Ponta depune plângere penală împotriva lui Ungureanu

Preşedintele PSD, Victor Ponta, va depune plângere penală împotriva primului-ministru Mihai-Răzvan Ungureanu pentru modul în care au fost alocate sumele către primării din Fondul de Rezervă al primului-ministru.
Romania TV
05 apr. 2012, 12:46
Ponta depune plângere penală împotriva lui Ungureanu

„Sunt hotărât să-i predau dlui MRU o lecţie de drept penal (e specialitatea mea)! În zilele următoare, în calitatea mea de deputat de Gorj, voi depune la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie o plângere penală împotriva premierului şi a ministrilor care au contrasemnat o hotărâre de guvern vădit ilegală. Aceştia au comis  infracţiunea de abuz în serviciu şi au prejudiciat grav interesele legitime ale locuitorilor celor  51  localităţi din judeţul Gorj care nu au primari PDL!”, a anunţat preşedintele PSD pe blogul personal.

Ponta a prezentat lista localităţilor din judeţul Gorj, unde este el deputat, care au primit bani de la Guvern. Pe listă se regăsesc toate localităţile conduse de către primari PDL sau din partidele aliate acestuia. Este vorba de 19 localităţi din 70, în timpul ce restul primarilor nu au primit niciun sfanţ.

„Criteriul e chiar foarte foarte transparent – mită şi sprijin politic pentru PDL (partidul domnilor Basescu si Ungureanu).  Sunt convins ca MRU va fugi la DEX, să vadă definiţia termenului  „ipocrizie”, dacă nu are timp să mai meargă la şcoală să înveţe şi altele:  „demagogie” , „minciună” etc.”, spune Ponta pe blog.

DailyBusiness
Sute de angajați din școlile de stat, concediați în urma unei ordonanțe. Decizia se aplică și medicilor
Spynews
Alessia Năstase a vorbit despre divorțul părinților ei, Amalia și Ilie Năstase. Cum a afectat-o separarea: „A fost o perioadă în care nu am înțeles unde mă duc"
Bzi.ro
Se știu primele echipe eliminate de la Asia Express 2025! La acest cuplu nu te așteptai să plece
Fanatik.ro
Peștele care este potrivit pentru orice buget. Oamenii economisesc 30% dacă îl cumpără congelat
Capital.ro
Procedură obligatorie pentru românii cu mașini second-hand! Amenda depășește 8.000 de lei
Playtech.ro
Casă de vacanţă în Toscana cu 3.000 de euro. Are două camere, 40 de mp şi o boxă de depozitare
DailyBusiness
Dispar paracetamolul și amoxicilina din farmacii! UE a dat ordinul!
Adevarul
Norvegia răspunde acuzațiilor Rusiei că militarizează arhipeleagul arctic Svalbard
wowbiz.ro
Minerva este condusă astăzi pe ultimul drum! Fratele Gabrielei Dima, detalii exclusive despre înmormântarea de la Arad: „Slujba va fi ținută de cinci preoți” | EXCLUSIV
Spynews
Cotlete de porc în sos cremos după rețeta lui Chef Horia Manea. Secretul pentru un preparat fraged și gustos
Spynews
Alerta de vreme extremă a fost prelungită și în weekend! Meteorologii au anunțat precipitații mixte și vânt puternic
Evz.ro
Prognoza meteo, 16 martie. Primăvară dimineața, iarnă după-amiază
Ego.ro
Vedeta PRO TV regretă relația cu postul! Dezvăluiri neașteptate! EXCLUSIV
Prosport.ro
Reacția lui Jordan Chiles, după ce gimnasta din SUA a aflat ce s-a întâmplat cu apelul ei din proces
kanald.ro
Culiță Sterp a fost condamnat definitiv pentru accidentul rutier din 2022. Magistrații din Cluj au decis ce se va întâmpla cu artistul
Cancan.ro
Avertismentul FBI pentru posesorii de telefoane Android și iPhone. „Ștergeți-le acum!”
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Obligatoriu pentru cei care nu stau la adresa din buletin. Au nevoie de acest document
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„E ceva extrem de personal. Tremur toată”. A rupt tăcerea despre cei 3 iubiți
stirilekanald.ro
Sebi, tânărul ucis de Vlad Pascu în accidentul de la 2 Mai, ar fi împlinit 23 de ani. Tatăl, sfâșiat de durere, îl sărbătorește la mormânt: "Azi venim la tine în acest loc, a doua noastră casă"
Reacția furioasă a lui Elon Musk după respingerea candidaturii lui Călin Georgescu
MediaFlux
Românii care primesc 1.000 de lei în plus la pensie chiar din aprilie! Mai mult, se pensionează la 60 de ani
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Descoperire alarmantă: un nou coronavirus similar cu MERS identificat la lilieci în Brazilia