Naţionala antrenată de Julius Penzes are avantajul meciului direct în ecuația promovării, în cazul în care va fi egalitate de puncte cu Polonia. Este pentru prima oară când „tricolorii” promovează în al doilea eșalon valoric al hocheiului mondial, în actualul format introdus în 2012.
România avea nevoie de victorie cu Olanda, în ultimul meci din grupă. Elevii slovacului Julius Penzes au avut o evoluție excelentă și au dominat startul întâlnirii. „Tricolorii” au condus la un moment dat cu 2-0. Olandezii au redus din diferență și au forțat egalarea pe final, dar Balasz a dat lovitura, trimițând pucul din propria treime în poarta goală.
„E incredibil ce am reușit! Aveam așteptări înalte, dar nu ne gândeam chiar atât de sus. Încă nu realizăm că la anul vom juca în grupa A a Diviziei I! Pentru hocheiul românesc este un rezultat imens. Sper că o dată cu acest rezultat lucrurile se vor schimba în materie de infrastructură în România, că vor fi construite mai multe patinoare pentru că această generație merită. Am arătat că avem potențial și că el poate fi împlinit”, a declarat Roberto Gliga, atacantul de 26 de ani al României și al Coronei Brașov.