Dumitru Oprea a declarat, duminică, într-o conferinţă de presă, că la Iaşi, UNPR şi PDL trebuie să meargă împreună la alegerile locale şi să prezinte candidaţi unici la Primăria Iaşi şi la şefia CJ.
El a afirmat că, sâmbătă, reprezentanţi ai celor două filiale s-au întâlnit la Iaşi, la discuţii participând şi liderii UNPR Gabriel Oprea, Marian Sârbu şi Cristian Diaconescu, precum şi prim-vicepreşedintele PDL Gheorghe Flutur.
„Nu e nimic stabilit, dar Iaşiul e un caz simplu. Actualul şef la CJ este Constantin Simirad, membru UNPR, iar PDL e gata să-l susţină. Primăria nu ar trebui să fie un subiect de discutat, ar trebui să revină PDL. Nu cred că un PDL de 30 la sută poate să fie marginalizat şi să nu prindă la Iaşi niciuna dintre candidaturi”, a afirmat Dumitru Oprea.
El a adăugat că susţinerea a doi candidaţi UNPR ar ostiliza PDL, iar democrat-liberalii ieşeni ar putea să fie demobilizaţi în campania electorală. Oprea a spus că PDL Iaşi nu şi-a desemnat candidatul la primărie, afirmând că numele acestuia va fi cunoscut în scurt timp.
UNPR Iaşi şi-a stabilit deja candidaţii la Primăria Iaşi şi la preşedinţia CJ, aceştia fiind deputatul Tudor Ciuhodaru şi Constantin Simirad, actualul şef al Consiliului Judeţean.
Liderul UNPR Iaşi, deputatul Luminiţa Iordache, a spus, sâmbătă, după întâlnirea UNPR-PDL, că la şefia CJ va candida Constantin Simirad, susţinut şi de PDL, în timp ce la Primăria Iaşi, candidatul comun ar urma să fie stabilit în urma unui sondaj de opinie.