Cristina Traila, secretar executiv al PDL, a anunţat că PDL si PNL au depus marti la Tribunalul Bucuresti documentele pentru fuziunea prin contopire a celor doua partide, scrie hotnews.ro.
„Astazi am inregistrat la Tribunalul Bucuresti fuziunea prin absorbtie dintre PDL si FC, precum si fuziunea prin contopire dintre PDL si PNL, am depus actele in acest sens. Pana la sfarsitul lunii august ar trebui sa avem un prim termen de judecata”, a precizat Traila.
CITEŞTE ŞI PNL şi PDL au spus DA: Congresul comun a aprobat FUZIUNEA. Noul partid se va numi PNL
Protocolul fuziunii prin contopire între PNL şi PDL a fost aprobat cu unanimitate de voturi de congresul comun al liberalilor şi democrat-liberalilor.
Protocolul de fuziune prin contopire între PNL şi PDL prevede că denumirea noului partid va fi Partidul Naţional Liberal, iar cea prescurtată este PNL, alegerile interne urmând să se desfăşoare pe baza statutului noii formaţiuni începând cu 1 ianuarie 2017. Potrivit protocolului, Partidul Naţional Liberal rezultat din fuziune se organizează şi funcţionează potrivit statutului, Protocolului de fuziune, precum şi Legii partidelor politice.
CITEŞTE ŞI Ilie Sârbu, despre fuziunea PNL-PDL: Liberalii sunt uşor NAIVI, nu ei vor fi vioara întâi