Predoiu, încolţit de protestatari: „Plecaţi cu toţii! Jos Guvernul! Jos Băsescu!” VIDEO

Premierul Ungureanu, omologul său moldovean şi miniştrii celor două cabinete au fost toţi huiduţi, la ieşirea din sediul Universităţii din Iaşi, după încheierea şedinţei de guvern. Ministrul Justiţiei, Cătălin Predoiu, a fost singurul care şi-a luat inima în dinţi şi a mers în mijlocul protestatarilor, unde a avut o discuţie tensionată cu aceştia.
Romania TV
03 mart. 2012, 14:04
Predoiu, încolţit de protestatari:

La finalul şedinţei comune, toţi membrii Guvernului, inclusiv premierul Mihai Răzvan Ungureanu, precum şi omologul său moldovean Vlad Filat, au fost huiduţi de un grup de aproximativ 20 de persoane, care au scandat „Jos Guvernul securist”, „Jos mafia”, Afară, afară, trădători din ţară”, „Vrem anticipate”, „PDL – UDMR, aceeaşi mizerie”, „Cuza domnitor, Băsescu trădător”.

Singurul care a rămas după plecarea oficialilor şi a mers în mijlocul manifestanţilor a fost ministrul Justiţiei, Cătălin Predoiu.

„Guvernul ăsta nu merite să mai steie. V-aţi bătut joc de toţi oamenii. Să plece Guvernul. Plecaţi cu toţii”, l-au întâmpinat oamenii.

„Nu poate să plece întregul Guvern că este un un guvern abia instalat”, le-a răspuns ministrul.

Predoiu le-a spus protestatarilor că Guvernul face eforturi pentru a le asigura oamenilor un trai mai bun şi să creeze locuri de muncă. Unul dintre manifestanţi i-a strigat: „Scoateţi corupţia din justiţie”.

„Dacă nu mai credeţi în nimic nu mai putem face nimic. Fără guvern este haos. Nu sunt alte soluţii decât să muncim. Dumneavoastră aveţi un vot şi îl veţi exercita”, le-a spus Predoiu.

O persoană a insistat că soluţia o reprezintă alegerile anticipate, cerându-i lui Predoiu să demisioneze.

„Nu demisia mea este soluţia. Problemele dumneavoastră sunt de natură politică, nu găsiţi la mine soluţia”, a spus ministrul Justiţiei, în timp ce oamenii scandau „Demisia”, „Jos Băsescu”.

„Să plece Guvernul”, au insistat oamenii.

 

DailyBusiness
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
Spynews
Mihai Leu, transportat de urgență la spital. Fostul campion e în stare critică la Terapie Intensivă. A fost adus la Spitalul Fundeni cu elicopterul
Bzi.ro
Laura Cosoi, apariție neașteptată în costum de baie! Arată senzațional la 43 de ani, după 4 nașteri
Fanatik.ro
Medicamentul care ar reduce speranța de viață cu 6 ani. Multe persoane îl folosesc pentru o problemă des întâlnită
Capital.ro
Decizia pentru Elena Udrea. Va fi eliberată? Tribunalul Prahova a făcut anunțul azi, 29 aprilie
Playtech.ro
De ce unele ouă au pete negre sau maro pe gălbenușuri. Cât de sigure sunt pentru consum?
DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Adevarul
Momente de teroare pentru o femeie din Brooklyn, atacată de un grup de evrei ortodocși. „Amenințau cu violul, scandau «moarte arabilor»”
wowbiz.ro
România, fără curent în următoarele zile! Vestea vine după blackout-ul din Spania și Portugalia. Lista zonelor care nu vor avea electricitate. Ce se întâmplă, de fapt?
Spynews
Andrew Barabancea, fiul Ozanei Barabancea, a suferit infarct la 24 de ani. Care e starea de sănătate a tânărului / FOTO
Spynews
Mihai Mitoșeru, primele declarații despre noua iubită! Este prima relație oficială după divorț
Evz.ro
Vești foarte proaste pentru pensionari, din luna mai. Cine se face vinovat
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
Românii care vor primi 292 de lei pe 8 mai 2025, direct pe card sau prin Poșta Română
Cancan.ro
Ce a făcut angajata unui fast-food din Plaza România, după ce a aflat că Piedone face controale în zonă. Șeful ANPC a prins-o în fapt!
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Blackout în România? Cel mai negru scenariu pentru țara noastră: Catastrofale
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
Cum a arătat prima dezbatere electorală între candidați. Crin Antonescu, Nicușor Dan și Elena Lasconi, atacuri politice și replici tăioase! George Simion a părăsit sala după doar câteva minute
Mesajul Runelor pentru marti, 29 aprilie 2025. Zi de marti cu noroc mare pentru patru zodii!
MediaFlux
Mihai Leu în stare critică la terapie intensivă. Fostul campion la box si pilotaj adus cu elicopterul la București
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Un nou SUV poate fi comandat în România, începând de azi. Ce preţ are faţă de Dacia Bigster