Prețurile continuă să crească. Scumpiri masive la alimente și utilități

Scumpirile au continuat și în luna februarie deși BNR ul ne anunța că inflația va fi în scădere anul acesta. Astfel, rata inflatiei a ajuns in februarie la 15.5 la sută față de 15.1 la suta cat era in ianuarie.
Filip Stan
13 mart. 2023, 15:23
Prețurile continuă să crească. Scumpiri masive la alimente și utilități
Cât de mult au sărăcit românii în 2022. Cum arată TOP 10 cele mai mari scumpiri din România

Scumpiri masive în România la început de 2023. Rata anuală a inflaţiei a crescut uşor în luna februarie, la 15,5%, faţă de februarie 2022, după ce în ianuarie coborâse la 15,1%, arată datele publicate luni de Institutul Naţional de Statistică (INS).

Mărfurile alimentare s-au scumpit în acest an cu 22,35%, faţă de februarie 2022, şi cu 1,85% faţă de ianuarie 2023. La această categorie cel mai mult s-au scumpit zahărul, cu 63,56%, în februarie 2023 faţă de februarie 2022, şi cu 1,23% faţă de ianuarie 2023, dar şi margarina, cu 34,89%, în februarie 2023 faţă de februarie 2022, şi cu 0,48% faţă de ianuarie 2023. Cartofii s-au scumpit cu 34,82%, în februarie 2023 faţă de februarie 2022, şi cu 4,61% faţă de ianuarie 2023.

În februarie faţă de ianuarie, cel mai mult s-au scumpit legumele şi conservele de legume, cu 6,35%, fructele proaspete, cu 4,88%, cartofii, cu 4,61%, peştele proaspăt, cu 2,78%, brânza, cu 2,26%. Creşteri de preţuri au mai înregistrat ouăle, cu 1,33%, zahărul – 1,23%, laptele – 1,01%, carnea de pasăre – 1,2%, produsele de morărit şi panificaţie – 1,13%, dar şi berea, cu 1,63%.

Citește și: Facturi reduse cu 50%. Mii de familii beneficiază de ajutor de la stat, este lege din 1996!

 

Gazele au înregistrat cele mai mari scumpiri în 2023 față de 2022

Mărfurile nealimentare s-au scumpit cu 12,73% în februarie 2023 faţă de februarie 2022, şi cu 0,45% faţă de ianuarie 2023. La această categorie, cel mai mult s-au scumpit gazele, cu 41,94%, în februarie 2023 faţă de februarie 2022, dar şi categoria ”Energie electrică, gaze şi încălzire centrală”, cu 33,14%, în februarie 2023 faţă de februarie 2022, şi au scăzut cu 0,69% faţă de ianuarie 2023.

La categoria servicii, cea mai mare scumpire, cu 3,55%, în februarie raportat la luna precedentă, s-a consemnat la confecţionat şi reparat îmbrăcăminte şi încălţăminte. Chiriile au crescut cu 1,1%, îngrijirile medicale cu 1,58%, restaurante, cafenele, cantine, cu 1,57%, iar igienă şi cosmetică +1,46%.

Citește și: De câţi bani are nevoie pe lună o familie cu doi copii din România pentru a trăi decent. Puţini români au acest salariu

Serviciile s-au scumpit cu 10,38%, în februarie 2023 faţă de februarie 2022, şi cu 0,70% faţă de ianuarie 2023. Aici cel mai mult s-a scumpit serviciul de ”apă, canal, salubritate”, cu 24,15%, în februarie 2023 faţă de februarie 2022, şi cu 1,13% faţă de ianuarie 2023.

Ieftiniri au avut loc la biletele de avion, cu 12,28%, la energia electrică – 1,33%, dar şi termică – 1,06%.

Banca Naţională a României se aşteaptă ca rata anuală a inflaţiei să scadă mai repede decât s-a anticipat anterior, în special începând din trimestrul III al anului în curs, pe fondul prelungirii schemelor de plafonare şi compensare a preţurilor la energie până la 31 martie 2025 şi al redefinirii caracteristicilor acestora din 1 ianuarie 2023.

 

DailyBusiness
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
Spynews
Fulgi de ovăz și mere! Rețeta pe care o mănânci zilnic și slăbești
Bzi.ro
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum: „E bolnavă?”
Fanatik.ro
Megaproiectul feroviar, în valoare de peste 8 miliarde de dolari, care va lega 2 țări. Calea ferată se întinde pe aproape 400 de kilometri
Capital.ro
Marele cutremur care va lovi România. Zonele din București care vor fi cel mai grav afectate
Playtech.ro
De câte ori se pot acorda voucherele pentru alimente. Calculul exact pentru românii cu venituri mici
DailyBusiness
Se scumpesc biletele de tren! Cu cât se vor majora tarifele în funcţie de tipul trenului
Adevarul
Vaticanul și OZN-urile: Este ascuns un secret despre extratereștri în misterioasele arhive ale Papei? „Cine suntem noi să închidem ușile?”
wowbiz.ro
Cum a apărut Sabrina, fosta soție a lui Andrei Perneș, la înmormântarea lui?! Imaginile DURERII
Spynews
Primele declarații ale familiei lui Andrei Perneș, după înmormântare! Clipe sfâșietoare pentru sora lui: ”Încă aștept să te mai văd” | FOTO
Spynews
Prognoza meteo în perioada 24 februarie – 28 februarie. Valul de ger aduce temperaturi extreme. Când se încălzește vremea
Evz.ro
⁠Cristian Boureanu, în boxeri, în zăpadă. Imaginile anului
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, în costum de baie. Neverosimil: cât a putut slăbi!
kanald.ro
Sabrina, fosta soție a lui Andrei Perneș, de nerecunoscut la înmormântare! În ce ipostază neașteptată a fost surprinsă
Cancan.ro
Cum arată mormântul lui Andrei Perneș la o zi de la înmormântare. Dovezile clare că este iubit la nebunie
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Verdictul care îl îngroapă pe Călin Georgescu. Anunțul făcut chiar azi, 23 februarie: „Blocare imediată”
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
stirilekanald.ro
Nicușor Dan, mesaj pentru Donald Trump și JD Vance. Ce le-ar spune dacă ar fi președintele României: „Trebuie să ne întărim statul”
Mohamed Amra, infractor extrem de periculos, capturat la București și predat Franței
MediaFlux
Zelenski a CEDAT! Anunțul a uimit întreaga lume
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine este agentul KGB Krasnov? O ipoteză uluitoare!