Romii au venit în faţa sediului poliţiei pentru a-i aştepta pe Iulian Boţ şi fiul lui. Ordonanţa de reţinere a celor doi expirase, însă procurorii nu aveau încă de la instanţă decizia de arestare preventivă. Din acest motiv, romii s-au enervat, relatează România TV.
„Nu mai are mandat de arestare, nu mai are. Vă bateţi joc de oameni, dar ce? Suntem animale, criminali? N-au făcut nimic”, striga o femeie. „De ce nu-i eliberaţi acuma? Puteţi să ţineţi un deţinut arestat, fără mandat de arestare?”, le cerea socoteală poliţiştilor unul dintre protestatari.
Ca să fie mai convingători, romii au intrat cu forţa în sediul Poliţiei Lugoj, unde au continuat scandalul. A fost nevoie de intervenţia mascaţilor pentru a-i scoate afară pe romii nervoşi. Spiritele însă, tot nu au fost calmate. Romii au continuat scandalul afară.
Romii s-au calmat abia după ce au aflat că Iulian Boţ şi fiul său au primit mandate de arestare prevenzivă pentru 29 de ziel şi au fost duşi în arestul din Timişoara.