„PDL dezminte orice fel de informaţie vehiculată în spaţiul publicprivind renunţarea la propriul candidat la prezidenţiale, CătălinPredoiu, în favoarea unui alt candidat susţinut de altă formaţiune politică de dreapta. PDL precizează că nu au existat discuţii politice, nici formale şi nici chiar informale, cu alte forţe ce se revendică pe dreapta eşicherului politic, pentru susţinerea altui candidat la preşedinţia României decât Cătălin Predoiu”, se arată în comunicatul conducerii democrat-liberalilor.
Aceştia amintesc faptul că Predoiu a fost desemnat să candideze după ce a primit susţinerea a 130.000 de membri PDL în cadrul alegerilor interne. Astfel, speculaţiile legate de un sprijin acordat lui Ungureanu sunt considerate minciuni ce au doar rostul să dezinformeze electoratul.
Punctul de plecare al zvonului a fost o întâlnire dintre Predoiu şi Ungureanu la sărbătoarea „Junii Braşovului”, întâlnire fortuită ce a decurs însă cordial. „Observ că un simplu şi civilizat „bună ziua” pe care l-am adresat unui politician pe stradă, în timpul sărbătorii, a fost transformat de o echipă de dezinformare într-un zvon legat de o aşa zisă „renunţare” la candidatură din partea mea în favoarea unui alt candidat. Este, în mod evident, o minciună, care îmi arată, o dată în plus, că unii oameni nu se pot schimba. Eu am fost la Junii Braşovului pentru fetiţa mea. Nu am fost să fac politică şi nici să mă fotografiez cu copiii altora”, a precizat Predoiu.
La rândul său, Mihai Răzvan Ungureanu a negat discuţiile despre stabilirea unui tandem cu el preşedinte şi Predoiu premier. „Vreau să fie clar, nu există nici o discuţie de acest gen şi până când ne vom aşeza la masă cu toţii suntem competitori în cursa europarlamentară”, a spus fostul premier.
Pe de altă parte, Ungureanu este iritat de reacţia PDL la aceste speculaţii, simţindu-se vizat de acuzele de minciună şi manipulare. „Sunt dezamăgit şi de reacţia colegilor noştri de doctrină. În loc să facem front comun, începem să ne înţepăm prin declaraţii. Ar trebui să ne uitam în direcţia celor care ne doresc dezbinaţi şi a celor care profită de pe urma neînţelegerilor noastre. Drumurile noastre se vor întâlni până la urmă, dar până atunci e nevoie de respect”, conchide Ungureanu.