Ponta: În bătălia dintre preşedinte şi prim-ministru trebuie să câştige Parlamentul

Premierul Victor Ponta a declarat, la lucrările Forumului Constituţional, că noua lege fundamentală a României trebuie să pună capăt conflictului dintre preşedinţie şi şeful executivului.
Iulian Tudor
08 mai 2013, 07:15
Ponta: În bătălia dintre preşedinte şi prim-ministru trebuie să câştige Parlamentul

„Este momentul în care trebuie să facem această revizuire să regăsim un tip de consensualism de care societatea are nevoie şi pedictibilitate. Există necesitatea de a clarifica raporturile constitutionale între preşedinte şi prim-ministru şi cea mai bună soluţie în bătălia de putere este că trebuie să câştige Parlamentul. Este instituţia în care am mai multă încredere între preşedinte şi prim-ministru. Chiar dacă Parlamentul e cel mai uşor de atacat, sunt absolut convins că o soluţie de durată şi echilibru este ca în noua Constituţie să ajungem la concluzia că cel mai legitim şi echilibrat depozitar al voinţei populare e parlamentul„, a declarat Victor Ponta, la începutul lucrărilor din Forumul Constituţional.

Citeşte şi Ponta: Românii apreciază că nu mă mai cert cu Băsescu. Vor urma doi ani liniştiţi politic

De asemenea, premierul a precizat că în Constituţia revizuită trebuie introdusă noţiunea de regiune şi trebuie găsită o formulă mai pragmatică referitoare la garantarea drepturilor minorităţilor.

„Trebuie o formulă mai pragmatică referitoare la garantarea drepturilor minorităţilor. Există un discurs standard referitor la caracterul unital al statului, dar trebuie să găsim în Constituţie acele formule flexibile şi europene de garantare a drepturilor tuturor minorităţilor, nu doar minorităţilor naţionale, ci la tot ce înseamnă minoritate în sensul european şi democratic al secolului XXI”, a precizat premierul Ponta.

De asemenea, acesta a precizat că ideea dreptului de proprietare trebuie modificată. „Eu susţin că ideea sechestrării şi bunurilor prevenite din infracţiuni este ceva necesar. La fel cred că dreptul de proprietate sfânt, garantat nu trebuie să împiedice o bună dezvoltarea a ţării. Facem autostrăzi care merg în zig-zag ca să ocolim sau să ajungem la terenurile care trebuie expropriate. Sunt lucruri care trebuie îmbunătăţite şi care se referă la o reglementare mai flexibilă, mai pragmatică, mai europeană a drepturilor constituţionale”, a mai precizat Victor Ponta.

Citeşte şi Antonescu şi Ponta se trimit unul pe altul să discute cu Blaga despre regionalizare VIDEO

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
Alina Eremia a ajuns să se îmbolnăvească din cauza standardelor. Ce spune artista despre schimbările prin care a trecut
Bzi.ro
Cine este câştigătorul Survivor România 2025: Când se difuzează marea finală
Fanatik.ro
Cât detergent pudră se pune la o singură spălare, de fapt. Greșeala pe care multe gospodine o fac
Capital.ro
Zi de doliu în România. Ne despărțim de un mare nume al țării: O să rămâneți în amintirea noastră pentru totdeauna!
Playtech.ro
Ce este ploaia însângerată, fenomenul care va ajunge şi în România în următoarele zile. Afectează toată Europa
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Originea raportului CIA privind soldați sovietici care ar fi fost prefăcuți în stană de piatră după întâlnirea cu un OZN
wowbiz.ro
Al patrulea deces la Spitalul Sfântul Spiridon din Iași! Gabriela Ștefănescu este doctorița care a fost găsită moartă după ce a participat la un simpozion medical. Ce au arătat rezultatele venite de la INML
Spynews
Noua teorie a lui Alex Bodi despre femeile independente. Cum îi pune afaceristul la punct pe bărbații care au uitat să fie stâlpul familiei
Spynews
Când va avea loc priveghiul lui Rareș Ion, tânărul mort la doar 20 de ani. Familia lui urmează să își ia rămas bun de la el
Evz.ro
A murit Julieta Szönyi, actrița care a cucerit România cu roluri memorabile. A jucat și cu Belmondo
Ego.ro
Ce a pățit Armin. Nicoară, imediat după ce a devenit tată! Probleme cu botezul și... EXCLUSIV
Prosport.ro
Despărțirea anului între milionari! Prietena Soranei Cîrstea a rupt mariajul de 9 ani cu fostul celebru fotbalist
kanald.ro
Românii rămân fără căldură de Paște! Anunțul făcut de Termoenergetica București
Cancan.ro
Cine este, de fapt, mama lui Rareș Ion? Femeia e șefă la stat și are un salariu uriaș
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
S-a stins cea mai mare actriță a României. Toți românii au iubit-o și admirat-o. Râmâne veșnic în inimile tuturor
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita afaceristului care a plătit 400.000.000 de dolari pe 1.000 de apartamente
stirilekanald.ro
O studentă la Drept, din Timișoara, a căzut de la etaj după ce s-ar fi certat cu iubitul. Tânăra are 19 ani
Inca o moarte suspecta in randul angajatilor de la cel mai mare spital din Iasi: „Sunt ca negrii pe plantatie”
MediaFlux
SUA, gata să renunțe la eforturile de negociere a unui acord de pace Rusia – Ucraina. Trump are și alte priorități, anunță Rubio
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
„Farmacia verde” din curte. Cristela Georgescu dezvăluie secretele unei plante-minune: Uscați sau faceți ceai