Povestea incredibilă a câştigătorului de la Loto din Iaşi. Iată ce va face cu banii

Câştigătorul marelui premiu de la Loto este un bărbat din Iaşi. Acesta susţine că a intrat întâmplător în agenţia loto, iar numerele alese nu au nicio semnificaţie pentru el. Mai mult, agenţia din care a luat biletul norocos a mai dat un câştigător de 4 milioane de euro.
Iulian Tudor
10 oct. 2017, 07:49
Povestea incredibilă a câştigătorului de la Loto din Iaşi. Iată ce va face cu banii

Ziua de duminică, dominată de ploi, frig şi vânt, s-a terminat într-un mod cât se poate de frumos pentru un ieşean. Acesta a jucat la Loto 6/49 şi a câştigat marele premiu, peste un milion de euro. Premiul de categoria I a fost câştigat la agenţia din Piaţa Unirii, 22-001, unde a mai fost câştigat în 2008 un alt premiu de peste 3 milioane de euro, scrie ziaruldeiasi.ro.

Câştigătorul marelui premiu la Loto are în jur de 40 de ani şi a intrat întâmplător în agenţia loto şi a ales numerele fără vreo semnificaţie. Acesta a mai jucat în trecut la Loto, însă apoi a renunţat. Cu banii, bărbatul vrea să călătorească, dar şi să îi investească într-o afacere

„Biletele sunt nenominale. Are la dispoziţie 90 de zile să meargă la Bucureşti să-şi revendice premiul, iar dacă doreşte să fie făcută publică identitatea lui, vom afla, în caz contrar nu, i se va face o poză doar la biletul câştigător. Singurul lucru care se ştie este că a jucat pe varianta simplă. La agenţia mea mai am acum doar câştigători cu categoria IV, posibil ca la alte agenţii să existe şi la celelalte categorii. Tot la agenţia noastră a câştigat tot la categoria I şi Cazacu Mihai, în 2008, suma de 3,6 milioane de euro. El a vrut să i se afla identitatea, deoarece a vrut reclamă”, a explicat Maria Sârbu, vânzătoarea de la agenţia din Piaţa Unirii.

Aceasta spune că e posibil ca norocosul să fi jucat duminică, deoarece atunci au venit cei mai mulţi jucători.

„Majoritatea joacă duminica. Noi mai avem un ieşean care a câştigat la agenţia noastră în luna septembrie 100.000 de lei la loz. Este vorba de Vasilică Andrieşi din Dagâţa”, a mai precizat vânzătoarea.

Norocosul câştigător al sumei de un milion de euro este cel de-al cincilea câştig înregistrat în acest an în România la categoria I a jocului Loto 6/49. Ultima dată, premiul de categoria I a fost câştigat pe 31 august 2017 şi a fost în valoare de peste 11,9 milioane de lei. Conform Regulamentului, posesorul biletului norocos are la dispoziţie 90 de zile de la data tragerii pentru a intra în posesia câştigului. Cel mai mare premiu câştigat la loto „6 din 49″ în Iaşi a fost atribuit unui tânăr, care a vrut să îşi protejeze identitatea.

El a jucat în 2010 un bilet de 20,5 lei, la o agenţie din Păcurari, de lângă Poştă, şi a obţinut 6,2 milioane de euro. „A rămas în joc premiul cel mare de la Joker. O variantă simplă la Joker costă 3,6 lei. Cu această sumă se poate câştiga 2,2 milioane de euro. Urmează să stabilim cu ce sumă se va începe pentru Loto 6/49. Va fi o suma importantă”, a menţionat Alexandru Croitoru, directorul Loteriei. Numerele câşigătoare la extragerea de duminică la Loto 6/49, au fost: 5, 15, 28, 41, 32 şi 7.

Citeşte şi Loto 6 din 49. S-a câştigat marele premiu, de peste un milion de euro. Unde a fost jucat biletul norocos

DailyBusiness
Peste 223.000 de români ar vrea să muncească, dar sunt blocați!
Spynews
Mihai Leu, transportat de urgență la spital. Fostul campion e în stare critică la Terapie Intensivă. A fost adus la Spitalul Fundeni cu elicopterul
Bzi.ro
Laura Cosoi, apariție neașteptată în costum de baie! Arată senzațional la 43 de ani, după 4 nașteri
Fanatik.ro
Cum să speli rufele negre ca să nu se decoloreze. Acesta e tipul de detergent pe care e bine să-l folosești
Capital.ro
Elena Udrea, eliberată?! S-a ADMIS. Decizia luată azi, 29 aprilie, de Tribunalul Prahova
Playtech.ro
Orașul din România care schimbă taxa pentru turiști. Ce sumă vor scoate din buzunar vizitatorii pentru o vacanță acolo, indiferent de durată
DailyBusiness
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
Adevarul
Mihai Leu, în stare critică. Fostul mare pugilist a fost adus cu elicopterul la București
wowbiz.ro
România, fără curent în următoarele zile! Vestea vine după blackout-ul din Spania și Portugalia. Lista zonelor care nu vor avea electricitate. Ce se întâmplă, de fapt?
Spynews
Andrew Barabancea, fiul Ozanei Barabancea, a suferit infarct la 24 de ani. Care e starea de sănătate a tânărului / FOTO
Spynews
Mihai Mitoșeru, primele declarații despre noua iubită! Este prima relație oficială după divorț
Evz.ro
Întreruperi de curent în Capitală, după pana imensă din Spania
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
Românii din acest oraș sunt sfătuiți să evite apa de la robinet! Primarul a făcut anunțul
Cancan.ro
Ce a făcut angajata unui fast-food din Plaza România, după ce a aflat că Piedone face controale în zonă. Șeful ANPC a prins-o în fapt!
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Se reia turul II în România? Anunțul venit azi, 29 aprilie: Neconstituțională și abuzivă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
Cum a arătat prima dezbatere electorală între candidați. Crin Antonescu, Nicușor Dan și Elena Lasconi, atacuri politice și replici tăioase! George Simion a părăsit sala după doar câteva minute
Pană de curent în România. Autorităzile au făcut acum anunțul: zonele afectate
MediaFlux
Vești proaste pentru pensionari. Ce spun ministrul Muncii și cel al Finanțelor despre creșterile de pensii și recalcularea lor
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Un nou SUV poate fi comandat în România, începând de azi. Ce preţ are faţă de Dacia Bigster