Povestea senzațională a româncei care s-a angajat la BMW după ce a muncit într-un supermarket. ”Două întrebări i-au făcut să mă ia” / ”De acolo am învățat multe dedesubturi din Germania”

O româncă stabilită în Germania a reușit o performanță rară: s-a angajat la uzina celebrului producător auto BMW, după ce lucrase într-un supermarket. Iată, mai jos, povestea senzațională a interviului de angajare.
Irina Dumitrescu
16 ian. 2025, 14:38
Povestea senzațională a româncei care s-a angajat la BMW după ce a muncit într-un supermarket. ”Două întrebări i-au făcut să mă ia” / ”De acolo am învățat multe dedesubturi din Germania”

Povestea româncei care s-a angajat la BMW este deja virală pe TikTok, unde a fost postată chiar de cea care a reușit această performanță rară.

Totul a început când femeia și-a propus, dintr-odată, să aplice pentru un loc de muncă la uzina BMW. Și-a trimis CV-ul și a fost surprinsă că a primit răspuns foarte rapid, iar peste câteva zile susținea interviul de angajare.

Obiectiv vorbind, faptul că a fost chemată la interviu nu surprinde din cale afară, pentru că românca are cetățenie germană, vorbește foarte bine limba germană și are diplomă de facultate.

”Înainte să mă decid pentru meseria asta, am lucrat de toate: am lucrat la supermarket, după ce mi-am recunoscut studiile și calificările, diploma de facultate în Germania, am studiat Betriebswirtschaft, nu știu cum îi zice exact, cred că administrarea afacerilor sau ceva de genul, și am lucrat într-o Rechtsanwaltskanzlei, într-o cancelarie de avocat, să zic așa. Acolo am învățat, aia a fost experiența vieții mele în Deutschland. De acolo am învățat, nu știu dacă toate, dar multe dedesubturi din Germania, multe rău”, povestește ea, în postare.

Chemarea la interviu nu reprezenta însă garanția că va fi angajată, Și totuși, după ”cel mai lung interviu” din viața ei, care a durat mai multe de o oră, românca a obținut jobul visat.

Citește și Soluție găsită de șoferii din București și Ilfov pentru RCA mai ieftin în 2025. În Capitală, polițele sunt mai scumpe cu 30 – 40% față de restul țării

Despre interviul la BMW: ”M-au luat fără să clipească. Pe cuvânt că așa a fost”

În aceeași postare, ea povestește cum a decurs întâlnirea cu reprezentanta colosului auto BMW și care au fost elementele-cheie ce au ajutat-o să obțină job-ul.

”Cred că răspunsurile la două dintre întrebări, zic eu, au făcut tot interviul. M-au întrebat de ce am ales meseria asta, dacă am studiat Betriebswirtschaft. Iar eu zic: ‘Doamnă, stăteam într-o zi așa cu cârpa, jur că așa le-am zis, și mă gândeam la mașina mea. Dacă ar fi un lucru pe care eu l-aș face zilnic, fără să-mi dea bani cineva, ar fi să stau la mașină: ba să înșurubez aia, ba s-o șterg, ba s-o bibilesc. Asta aș face zilnic, fără să-mi dea cineva bani. Aș sta să o repar, să-i schimb una, să-i schimb alta, să-i curăț interiorul’. Și i-a plăcut foarte mult ce i-am zis.

Și zice: ‘Doamnă, dar de ce BMW?’. Acum, eu am făcut și un coaching cu o doamnă care te învață ce să spui la interviu, cum să-ți faci o scrisoare de intenție profesională, un CV profesional. Dar, na, ce zic: de ce BMW? Doamna de la pregătirea pentru interviu îmi zice: ‘Păi, cum, de ce BMW? Păi, aveți un BMW!’. Dar românul din mine se gândește: ‘Păi da, doamnă, dar cum să zic așa ceva? Nu sună penibil, ca un cocalar?’. Eu, dacă eram manager la BMW și mă ocupam de partea cu interviurile și întrebam de ce a ales BMW și aia ar fi zis ‘pentru că are și ea BMW’… bă, nu, nu mi-a plăcut ce mi-a zis coach-ul.

Așa că am răspuns așa: ‘Eram într-o zi în fața supermarketului din zona unde stau. Și este un Rewe Richrath mai pompos, mai frumos amenajat înăuntru, mai pe lux, mai pe opulență așa. Și vreau să vă zic că, sâmbăta, cel puțin vara, de când ies sezonierele, este expoziție de mașini. Și am stat pe o bordura de acolo, de la Rewe, de la supermarketul ăsta, și mă uitam într-o zi să văd efectiv câte BMW-uri trec cât am stat eu acolo, două ore. Și m-am gândit așa, vă spun sincer. M-am gândit că dacă compania asta face atâția oameni fericiți, păi trebuie să facă și angajații, nu?’.

Și s-a terminat. Nu știu dacă a contat ce i-am zis eu sau că am fost sinceră sau că n-a mai văzut așa ceva, dar m-au luat fără să clipească. Pe cuvânt că așa a fost”, a relatat românca, despre interviul la BMW.

Pe de altă parte, românca subliniază că job-ul obținut la celebrul producător auto german este unul dificil pentru o femeie, din punct de vedere fizic.

”Da, m-am decis pentru meseria asta, cu toate că e grea. E grea pentru o femeie. Nu mai bateți câmpii voi, femeile, că suntei bărbați, că faceți și voi, că e greu. Meseria asta e grea, mai ales pentru femei. Și unde e cel mai greu în meseria asta, ca femeie? În degete tată, pentru că sunt șuruburi pe care nu ai voie, așa zice BMW, nu ai voie să le deschizi decât la mână. Deci, nu vii tu cu ciocanul sau cheia de roți. Nu, se deschid efectiv doar la mână, se deșurubează. Și de unde, tată, forță? Am 1,60 toată. Deci sunt meserii, oricât de mult am încerca noi, femeile, și ne-am da bărbați, că ‘mamă, pot și eu să fac’, nu. Dar noroc cu cheile dinamometrice; dacă n-aș avea alea, vai de capul meu”, spune ea.

În încheierea postării, românca are un sfat pentru toți cei care aspiră la un job într-o companie de prestigiu.

”Să aveți încredere în voi și să ascultați de vocea interioară, pentru că aia vă ghidează sută la sută în orice, efectiv”, îndeamnă ea.

Citește și Alocaţii 2025. Efectele Ordonanţei Trenuleţ: Alocaţiile de stat pentru copii nu mai cresc. Ce sume intră pe card în februarie

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
EXCLUSIV / Robert Lele, anchetat de procurori după ce a bătut-o pe Andra Volos. Manelistul a fugit și Poliția nu l-a mai găsit acasă
Bzi.ro
Reacția lui Gigi Becali, după ce Guvernul a declarat zi de doliu național în urma morții Papei Francisc: „Nu plâng la mormânt străin!”
Fanatik.ro
Orașul mare din Europa care a fost asaltat de români. Au ajuns a doua comunitate ca mărime și puțini vor să se mai întoarcă în țară: “Ne-au primit foarte frumos, cu multă căldură”
Capital.ro
Se montează obligatoriu pe mașini. Regulă nouă UE, aplicabilă din ianuarie 2026. Șoferii vor controla direct
Playtech.ro
Care sunt drepturile soțului supraviețuitor la moștenire. Ce spune legea
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Lovitură masivă pentru Trump: Un gigant auto japonez își mută producția în afara SUA, ca urmare a tarifelor impuse
wowbiz.ro
Fostul iubit al Danielei Crudu a fost declarat mort! Detalii halucinante
Spynews
Cătălin Dobrescu, fostul soț al Oanei Radu, și-a cerut iubita în căsătorie! Cum a reacționat Alina
Spynews
Cătălin Botezatu și Nicolle Fota se pregătesc de nuntă?! Iubita designerului a dezvăluit cum își dorește să arate rochia de mireasă
Evz.ro
Paștele Blajinilor: sfaturi ale preoților pentru o pomenire adevărată – rugăciune, nu mese festive la cimitir
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Raluca Zenga, apariție exotică într-un costum de baie cu o vedere generoasă, chiar în ziua de Paşte
kanald.ro
Avertizări de Cod Galben în toată țara. Vremea se schimbă radical între 25 și 27 aprilie
Cancan.ro
NU E BANC! Câți lei câștigă lunar un livrator de mâncare în Timișoara: 'Lucrez de luni până joi, 12 ore pe zi'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Banii de care trebuie să te ferești în România. Avertismentul Băncii Centrale: Sunt ușor de detectat
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prietena Soranei Cîrstea, divorțată de o vedetă TV! Pentru ea a părăsit-o milionarul pe Ana
stirilekanald.ro
Maria a murit de Paște, la slujba de Înviere. Femeia s-a prăbușit la pământ, în biserică. Ce i-a spus preotului înainte să moară: "Tare greu mi-a fost să ajung astăzi la biserică"
Judecătorul Alexandru Vasile de la Curtea de Apel Ploieşti va fi cercetat de Inspecţia Judiciară
MediaFlux
Planul secret al lui Trump să destrame Uniunea Europeană. A făcut deja primul pas
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
CFR Călători îl primește și pe „Constantin Brâncuși“, a patra locomotivă modernizată de Softronic. Cum arăta înainte