Un bărbat din Chişinău a vrut să arate cum credincioşii sunt păcăliţi de preot. El a filmat circuitul apei, care ajunge în bazinul sfinţit direct de la robinet. Pentru că apa este luată din curtea bisericii, preotul le-a transmis enoriaşilor că este sfințită, iar prețul ajunge şi la 5 lei per litru. Aşa se explică şi achiziţia preotului, un bolid de lux de câteva zeci de mii de euro.
Imaginile filmate au fost puse pe internet şi au stârnit revoltă printre internauţi.