Paul Ryan, preşedintele Camerei Reprezentanţilor: Rusia este o ameninţare globală condusă de un om care este ameninţător VIDEO

Paul Ryan, preşedintele Camerei Reprezentanţilor, a afirmat joi, în cursul unei dezbateri organizate de CNN, că Rusia este o ”ameninţare globală condusă de un om care este ameninţător”, subliniind încă o dată diviziunea privind Rusia dintre preşedintele-ales Donald Trump şi o parte dintre membrii Partidului Republican.
Iulian Tudor
13 ian. 2017, 06:04
Paul Ryan, preşedintele Camerei Reprezentanţilor: Rusia este o ameninţare globală condusă de un om care este ameninţător VIDEO

Paul Ryan a răspuns joi seară la întrebări pregătite de moderator şi de public privind asistenţa medicală, imigraţia, comerţul, politica externă şi chiar activitatea preşedintelui-ales pe Twitter, relatează News.ro.

El şi-a reiterat opinia că Rusia “a încercat să ne afecteze alegerile interferând cu alegerile noastre (…) nu este loc pentru asta”. În aceste condiţii, sancţiunile sunt necesare, consideră liderul republican, criticând administraţia Obama că nu a înfruntat mai mult Moscova în ultimii opt ani şi că a urmat în prea mare măsură o “politică de calmare”.

Deşi Trump a pledat pentru o relaţie mai strânsă cu Rusia, “ruşii sunt puşi pe rele, ştim cu toţii asta”, a subliniat el.

Pe de altă parte, Ryan consideră că acţiunile Rusiei nu au avut impact asupra alegerilor şi a respins drept “prostii” informaţiile potrivit cărora Rusia ar avea materiale cu care îl poate şantaja pe Trump. “Nici măcar nu vreau să confer mai multă legitimitate acestui lucru vorbind despre el”, a spus el. “Nici măcar nu merită să apară în presă”, a adăugat el.

În ceea ce priveşte planurile de a anula Obamacare, preşedintele Camerei Reprezentanţilor a subliniat că vrea să o anuleze şi să o înlocuiască în aproximativ acelaşi timp, aşa cum a cerut Trump. “Vrem să facem aceste lucruri în acelaşi timp şi, în unele cazuri, prin aceeaşi lege”, a spus el joi.

În privinţa imigraţiei, Ryan a fost confruntată de o mamă singură imigrantă care locuieşte în Oklahoma şi care şi-a adus copilul în ţară. Ea a avertizat că fiica ei îşi va pierde mama, dacă republicanii vor anula protecţiile introduse de preşedintele Obama.

“Crezi că ar trebui să fiu expulzată?”, a întrebat ea.

“Nu. Pot să văd că îţi iubeşti fiica şi că eşti o persoană bună, care are un viitor grozav în faţă şi sper că viitorul tău este aici”, i-a răspuns Ryan.

El a dat asigurări că nu vor exista expulzări în masă şi că autorităţile se vor concentra pe imigranţii ilegali care au încălcat în mod repetat legea.

Printre membrii publicului care au avut întrebări pentru Ryan au fost un bărbat care spune că viaţa sa a fost salvată de Obamacare şi o femeie care se opune planurile de suspendare a finanţării Planned Parenthood, programul de planificare familială.

“Nu suntem de acord în toate privinţele, cred că lumea cam ştie acest lucru”, a spus Ryan despre Trump. El a dat, însă, asigurări că el şi preşedintele-ales au opinii relativ similare în legătură cu ceea ce trebuie făcut anul acesta.

Întrebat despre tendinţa lui Trump de a folosi Twitter ca mijloc de comunicare, Ryan a răspuns că preşedintele-ales reuşeşte astfel să comunice direct, fără filtre, şi “le-a dat o voce oamenilor care simţeau că nu sunt auziţi”.

“Nu cred că va înceta să facă acest lucru (…). Nu ştiu modul în care afectează politica internă şi politica externă. Vom afla, pentru că suntem pe un teritoriu nou”, a adăugat el.

DailyBusiness
Pensionarii sunt obligați să returneze banii! Au primit pensii mai mari din greșeală
Spynews
„De când te-ai operat, ai luat-o razna”. Un nou scandal între Narcisa Manelista și Yoannes. De la ce s-au contrazis
Bzi.ro
Cu cine se iubește Cătălin Botezatu: L-a însoțit pe designer la un eveniment monden
Fanatik.ro
Partenera de afaceri a lunetistului lui Călin Georgescu, implicată într-un dosar de partaj. Ce avere uriașă are femeia care are legături cu militarii ceceni
Capital.ro
Călin Georgescu renunță la candidatura la prezidențiale? A anunțat personal: Dacă eu nu-i admit...
Playtech.ro
Salarii de 7200 de lei pe lună pentru românii fără studii superioare! Loc de muncă garantat de stat
DailyBusiness
Ajutor financiar de 1.500 de lei acordat de stat pentru părinți. Ce condiții trebuie îndeplinite
Adevarul
Competiția UE-SUA pentru resursele Ucrainei. De ce nu a vorbit nimeni până la Trump despre mineralele ucrainenilor
wowbiz.ro
Câte kilograme are Adelina Pestrițu și cum se menține în formă: "Am un truc pe care îl aplic de ani" | Declarații exclusive
Spynews
Larisa Iordache, imagini emoționante cu fetița ei și a lui Cristian Chiriță! Fosta gimnastă își duce acasă micuța / FOTO 
Spynews
Cristina Cioran, mai fericită ca niciodată! Cum s-a filmat actrița alături de Alex Dobrescu și cei doi copii ai lor / VIDEO
Evz.ro
Taxa de care se temeau toți românii. Nu scăpăm de ea. Anunț oficial
Ego.ro
Blocaj în divorțul Prodan - Reghe! Palatul de la Snagov, ipotecat! Declarațiile exclusive ale celor doi
Prosport.ro
Cât de frumoasă este Sorana Cîrstea. Iubita lui Ion Țiriac jr. a făcut senzație cu apariția ei pentru WTA
kanald.ro
„Domnul Prigoană trăiește liniștit la Cluj”. Anunțul făcut de Adriana Bahmuțeanu
Cancan.ro
Acest tânăr a comandat o omletă în restaurantul lui Dani Oțil. Când a venit nota de plată, a crezut că este o eroare
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Singurul candidat care îl poate învinge pe Călin Georgescu. Turul 2 este decisiv. Nu are șanse
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Teodora Stoica, apariție spectaculoasă în costum de baie. Cât de bine arată fiica lui Meme Stoica
stirilekanald.ro
"Cristi, stai! Nu mai urla! Nu are rost" - Înregistrarea completă a apelurilor la 112 făcute de Patrizia, românca luată de
Călin Georgescu contestă aportul financiar al Uniunii Europene pentru România
MediaFlux
Răsturnare privind alegerile prezidențiale! Anunț privind candidatura lui Călin Georgescu
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Călin Georgescu și ”echipa lui Trump”: versiunea secretă