Primăria a alocat 217.000 de euro, adică 1,32% din bugetul pe 2012 al municipalităţii pentru un ansamblu de cinci clopote şi un ceas analogic pentru catedrala sf. Petru şi Pavel din Mioveni, deşi catedrala este proprietatea Arhiepiscopiei Argeşului şi Muscelului.
„În primul rând pentru că suntem o comunitate ortodoxă. În al doilea rând, pentru că legea ne dă voie şi am ajutat foarte mult unica catedrală care este în Mioveni şi în zona Mioveni. Şi în al treilea rând, era o necesitate„, a primarul din Mioveni, Ion Georgescu, ce susţine că Arhiepiscopia nu avea bani pentru clopote.
„Clopotele vor fi în proprietatea primăriei, dar prin administrarea lor. Clopotele vor rămâne proprietatea locuitorilor oraşului Mioveni. Nu facem donaţii. Investiţia este a comunităţii şi va fi a lor. Nu facem acte de caritate pentru Patriarhie. Noi facem un lucru benefic pentru localitatea noastră. Mâine, poimâine, cine ştie, Patriarhia le vede frumoase, le vede interesante şi le ia„, susţine primarul. Georgescu susţine că preoţii de la catedrală de-abia au bani să plătească gazul sau curentul electric.
Totodată, impresionatele clopote – cel mai mare are 3 tone, cel mai mic 560 kg – vor avea şi o utilizare mai arhaică, anume vor semnaliza felurite primejdii care ameninţă enoriaşii din Mioveni. „Clopotele nu le-am văzut neapărat pentru Biserică. Noi le-am văzut şi în caz de calamităţi naturale. La ţară, la oraş… Se trage clopotul în caz de alarmă (…) Noi suntem o zonă mai vulnerabilă. Avem aici şi Institutul de Cercetări Nucleare şi Fabrica de agenţi nucleari. Suntem o zonă mai aparte. Am prins mai mulţi iepuri dintr-un foc. Şi catedrala care avea nevoie de un clopot şi situaţiile de urgenţă în cazul în care ar fi o calamitate. La noi au fost inundaţii, au fost probleme”, a mai declarat edilul din Mioveni.
Ca semn al recunoştinţei bisericii, numele lui Georgescu va fi gravat în bronzul clopotelor care vor avea decoraţiuni pe exterior, frize în stil bizantin, icoane în formă ovală, iar pe partea exterioară vor avea inscripţionat următorul text: „Făuritu-s-a acest clopot cu binecuvântarea Arhiepiscopului Calinic al Argeşului şi Muscelului pentru Catedrala Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel din oraşul Mioveni, cu cheltuiala Primăriei şi a Consiliului Local Mioveni, condusă de Primar Ion Georgescu”.
Pe 1 iulie 2012, aproximativ 15.000 de credincioşi s-au adunat la Mioveni la slujba de sfinţire a celei mai mari catedrale din sudul ţării, Catedrala cu hramul Sfinţilor Petru şi Pavel. Jandarmii au făcut cu greu faţă mulţimii care se îmbulzea şi voia să intre în biserică.
Ca de multe ori la sfinţirea unei biserici, oamenii uită de credinţă şi de iubirea de aproape şi se calcă efectiv în picioare. Aşa s-a întâmplat şi la sfinţirea Catedralei Sfinţii Petru şi Pavel din Mioveni. Aproximativ 15.000 de persoane s-au adunat în faţa Catedralei, aşteptând să poată intra în altar, însă, foarte probabil şi din cauza căldurii, resursele de răbdare s-au terminat rapid. Oamenii au început să se împingă între ei şi să se certe, iar până la urmă toată furia s-a îndreptat către jandarmii care încercau să ţină situaţia sub control.
Mai multe persoane au avut nevoie de asistenţă medicală din partea echipajelor de pe ambulanţele aflate în zonă, între acestea şi o femeie gravidă în opt luni.