Prejudiciul total în urma acestor controale se ridică la suma de peste 350.000 de lei, potrivit comisarului şef Gigel Capotă.
Tot de la începutul anului, Garda Financiară Gorj a aplicat în rândul producătorilor şi comercianţilor de produse de panificaţie un număr de 50 de amenzi contravenţionale în valoare de peste 35.000 lei, fiind confiscate şi sume de bani încasate nelegal de 8.540 lei, scrie Agerpres.
Ultimul caz a fost înregistrat în urma unei acţiuni de control efectuată de comisarii Gărzii Financiare Gorj, în colaborare cu ofiţerii Serviciului de Investigare a Fraudelor, fiind identificată o fabrică de pâine care, pentru a acoperi producţia şi vânzarea de produse de panificaţie fără documente legale, folosea sistemul informatic pentru întocmirea fictivă a unor facturi pentru cantităţi şi valori mari de pâine, facturi care nu erau înregistrate în evidenţa contabilă şi care aveau aceleaşi numere şi date cu alte facturi emise pentru cantităţi şi valori mult mai mici, care erau înregistrate în evidenţă.
„Urmare a verificărilor efectuate, s-a constatat că agentul economic respectiv a emis, în mod fictiv, în perioada februarie – iulie 2013, un număr de 76 de facturi fiscale pentru cantitatea de 22.629 de bucăţi de produse de panificaţie, pe care le-a produs şi comercializat fără documente legale şi fără a înregistra în evidenţa contabilă veniturile obţinute, în valoare de 22.557 lei. Faţă de constatările efectuate, a fost întocmit act de sesizare penală înaintat organelor de cercetare, prejudiciul cauzat bugetului de stat fiind estimat la suma de 7.277 lei”, a menţionat Gigel Capotă.
Citeşte şi Pâinea, comercializată doar în magazine specializate