Accidentul a avut loc în timpul unei acţiuni de noapte de pe aerodromul de la Boboc, în cadrul unui exerciţiu multinaţional. Din primele informaţii, din motive necunoscute încă, militarul american a ratat aterizarea. El a ajuns într-un lan de porumb, de unde a fost recuperat de colegii săi.
Militarul a suferit răni la umăr şi la cap şi a fost dus la Spitalul de Urgenţă Buzău. În urma investigaţiilor, s-a luat decizia de a-l transfera la Spitalul Militar din Bucureşti.
Exerciţiul Swift Response 2019, care se desfăşoară în perioada 11-24 iunie pe teritoriul României, Bulgariei şi Croaţiei, conexat cu exerciţiul Saber Guardian 2019, are ca principal obiectiv demonstrarea utilizării strategice a Forţei de Reacţie Globale (Global Response Force – GRF) şi validarea capacităţii Comandamentului European American de a trimite forţe de reacţie rapidă în zonele dorite, prin creşterea interoperabilităţii trupelor aeropurtate ale partenerilor NATO.
Pe teritoriul României, aerodromul militar Boboc şi zona împădurită delimitată de localităţile Sărata Monteoru, Izvoru, Haleş, Tisău, Pietroasele şi Nenciuleşti vor fi principalele scene ale exerciţiului, unde vor fi dislocaţi aproximativ 1.300 de militari şi peste 30 aeronave militare din patru ţări (România, Germania, Olanda şi Statele Unite ale Americii).