Papa Francisc a decis cum vrea să fie înmormântat. Liderul spiritual cere să fie îngropat într-un sicriu simplu de lemn

Papa Francisc a decis că nu dorește să fie înmormântat fastuos, precum foștii papi, ci într-un simplu sicriu de lemn. De asemenea, nu intenționează să fie expus pe un catafalc după moartea sa, în văzul tuturor, ci preferă o înmormântare fără o prea mare somptuozitate.
Alina Costache
20 nov. 2024, 22:42
Papa Francisc a decis cum vrea să fie înmormântat. Liderul spiritual cere să fie îngropat într-un sicriu simplu de lemn

Papa Francisc, care a evitat de-a lungul timpului o mare parte din fastul și privilegiul de a conduce Biserica Catolică la nivel global, a decis că un simplu sicriu de lemn va fi suficient când va veni timpul pentru înmormântarea sa.

Papa Francisc vrea să fie înmormântat într-un sicriu de lemn

Într-un nou ritual oficial publicat miercuri, Vaticanul a spus că Francisc va renunța la o practică veche de secole de a-l îngropa pe Papă în trei sicrie interconectate, făcute din chiparos, plumb și ștejar. În schimb, Papa Francisc va fi îngropat într-un singur sicriu de lemn căptușit cu zinc.

De asemenea, Papa nu va fi expus pe o platformă înălțată, sau catafalc, în Bazilica Sf. Petru, pentru ca vizitatorii din Roma să-l poată vedea, așa cum a fost cazul papilor anteriori. Vizitatorii vor fi în continuare bineveniți să își aducă omagiul, dar trupul lui Francis va rămâne în interiorul sicriului, cu capacul închis.

Citește și : Unde se află cea mai scumpă stradă din lume. E la nici două ore de România, sigur te-ai plimbat pe ea fără să știi asta

Francis, care împlinește 88 de ani pe 17 decembrie, a suferit în ultimii ani de mai multe probleme de sănătate, însă, recent, a părut într-o formă bună. Acum folosește un scaun cu rotile din cauza durerilor de genunchi și de spate, dar a făcut două călătorii solicitante în străinătate în septembrie și a găzduit un summit major, de o lună, al liderilor catolici la Vatican, în octombrie.

Citește și : Un sat din Sardinia oferă case la 5 lei cetățenilor străini. Trebuie doar să le renoveze, pentru un preț convenabil

Papa a spus anul trecut că dorește să simplifice ritualurile funerare care au fost folosite pentru predecesorii săi. Francisc a mai anunțat atunci că va fi primul papă care va fi înmormântat în afara Vaticanului în mai bine de un secol.

În loc să fie înmormântat cu alți 91 de papi răposați în Bazilica Sf. Petru, Francisc a spus că vrea să fie înmormântat în Bazilica Sf. Maria Major din Roma, care este dedicată Mariei, Maica Domnului. Sf. Maria este biserica în care Francisc merge în mod tradițional să se roage înainte și după fiecare dintre călătoriile sale în străinătate.

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
EXCLUSIV / Robert Lele, anchetat de procurori după ce a bătut-o pe Andra Volos. Manelistul a fugit și Poliția nu l-a mai găsit acasă
Bzi.ro
Reacția lui Gigi Becali, după ce Guvernul a declarat zi de doliu național în urma morții Papei Francisc: „Nu plâng la mormânt străin!”
Fanatik.ro
Turnul de poveste din București care a fost demolat. A fost cea mai înaltă clădire din țară și o emblemă a orașului
Capital.ro
Am mai pierdut o stea! S-a stins un adevărat înger cu voce de aur. Îi vom păstra toate melodiile lângă inimă
Playtech.ro
Care sunt drepturile soțului supraviețuitor la moștenire. Ce spune legea
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Lovitură masivă pentru Trump: Un gigant auto japonez își mută producția în afara SUA, ca urmare a tarifelor impuse
wowbiz.ro
Fostul iubit al Danielei Crudu a fost declarat mort! Detalii halucinante
Spynews
Cătălin Dobrescu, fostul soț al Oanei Radu, și-a cerut iubita în căsătorie! Cum a reacționat Alina
Spynews
Cătălin Botezatu și Nicolle Fota se pregătesc de nuntă?! Iubita designerului a dezvăluit cum își dorește să arate rochia de mireasă
Evz.ro
Alertă meteo la nivel național. Vin fenomene extreme
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Raluca Zenga, apariție exotică într-un costum de baie cu o vedere generoasă, chiar în ziua de Paşte
kanald.ro
Avertizări de Cod Galben în toată țara. Vremea se schimbă radical între 25 și 27 aprilie
Cancan.ro
NU E BANC! Câți lei câștigă lunar un livrator de mâncare în Timișoara: 'Lucrez de luni până joi, 12 ore pe zi'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Mașinile au primit interzis. Decizie obligatorie pentru șoferii români. Intră în vigoare luni, 28 aprilie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prietena Soranei Cîrstea, divorțată de o vedetă TV! Pentru ea a părăsit-o milionarul pe Ana
stirilekanald.ro
Maria a murit de Paște, la slujba de Înviere. Femeia s-a prăbușit la pământ, în biserică. Ce i-a spus preotului înainte să moară: "Tare greu mi-a fost să ajung astăzi la biserică"
Judecătorul Alexandru Vasile de la Curtea de Apel Ploieşti va fi cercetat de Inspecţia Judiciară
MediaFlux
Klaus Iohannis dă cu mătura! Imaginile zile de la casa din Sibiu
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
CFR Călători îl primește și pe „Constantin Brâncuși“, a patra locomotivă modernizată de Softronic. Cum arăta înainte