Printre sutele de întrebări pe care românii şi le pun este şi aceea dacă femeile se pot înscrie ca voluntari pentru satisfacerea stagiului militar, devenind astfel rezervişti. Odată cu începutul războiului din Ucraina, interesul pentru armată a crescut foarte mult şi în ţara noastră, iar în media internaţională au apărut numeroase relatări despre femei care luptă pe front, alături de militari bărbaţi.
În privința îndeplinirii unui stagiu militar, femeile se pot înscrie ca voluntari cot la cot cu bărbații. În Legea privind pregătirea populației pentru apărare, este specificat la Capitolul II, secțiunea 1, art. 7 (2) că ”femeile pot îndeplini, la cerere, oricare dintre formele serviciului militar. Femeile în stare de graviditate întrerup de drept îndeplinirea serviciului militar. La Secțiunea 3, ”Serviciul militar în rezervă”, la articolul 14 este scris că ”cetăţenii români, bărbaţi şi femei, care au îndeplinit serviciul militar activ sau în rezervă sunt luaţi în evidenţă ca rezervişti.”
Astfel, femeile pot face parte din rândul rezerviștilor, atât la cerere, ca voluntar, cât și după îndeplinirea serviciului militar activ. ”Rezerviștii voluntari sunt cetățeni români, bărbați și femei, cu domiciliul în România, care îndeplinesc condițiile pentru recrutare și selecție și au încheiat un contract cu ministerul Apărării Naţionale. Se pot înscrie cetăţeni cu sau fără pregătire militară”, scrie site-ul dedicat recrutării din cadrul MApN.
Ce acte sunt necesare pentru înscrierea în vederea satisfacerii stagiului militar
Pentru înscrierea ca militar în rezervă în calitate de rezervist voluntar în Armata României, o persoană trebuie să aibă următoarele documente:
– o cerere de înscriere;
– actul de identitate, în original și fotocopie;
– certificatul de naștere, în original și fotocopie;
– certificatul de cazier judiciar, eliberat cu maxim 6 luni înainte de data depunerii;
– acte de studii și/sau alte documente care atestă alte competențe dobândite în viața civilă, în original și fotocopie;
– permisul de conducere (categoriile B, C, E – eliberat de autoritățile române), în original și fotocopie, pentru candidații fără pregătire militară, dacă îndeplinirea atribuțiilor postului pentru care candidează presupune conducerea autovehiculelor/tehnicii militare specifice;
– livretul militar, în original și fotocopie, dacă este cazul, numai pentru cei care dețin calitatea de rezervist.
Cei interesați trebuie să se adreseze centrului militar din judeţul sau sectorul unde îşi au domiciliul.