Ponta, despre salariile compensatorii uriaşe la stat: O hoţie legală. Soluţia este supraimpozitarea

Prim-ministrul Victor Ponta a spus că acordarea salariilor compensatorii către foştii şefi ai instituţiilor de supraveghere a instituţiilor financiare nu poate fi blocată deoarece Guvernul ar putea să piardă procesele intentate. În schimb, salariile compensatorii care depăşesc un anumit cuantum ar putea fi impozitate suplimentar.
Filip Stan
29 mai 2013, 18:26
Ponta, despre salariile compensatorii uriaşe la stat: O hoţie legală. Soluţia este supraimpozitarea

Victor Ponta a declarat, la România TV, că salariile compensatorii uriaşe pe care statul trebuie să le plătească foştilor şefi de la CSA, CNVM şi CSPP sunt rezultatul unor practici inaugurate în 2010-2011.

„S-a ajuns aici printr-o hoţie legală. Sunt oameni care şi-au aprobat singuri în contractul de muncă aceste prevederi contractuale şi acum, dacă nu le dăm salariile compensatorii pe care şi le-au stabilit, se duc în instanţă şi câştigă la primul termen”, a spus Ponta.

Şeful Executivului a spus că, în lipsa unei posibilităţi reale de blocare a plăţilor, o soluţie ar fi o supraimpozitare.

„Soluţia este una singură: impozitarea. Pentru salariile compensatorii peste o anumită sumă punem un impozit suplimentar. Altfel ne dau în judecată şi câştigă”, a apreciat Ponta.

Foştii comisari de la Supravegherea Asigurărilor şi CNVM vor primi bani cât alţii într-o viaţă după ce vor fi concediaţi. Daniel Tudor, fost director CSA, şi Carmen Negoiţă, fost preşedinte CNVM, vor primi până la 19 salarii compensatorii pentru că mandatul a fost încheiat înainte de termen.

Daniel Tudor, fostul preşedinte al Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor, va primi de la statul român 19 salarii compensatorii, în valoare totală de 811.000 de euro, informează România TV. Plata se va face ca urmare a contopirii mai multor instituţii financiare de control în cadrul nou înfiinţatei Autortităţi de Supraveghere Financiară.

Fosta şefă de la Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare, Carmen Negoiţă, primeşte 9 lefuri compensatorii ce însumează 160.000 €.  De remarcat este faptul că Daniel Tudor nu rămâne şomer, devenind vicepreşedinte la ASF. Tot în cadrul ASF va activa în continuare şi Marian Sârbu, fostul şef de la Comisia de Supraveghere a Pensiilor Pivate, fără să fie însă vorba de o funcţie executivă.

Plata salariilor compensatorii nu se va face din bugetul propriu-zis al statului, ci din fondurile ASF care provind din cotizaţiile firmelor ce acţionează în aceste domenii.

Autoritatea de Supraveghere Financiară, recent înfiinţată, a rezultat din contopirea unor instituţii preexistente: Comisia de Supraveghere a Asigurărilor, Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare şi Comisia de Supraveghere a Pensiilor Private.

În urma comasării, preşedinţii acestor comisii şi-au pierdut posturile urmând să primească salariile compensatorii pe care şi le negociaseră când au preluat mandatul în eventualitatea în care acesta se va încheia înainte de termen. Cel mai dibaci negociator a fost Daniel Tudor de la CSA care a obţinut de la Adunarea Generală a Acţionarilor plata a 19 salarii compensatorii în eventualitatea în care va fi dat afară, adică nu mai puţin de 811.000 €.

DailyBusiness
În aprilie, autostrada A0 Sud va fi gata! Drumul de la Pitești la Constanța, ca în Occident!
Spynews
Patru țări din Europa care merită vizitate cel puțin o dată. Surprind cu peisajele uimitoare și prețurile mici
Bzi.ro
Loredana a sărutat un celebru tiktoker! Acesta a rămas fără reacție
Fanatik.ro
Sponsorul lui Călin Georgescu are o fortăreață în Mediaș. Cum a ajuns terenul primăriei în posesia lui Horațiu Potra
Capital.ro
S-a dat interzis dinspre Ungaria spre România! Restricțiile se aplică de astăzi, 11 Martie
Playtech.ro
Moneda simbol pentru România care s-a pus la vânzare cu mii de lei. Are mai puţin de 7 grame
DailyBusiness
Amendă uriașă în 2025 pentru cei fără talon auto. Lista actelor obligatorii
Adevarul
Calitate medicală la jumătate de preț. Tara europeană unde românii se înghesuie să meargă la doctor: „I-a operat pe Clinton, Putin”
wowbiz.ro
Familia Regală, în doliu! Anunțul morții a fost făcut în urmă cu puțin timp. A luptat până în ultimul moment cu boala, dar în zadar ...
Spynews
Mai bun decât carnea! Ciupercile pregătite astfel au gust chiar mai bun decât orice prăjeală
Spynews
Maria Constantin, încurajată de soț să se îmbrace provocator. Cum reacționează artista la comentariile lui Robert Stoica: „Știu că nu mai am 20 de ani”
Evz.ro
De ce se taie maioneza de post. Patru greșeli frecvente
Ego.ro
Vedeta PRO TV regretă relația cu postul! Dezvăluiri neașteptate! EXCLUSIV
Prosport.ro
FOTO. Noua divă a uimit cu apariția ei la TV!
kanald.ro
Casa de Pensii a transferat banii pe carduri. La ce oră intră în cont pensia pe luna martie
Cancan.ro
Alarmă națională: Olandezii, sfătuiți să se pregătească de război! Ministrul Justiției cere populației să își facă provizii și să își pregătească planuri de urgență
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii! A murit un celebru cântăreț. A fost găsit mort în casă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Reacția lui Jordan Chiles, după ce gimnasta din SUA a aflat ce s-a întâmplat cu apelul ei din proces
stirilekanald.ro
"Mă tem să nu îmi pierd soţia" Igor Cuciuc trăiește un calvar după ce și-a pierdut singura fiică, pe Andreea
Bild: SUA nu intenționează să reia ajutorul militar pentru Ucraina. Donald Trump vrea demisia lui Volodimir Zelenski
MediaFlux
Gigi Becali face un anunț halucinant. AUR ar putea avea ”chiar” doi candidați la prezidențiale
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Uleiul de ricin, soluția miraculoasă pentru a avea abdomenul plat !?