să scape de condamnarea de 10 ani de închisoare, după accidentul din 2 Mai. Urmează un nou proces
Evz.ro
Vremea aduce mari schimbări. Surpriză totală azi
Ego.ro
Motivul pentru care Bianca Censori a apărut fără haine la premiile Grammy 2025
Prosport.ro
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
kanald.ro
Ajutoare sociale care rămân neschimbate în 2025: Guvernul României a decis să plafoneze valoarea ISR la 660 de lei
Cancan.ro
Ce au găsit procurorii în casa soților Vladimir Ciorbă și Laura Vicol. Mascații au stat ore bune la inventariat
Playsport.ro
IMAGINILE MOMENTULUI! Arbitra de 24 de ani a fost prinsă cu observatorul de 3 ori mai în vârstă ca ea și video-ul compromițător a fost făcut public!
Capital.ro
Se înregistrează obligatoriu în document. Anunț pentru proprietarii de locuințe din România. Lege în 2025
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. S-a iubit cu milionari celebri, iar acum l-a părăsit pe fotbalistul prins dopat cu cocaină la Dinamo: „Mă uit la toți şi toate cum se înşală între ei”
stirilekanald.ro
Două surori gemene, dispărute fără urmă de acasă, au fost găsite în apele reci ale unui râu. Ce s-a întâmplat
substantial.ro
Pensionarul român cu cea mai mare pensie bazată pe contributivitate încasează peste 108.000 de lei lunar
MediaFlux
Vin BANI în PLUS pentru PENSIONARI! RECALCULAREA pensiilor după ADEVERINȚELE din dosare
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Bugetul CNAS pentru 2025 acoperă doar 10 luni de medicamente compensate: sănătatea românilor în mare pericol