Ploile vin de la mijlocul săptămânii. VEZI PROGNOZA PENTRU URMĂTOARELE ZILE

Dacă sunteţi gata să porniţi spre munţi sau spre litoral, ei bine, aflaţi că vremea este în toane cât se poate de bune. Cel puţin primele trei zile ale saptamanii vor aduce o vreme frumoasă şi mai caldă decât în mod normal, mai ales în vestul şi sud-vestul ţării.
Romania TV
08 sept. 2012, 18:40
Ploile vin de la mijlocul săptămânii. VEZI PROGNOZA PENTRU URMĂTOARELE ZILE

Săptămâna începe într-o notă mai curând specifică sezonului cald cu soare generos şi destul de multe grade în termometre, cu precădere în vestul şi sud-vestul ţării. Vântul va avea câteva răbufniri nervoase prin sudul Banatului şi al Olteniei, dar şi pe litoral. Temperaturile maxime vor avea valori de la 20 de grade în Delta Dunării până la 31 de grade în Banat şi în vestul Olteniei.

Prima zi a săptămânii nu aduce modificări în aspectul vremii în Capitală. Bucureştenii se vor bucura în continuare de mult soare şi aproximativ 27-29 de grade în termometre după-amiază. Vântul în schimb îşi face puţin simţită prezenţa din când în când, dar fără să fie deranjant.

Marţi, vremea se va menţine frumoasă şi însorită. Din când în când vântul se agită prin sud-vestul şi nord-estul ţării, iar valorile termice caracterizează şi în acesată zi o vreme ceva mai caldă în regiunile intracarpatice. La amiază, mercurul în termometre va urca până la 31 de grade în Crişana, plecând de la cel mult 21 de grade pe litoral.

Vreme fumoasă vom avea şi în Capitală, cu cerul mai mult senin şi vânt puţin mai sprinten. Temperatura maximă va fi de 26-27 de grade, exact cât ar trebui să arate termometrele în această perioadă a anului.

În cursul zilei de miercuri vremea este în continuare plăcută şi destul de însorită. Abia noaptea se înmulţesc norii în partea de vest a ţării, ce vor lăsa câteva ploi slabe. Vântul mai dă semne de uşoară agitaţie prin regiunile extracarpatice, iar temperaturile maxime vor avea valori de la 22 de grade în Delta Dunării până la 30 de grade în Câmpia de Vest.

Şi la mijlocul săptămânii în Capitală vom avea parte de o vreme frumoasă. Soarele blând de septembrie învăluie Bucureştii, vântul adie uşor, iar temperatura se avântă spre 26-28 de grade în orele amiezii, după cele numai 11-13 grade din zorii zilei.

De joi în schimb, ploile mult aşteptate îşi fac apariţia şi în zona ţării noastre. Vremea va fi în general instabilă în jumătatea vestică a ţării, unde vor fi înnorări temporare, local va ploua şi vor fi descărcări electrice. Tot in aceste zone valorile termice vor marca o scădere, aşa încât la amiază temperaturile nu mai trec de 22-25 de grade. În celelalte zone va predomina soarele şi doar în nord-est apar câteva ploi slabe, iar temperaturile se menţin peste normalul perioadei, ajungând la 30 de grade în Lunca Dunării.

La sfârşitul săptămânii, ploile rămân de interes în special pentru regiunile vestice, nordice şi centrale ale ţării, unde valorile termice vor caracteriza o vreme răcoroasă, în timp ce în restul zonelor se vor situa uşor peste mediile climatologice ale mijlocului de septembrie.

Şi aceasta săptămână debutează cu o vreme frumoasă la munte. Soarele stăpâneşte aproape în totalitate cerul, iar vântul va fi ceva mai nervos îndeosebi în Munţii Banatului. Valorile termice se menţin în general peste normalul perioadei în orele amiezii, după ce ziua începe cu temperaturi nu foarte generoase. Vor fi cel mult 20 de grade la Păltiniş şi Predeal şi 23 de grade la Stâna de Vale în Munţii Apuseni. Puţin mai rece este în zona montană înaltă, temometrele urmând a indica, de exemplu, la Vârful Toaca din Munţii Ceahlău maximum 14 grade.

Pe litoral, vă puteţi bucura de încă o zi cu vreme propice pentru plajă. Soarele nu lasă controlul asupra cerului, iar vântul va avea unele răbufniri. Se anunţă cel mult 20-22 de grade în aer, cât vor arăta de altfel termometrele şi apa de la ţărmul mării. Nu este foarte mult pentru o bălăceală bună, dar este încă destul de plăcut pentru sfârşitul primei decade a lunii septembrie.

DailyBusiness
Românii, „salahorii” Europei: Muncim cel mai mult, dar trăim cel mai puțin!
Spynews
O insulă din Asia a fost numită cea mai pitorească din lume. Este o destinație de vacanță fabuloasă
Bzi.ro
Cercetare sociologică în ziua votului. Trei case de sondare vor face exit-poll, duminică, 18 mai 2025, pentru turul 2 de alegeri prezidențiale
Fanatik.ro
53,32 – 46,68 după 87% din secţii! Rezultate finale, date oficiale BEC alegeri prezidențiale 2025, turul 2! Nicuşor Dan vs George Simion
Capital.ro
Alegeri prezidențiale turul 2, primele rezultate OFICIALE parțiale. Noul președinte al României
Playtech.ro
Cea mai frumoasă stațiune de pe litoralul bulgăresc, foarte aproape de România. Are hoteluri de lux, plaje late şi apă calmă
DailyBusiness
Sprijin pentru familiile din România: 15.000 de lei. În ce condiții se oferă
Adevarul
Cum să recunoaștem totalitarismul de la o poștă. Cele cinci stadii de acaparare a unui popor
wowbiz.ro
Soția lui Bursucu’, implicată într-un accident grav în Constanța! Informații de ultim moment
Spynews
Cine este Johannes Pietsch, câștigătorul Eurovision 2025. Austriacul este cunoscut după numele de J.J și are 24 de ani
Spynews
Soția lui Bursucu a făcut accident cu mașina în Constanța! Au fost găsite trei victime, dintre care două încarcerate | FOTO
Evz.ro
Panică în studio, la Realitatea. Anca Alexandrescu: Suntem sub atac!
Ego.ro
Oana Roman, momente dramatice, EXCLUSIV: ”O relație abuzivă și toxică...”
Prosport.ro
FOTO. Dată afară că e prea indecentă, a făcut avere cu pozele ei și acum a revenit
kanald.ro
Soția lui Bursucu' a fost implicată într-un grav accident, în Constanța
Cancan.ro
Ce a postat George Simion pe pagina lui de Facebook la ora 21:07, cand s-au afișat rezultatele EXIT POLL
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Exit-poll alegeri prezidențiale 2025, turul 2. George Simion vs Nicușor Dan. Cine este noul președinte
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Ce a postat Mădălina Ghenea în ziua în care noua iubită a milionarului Grigor Dimitrov, fostul partener al româncei, a scris că adoră „fiecare centimetru” din el
stirilekanald.ro
Sediul AUR, închis! Breaking news! Ce se întâmplă acum cu George Simion
Cum să-ți ”păcălești” stomacul. Alimentele care îți taie pofta de mâncare și nu îngrașă
MediaFlux
Rezultate alegeri prezidențiale Turul 2! A început numărătoarea voturilor din diaspora și România. Nicușor Dan a preluat conducerea UPDATE
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Statul virează bani pe 20 mai. Cine sunt românii care primesc ajutoare