Informația că poliţistul este Daniel Barbu a fost confirmată de mai mulți oficiali ai Poliției Române. Barbu apăruse și pe imaginile televiziunilor în zilele de după descoperirea casei lui Dincă, dar nu fusese identificat.
„Da, așa e, subcomisarul Daniel Barbu este cel care, în esență vorbind, a obținut mărturisirea crimelor. El este împuternicit șef de birou Grupări Infracționale în cadrul Serviciului Grupări Infracționale Violente, condus de Marius Andrei, în Poliția Capitalei„, a spus un oficial al Poliției, pentru Libertatea.
Daniel Barbu a ajuns la Poliția Capitalei venind de la serviciul omoruri de la Inspectoratul General al Poliției. El a ajuns să fie delegat în dosarul Caracal tocmai pe baza faptului că e din localitate.
„Barbu e un tip în a cărui corectitudine credem, ce ar fi putut să-i spună lui Dincă? Să protejeze pe cine și de ce? Știți cum se spune, ca în Briciul lui Occam: dacă e simplu și se potrivește cu datele, e mult mai probabil ca aceea să fie realitatea, în locul teoriei conspirației„, a adăugat unul dintre polițiștii care au confirmat numele lui Daniel Barbu.