Ponta: Voi susţine declaraţia Parlamentului. Preşedintele trebuie să răspundă politic

Prim-ministrul Victor Ponta a declarat că el va susţine declaraţia Parlamentului prin care forul legislativ îi va cere preşedintelui Traian Băsescu să demisioneze din fruntea statului.
Filip Stan
24 iun. 2014, 16:34
Ponta: Voi susţine declaraţia Parlamentului. Preşedintele trebuie să răspundă politic

Întrebat dacă sprijină proiectul de declaraţie a Parlamentului, Victor Ponta a răspuns: „Da, eu o voi susţine. Când eşti preşedintele ţării şi ştii ce relaţii are familia ta cu crima organizată, există o răspundere politică. De răspundere juridică nu am vorbit. Este treaba anchetatorilor şi sunt convins că-şi vor face datoria”.

Parlamentul ar urma să se întrunească, miercuri, pentru a adopta o Declaraţie comună prin care se va cere demisia de onoare a preşedintelui Traian Băsescu, în urma scandalului în care este implicat Mircea Băsescu. Birourile Permanente ale Camerei Deputaţilor şi Senatului, reunite în şedinţă comună luni seara, la propunerea lui Călin Popescu Tăriceanu, au decis ca şedinţa să se desfăşoară miercuri de la ora 10.00.

„Propunerea mea a fost aprobată. Până mâine seară, la ora 18.00, grupurile parlamentare vor putea să depună amendamente sau completări la proiectul de rezoluţie. Miercuri la ora 09.00, Birourile vor analiza propunerile pentru a le integra, eventual, iar de la 10.00 va începe şedinţa comună a Parlamentului”, a declarat preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu.

Acesta a precizat că scandalul legat de fratele preşedintelui Băsescu va fi analizat şi în comisiile de control al SRI şi al SIE. „S-a aprobat propunerea adresată comisiilor SIE şi SRI pentru a cere toate datele relevante în cazul grav de corupţie al preşedintelui României”, a precizat preşedintele Senatului.

Preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a declarat, luni, că propune ca Birourile permanente ale Senatului şi Camerei Deputaţilor să se reunească la ora 18,00, pentru a stabili o şedinţă de plen comun pentru miercuri dimineaţă, în care să fie discutată şi adoptată o declaraţie a Parlamentului prin care să se ceară demisia de onoare a preşedintelui Traian Băsescu.

Anterior, Tăriceanu anunţase o propunere prin care Senatul să adopte o Declaraţie privind demisia de onoare a şefului statului.

În plus, Tăriceanu preciza că va discuta şi cu preşedintele Camerei Deputaţilor, Valeriu Zgonea, astfel încât şi Camera Inferioară să iniţieze un demers similar, iar, în final, cele două Camere să iasă cu o Declaraţie comună prin care se va cere demisia de onoare a preşedintelui.

Senatul cere DEMISIA DE ONOARE a preşedintelui Traian Băsescu

La scurt timp, Tăriceanu a anunţat că a discutat cu preşedintele Camerei Deputaţilor, astfel că Declaraţia pe care el a propus-o Senatului va fi adoptată ca o declaraţie comună a celor două Camere.

„Astăzi, se vor convoca Birourile Permanente reunite şi şedinţa reunită a Parlamentului, miercuri dimineaţă”, a declarat Tăriceanu.

DailyBusiness
Categoria de români care poate primi ajutor de 200.000 de euro din partea statului. Ce condiții trebuie să îndeplinească
Spynews
Cum comunică Ozana Barabancea cu părinții ei decedați. Ce face jurata Te cunosc de undeva de fiecare dată când merge la mormânt: „Îi bag în ședință”
Bzi.ro
Alexandru Papadopol, acuzat că și-ar fi părăsit iubita înainte de nuntă! Ce a spus actorul în apărarea sa
Fanatik.ro
Destinație de vacanță perfectă pentru februarie. Este un adevărat paradis tropical, iar temperaturile ajung și la 30 de grade
Capital.ro
Bancnotele de care trebuie să te ferești imediat! Scapă de ele! Avertisment pentru românii care folosesc numerar
Playtech.ro
Dan Negru, reacție tranșantă după retragerea Simonei Halep: “I-aș cere să nu mai spună niciodată suntem o țară...
DailyBusiness
Pensie record în România! Un român încasează peste 108.000 de lei pe lună doar din contributivitate!
Adevarul
Un fost primar la Iașiului, la al doilea dosar penal pentru pornografie infantilă. A fost reținut acum trei ani după ce ar fi agresat trei copile
wowbiz.ro
Mihaela a murit alături de tatăl ei, după ce s-au scufundat cu mașina în râul Olt! Ce a apucat tânăra să facă în ultimele clipe de viață?
Spynews
De ce să nu mai arunci coaja de la fructe și legume. Cum poate fi folosită
Spynews
O influenceriță din România a izbucnit în lacrimi după ce a fost acuzată că a slăbit cu medicamente de diabet și nu mâncând sănătos / VIDEO
Evz.ro
Temperatura din locuință o poți ridica fără să atingi termostatul. Secretul hotelierilor, dezvăluit
Ego.ro
Motivul pentru care Bianca Censori a apărut fără haine la premiile Grammy 2025
Prosport.ro
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
kanald.ro
Ultimul mesaj al Mihaelei, înainte să se stingă alături de tatăl ei după ce au plonjat cu mașina în râul Olt: „Ai fi nemuritoare...”
Cancan.ro
Divorț-ȘOC în showbiz! Mădălina Pamfile s-a despărțit de tatăl fetițelor sale + Primele declarații 😲
Playsport.ro
IMAGINILE MOMENTULUI! Arbitra de 24 de ani a fost prinsă cu observatorul de 3 ori mai în vârstă ca ea și video-ul compromițător a fost făcut public!
Capital.ro
Călin Georgescu este furios. Se prăbușește totul. A primit refuz imediat și definitiv
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. S-a iubit cu milionari celebri, iar acum l-a părăsit pe fotbalistul prins dopat cu cocaină la Dinamo: „Mă uit la toți şi toate cum se înşală între ei”
stirilekanald.ro
Ea e tânăra care s-a scufundat cu mașina în Olt. Mihaela avea 23 de ani și venise în vacanță la rude
substantial.ro
UEFA ia în considerare eliminarea prelungirilor din Liga Campionilor
MediaFlux
Poți să rămâi FĂRĂ PENSIE. Ce documente trebuie să depui NEAPĂRAT
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Bugetul CNAS pentru 2025 acoperă doar 10 luni de medicamente compensate: sănătatea românilor în mare pericol