Ponta: Nu vom majora cota unică în 2014. Reducerea CAS-urilor va fi realizată dacă vom avea bani la buget

Premierul Victor Ponta a declarat joi, de la Bruxelles, că Guvernul nu va majora anul viitor cota unică. El a precizat că a cerut mai multe scenarii de la ministrul de Finanţe pentru a vedea cum pot fi mărite încasările la buget, dar nici unul nu cuprinde creşterea cotei unice.
Filip Stan
24 oct. 2013, 15:14
Ponta: Nu vom majora cota unică în 2014. Reducerea CAS-urilor va fi realizată dacă vom avea bani la buget

„Nu luăm în calcul o majorare a cotei unice. Am discutat cu preşedintele ANAF, domnul Diaconu şi mi-a zis că avem o rată de colectare mai mică în acest an. Am discutat şi cu ministrul de Finanţe, l-am întrebat cum mărim colectarea anul viitor. Am cerut acestuia diverse scenarii, putemă să scădem CAS-urile, putem scădea TVA-ul? Putem mări pensiile? S-au discutat diverse scenarii, nu mi-a fost prezentat încă rezultatul acestor discuţii. Dar cota unică nu se va majora anul viitor. Nici un scenariu nu prevede creşterea cotei unice”, a precizat premierul Victor Ponta.

Ponta s-a referit şi la celelalte taxe importante, afirmând că o potenţială reducere a contribuţiilor sociale (CAS-uri) va fi luată în discuţie doar dacă vom avea bani la buget.

„Aştept de la ministrul de Finanţe să ştiu care e situaţia, cum stăm cu banii. O să avem acum o rectificare negativă. Nu vreau să le creem oamenilor iluzii. Nu putem reduce toate taxele şi să dăm la toţi bani. Deocamdată aştept răspunsul de la ministrul de Finanţe pentru a vedea dacă scădem CAS-urile. Dar vom lua o astfel de măsură doar dacă se adună bani la buget”, a mai spus premierul.

 

VEZI SI:

Victor Ponta a ajuns la Bruxelles, pentru reuniunea liderilor socialişti europeni

 

DailyBusiness
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
Spynews
Fulgi de ovăz și mere! Rețeta pe care o mănânci zilnic și slăbești
Bzi.ro
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum: „E bolnavă?”
Fanatik.ro
Zodiile care vor avea lumea la picioare până pe 2 martie 2025. Cinci nativi sunt plini de șansă
Capital.ro
S-a pus limită la autoturismele diesel. Decizia luată de UE pentru șoferii cu mașini pe motorină
Playtech.ro
Câte limbi se vorbesc în România? Sunt de ordinul zecilor. Idiş, chineza şi croata, printre graiurile surprinzătoare
DailyBusiness
Se scumpesc biletele de tren! Cu cât se vor majora tarifele în funcţie de tipul trenului
Adevarul
Vaticanul și OZN-urile: Este ascuns un secret despre extratereștri în misterioasele arhive ale Papei? „Cine suntem noi să închidem ușile?”
wowbiz.ro
Cum arăta apartamentul în care Ioana Tufaru s-a mutat cu chirie! "Plătim 1200 lei pe lună. Sperăm că ne vom descurca" | Exclusiv
Spynews
Primele declarații ale familiei lui Andrei Perneș, după înmormântare! Clipe sfâșietoare pentru sora lui: ”Încă aștept să te mai văd” | FOTO
Spynews
Prognoza meteo în perioada 24 februarie – 28 februarie. Valul de ger aduce temperaturi extreme. Când se încălzește vremea
Evz.ro
Românii care au dreptul de a-și alege pensia. Ce spune, concret, legea
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, în costum de baie. Neverosimil: cât a putut slăbi!
kanald.ro
Sabrina, fosta soție a lui Andrei Perneș, de nerecunoscut la înmormântare! În ce ipostază neașteptată a fost surprinsă
Cancan.ro
Fiica Regelui imobiliarelor l-a tocmit pe celebrul Tarzan ca să răpească căţelul multimilionarului de la Braiconf! Martorul CANCAN a dat în vileag întregul scenariu
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Bucurie imensă pentru Călin Georgescu. Drum liber către Cotroceni. Au venit datele în seara aceasta
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
stirilekanald.ro
Nicușor Dan, mesaj pentru Donald Trump și JD Vance. Ce le-ar spune dacă ar fi președintele României: „Trebuie să ne întărim statul”
FCSB câștigă derby-ul cu Dinamo și revine pe primul loc în Superligă
MediaFlux
800 de LEI în PLUS la PENSIE! Cine BENEFICIAZĂ
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine este agentul KGB Krasnov? O ipoteză uluitoare!