Lectorul universitar Laura Runceanu a declarat că UBB a inaugurat, luni, un birou pentru studenţii cu dizabilităţi, care facilitează şi sprijină includerea studenţilor cu nevoi diverse de învăţare în viaţa universităţii, informează Mediafax.
„Acesta oferă sprijin specializat, individualizat sau în grup, studenţilor cu dizabilităţi, în baza unei solicitări scrise sau telefonice, în funcţie de nevoile şi preferinţele studentului, în situaţii cum sunt dificultăţi temporare sau permanente în adaptarea la viaţa universitară, dificultăţi în accesul la procesul de predare – învăţare, obstacole în accesul fizic la clădiri şi spaţii ale universităţii. Biroul este prima astfel de structură înfiinţată într-o universitate din România”, a spus Runceanu, care este coordonatorul biroului.
Potrivit acesteia, noul birou va oferi sprijin şi cadrelor didactice pentru a-şi adapta stilul de predare în cazul studenţilor cu dizabilităţi, astfel încât aceştia să beneficieze de şanse egale de învăţare.
„La nivelul UBB sunt înscrişi circa 85 de studenţi cu diverse dizabilităţi, cum sunt deficienţe de vedere, de auz sau locomotorii”, a spus Runceanu.
Biroul pentru Studenţii cu Dizabilităţi va funcţiona în campusul universitar Hasdeu şi va fi deservit de trei specialişti, printre care şi un psihopedagog.
Prorectorul UBB Ioan Bolovan a declarat, la rândul său, corespondentului MEDIAFAX, că universitatea oferă gratuit locuri de cazare pentru studenţii cu dizabilităţi, în cămine noi, cu camere adaptate nevoilor acestora.
„Este o preocupare a conducerii UBB de a asigura în spaţiile de cazare şi în clădirile universităţii facilităţi pentru studenţii cu dizabilităţi”, a menţionat Bolovan.
Mihaela Vâlceanu, studentă în anul II la Facultatea de Psihologie, are deficienţă de vedere la ambii ochi şi distinge doar obiectele mari şi persoana aflată în faţa sa, fără a şti dacă este femeie sau bărbat.
Ea consideră că un astfel de birou este foarte util atât actualilor studenţi cu dizabilităţi din UBB, cât şi celor care vor veni în anii următori.
„Cel mai greu mi-a fost, când am venit la facultate, să mă adaptez, să cunosc clădirile, amfiteatrele, să fiu acceptată de colegi, mai ales că aceştia nu ştiau mare lucru despre persoanele cu dizabilităţi. Eu înregistrez cursurile şi le ascult acasă. Ne va fi foarte util un astfel de birou, pentru că vom avea cărţi audio, printre altele, să avem şi noi acces la informaţii la fel cum au studenţii sănătoşi”, a spus studenta.
De asemenea, UBB a inaugurat, tot luni, Centrul de Consiliere Student Expert care oferă servicii de optimizare personală, consiliere psihologică şi de carieră, asistenţă psihoeducaţională.
Studenţii primesc şi suport psihoeducaţional „pentru depăşirea dificultăţilor academice şi consultanţă pentru identificarea şi valorificarea oportunităţilor de dezvoltare personală şi profesională”.
Acest centru ar putea oferi servicii şi studenţilor din alte universităţi clujene.