PDL Arad a definitivat lista candidaţilor: Ungureanu la Senat, Seculici la Cameră

Biroul Permanent Judeţean (BPJ) al PDL Arad a definitivat, miercuri seară, lista de candidaţi pentru alegerile parlamentare, preşedintele Forţei Civice, Mihai Răzvan Ungureanu, fiind desemnat candidat la Senat în municipiu, iar liderul judeţean al PDL, Gheorghe Seculici, la Camera Deputaţilor.
Romania TV
03 oct. 2012, 18:19
PDL Arad a definitivat lista candidaţilor: Ungureanu la Senat, Seculici la Cameră

BPJ al PDL Arad s-a reunit pentru a valida propunerile de candidaţi pentru alegerile parlamentare din 9 decembrie, iar din cei 49 de membri au fost prezenţi 39, extistând cvorum.

În urma votului majorităţii celor prezenţi, s-a stabilit că liderul judeţean al PDL, Gheorghe Seculici, nu va mai candida la Senat, ci la Camera Deputaţilor. În schimb, preşedintele Forţei Civice, Mihai Răzvan Ungureanu, a fost validat drept candidat în Colegiul senatorial din municipiul Arad.

Astfel, la Senat vor candida Mihai Răzvan Ungureanu (Colegiul din municipiu), Gheorghe Feieş (Colegiul Nord) şi Constantin Traian Igaş (Colegiul Sud).

La Camera Deputaţilor, candidaţii stabiliţi sunt: Lucian Riviş Tipei (Colegiul 1), Claudia Boghicevici (Colegiul 2), Gheorghe Seculici (Colegiul 3), Eusebiu Pistru (Colegiul 5), Marius Göndör (Colegiul 6) şi Iustin Cionca (Colegiul 7).

În ceea ce priveşte Colegiul 4, partenerii din cadrul Alianţei România Dreaptă Arad trebuie să îşi desemneze candidatul, acest colegiu revenindu-le conform negocierilor.

Echipa de campanie va fi coordonată, în judeţ, de Gheorghe Seculici, Gheorghe Falcă şi Nicolae Ioţcu.

Referitor la faptul că nu a mai fost desemnat candidat la Senat, Gheorghe Seculici a declarat că a acceptat propunerea BPM şi BPJ de a candida la Cameră pentru a detensiona situaţia din organizaţia judeţeană.

„BPM şi BPJ mi-au propus să candidez la Cameră în ideea de a detensiona o competiţie internă inutilă în acest moment. Am acceptat propunerea în ideea în care doresc această echipă şi să intrăm în campanie într-o relaţie de colaborare din care să aibă toată lumea de câştigat, mai ales cetăţenii Aradului”, a spus Seculici.

Liderul Forţa Civică, Mihai Răzvan Ungureanu, fusese invitat de PDL să candideze pentru Senat în judeţul Arad, într-un colegiu în care fusese propusă şi candidatura liderului filialei judeţene Arad a PDL, Gheorghe Seculici, care nu apărea, însă, pe lista de candidaţi aprobată de BPM al PDL Arad.

Desemnarea candidaţilor pentru alegerile parlamentare a generat o dispută în PDL Arad, unde liderul judeţean, Gheorghe Seculici, prezenta o listă de candidaţi pe care primarul Gheorghe Falcă nu o recunoaştea.

Preşedintele filialei judeţene Arad a PDL, Gheorghe Seculici, declara, marţi, că lista de candidaţi pentru alegerile parlamentare a fost aprobată de Biroul Permanent Judeţean (PBJ) şi trimisă organizaţiei centrale a partidului pentru a fi avizată.

Primarul Gheorghe Falcă susţinea însă că Gheorghe Seculici „nu are cum să deţină deocamdată lista de candidaţi pentru că încă este în discuţie la organizaţia municipală”.

În urmă cu trei săptămâni, PDL Arad arăta într-un comunicat de presă că în cadrul şedinţei BPJ şi-au anunţat intenţia de a candida, printre alţii, preşedintele filialei judeţene, Gheorghe Seculici, şi primarul municipiului Arad, Gheorghe Falcă. Ambii ar fi dorit să candideze la Senat în Colegiul 1, adică în municipiul Arad.

DailyBusiness
Breaking! Zelenski pleacă de la Casa Albă fără să mai semneze acordul pentru mineralele Ucrainei cu Donald Trump
Spynews
Încă un episod în scadalul pe mașină dintre Gabi Bădălău și cel pe care îl considera prieten. Ce îi cere bărbatul afaceristului / FOTO
Bzi.ro
Ce dramă a trăit Andi Moisescu! De ce nu l-a crescut mama sa în primii ani de viață
Fanatik.ro
Destinația de vacanță din România care i-a înnebunit până și pe japonezi. Zona este spectaculoasă: “Are un farmec aparte”
Capital.ro
Călin Georgescu nu-și depune candidatura. A anunțat decizia: Rămâne de văzut
Playtech.ro
Sărbătoare mare în calendarul ortodox pe 2 martie. Ce este bine să facă finii pentru nași în această zi importantă
DailyBusiness
Cele mai scumpe căpșuni din București. „Ofertele” de 1 Martie depășesc orice imaginație: 3 căpșuni – mărțișoare au ajuns să coste peste o sută de lei
Adevarul
Detaliul observat de un fost ofițer KGB la întâlnirea dintre Trump și Zelenski de la Casa Albă. „Totul părea normal”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Maria Cutzarida-Crătunescu – Prima femeie medic a României și soarta neștiută a mormântului ei
Spynews
Destinația ideală pentru femeile care călătoresc singure. Orașul european ce ocupă primul loc
Spynews
Rețeta de sushi tarts a Andreei Raicu: „Au fost gata super rapid și chiar sunt super gustoase”
Evz.ro
O concurentă de la iUmor are leucemie. „Un șoc pe care nu pot să-l descriu”
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume, o nouă apariție spectaculoasă
kanald.ro
Cu ce probleme de sănătate se confrunta Luca Manolache. Tânărul a trăit niște luni de coșmar înainte să-și piardă viața
Cancan.ro
Alimentul care costă doar 7 lei în supermarket și e campion la omega 3. Mihaela Bilic: „Are toți nutrienții de care avem nevoie”
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
A murit cea mai mare și iubită actriță: A fost un talent uriaș. Lumea a pierdut un suflet mare
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cât de frumoasă este Sorana Cîrstea. Iubita lui Ion Țiriac jr. a făcut senzație cu apariția ei pentru WTA
stirilekanald.ro
Tatiana a murit carbonizată în tragedia din Copșa Mică. Avea 56 de ani și mergea la muncă atunci când a ajuns sub roțile microbuzului în flăcări
Întâlnire între Zelenski și Starmer la Londra și un summit european iminent
MediaFlux
Efectele disputei Trump-Zelenski de la Casa Albă. Ucraina se teme de ce e mai rău
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
America a murit… God Bless Europe!