O ploaie de doar cinci minute a făcut un adevărat dezastru în localitatea Ilba, judeţul Maramureş, potrivit România TV. O casă a fost măturată de apele învolburate, iar proprietarii au fost salvaţi în ultimul moment din calea viiturii. De asemenea, alte zeci de gospodării au fost inundate.
Localnicii din Ilba sunt revoltaţi şi spun că totul se întâmplă din cauza unor lucrări de mântuială făcute la un podeţ.
A fost rupere de nori şi în Bistriţa. După o ploaie de un sfert de oră, oraşul a fost acoperit de apă.
Mai mult, patru elevi din Ialomiţa şi profesoara lor au văzut moartea cu ochii în Vaslui, după ce maşina în care se aflau s-a răsturnat din cauza aluviunilor de pe şosea.
Şi în localitatea Valea Seacă din judeţul Neamţ, drumurile s-au transformat în adevărate râuri. Puhoaiele de pe drumuri au intrat în zeci de case. Localinicii sunt disperaţi şi îşi plâng singuri de milă, în timp ce şi-au strâns mobila plină de mâl.
În localitatea Grumăzeşti, judeţul Neamţ, 1.000 de persoane au rămas izolaţi după ce un pod a fost distrus de viitură.
Şi în Fălticeni, judeţul Suceava, o ploaie de jumătate de oră a blocat oraşul. Pe străzi, apa a avut aproape un metru, iar mai multe subsoluri au fost inundate.
Hidrologii au emis, joi, o atenţionare Cod Galben de viituri, creşteri de debite şi niveluri pe râuri din nouă bazine hidrografice situate în zona Moldovei, valabilă până sâmbătă, la ora 10.00.