Primele audieri după tragedia la Spitalul din Piatra Neamț. Cine va ajunge în fața procurorilor

Încep audierile după incendiul de la Spitalul din Piatra Neamț, totul la trei luni distanță. Avocații susțin că audierile încep foarte târziu și doar după ce între timp a avut loc și tragedia de la Institutul Matei Balș din Capitală.
Alina Costache
12 feb. 2021, 10:24
Primele audieri după tragedia la Spitalul din Piatra Neamț. Cine va ajunge în fața procurorilor

Primele audieri după tragedia la Spitalul din Piatra Neamț. Reprezentanții unor firme care ar fi avut contracte cu spitalul din Piatra Neamț vor ajunge în fața procurorilor, conform Realitatea PLUS. În urma incendiului izbucnit în secția ATI a spitalului, 10 persoane și-au piedut viața. Toți pacienții internați în secție erau infectați cu COVID, în momentul producerii incendiului, în cele două saloane ale secției de Terapie intensivă se aflau 16 pacienți.

Citește și: Fostul manager al Spitalului Județean Piatra Neamț, judecat pentru abuz în serviciu

Cu toate că au trecut trei luni de la tragicul incident, încă nu se cunosc cu exactitate cauzele producerii inceniului. Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, a intrat în posesia unei primi versiune a raportului privind cauzele incendiului de la ATI din Spitalul Județean Piatra Neamț abia la începutul acestei luni.

Primele audieri după tragedia la Spitalul din Piatra Neamț. Directorul de la acea vreme al unităţii medicale – Lucian Micu – numit politic, şi-a dat demisia. Ancheta Parchetului General – condusă de procurorul Marius Iacob – încă aşteaptă raportul institutului INSEMEX din Petroşani care ar urma să lămurească felul în care s-a produs incendiul. Până atunci, secţia arsă de ATI rămâne sigilată, informează Stirileprotv.

Medicul Cătălin Denciu, rănit în incendiul de la Spitalul Piatra Neamţ, e printre eroii lumii care au marcat anul 2020

Medicul Cătălin Denciu, care a salvat mai mulţi pacienţi din incendiul de la Spitalul din Piatra Neamţ, se numără printre eroii care au marcat anul 2020, conform publicaţiei belgiene rtbf.be. Doctorul s-a ales cu arsuri pe 75% din suprafaţa corpului, după ce s-a aruncat în foc pentru a-şi salva pacienţii.

”Acest medic român era de gardă la 14 noiembrie 2020 în unitatea de terapie intensivă de la spitalul din Piatra Neamţ. În momentul în care a izbucnit un incendiu, el efectiv s-a aruncat în foc pentru a încerca să salveze cât mai multe vieţi. În ciuda sacrificiului său, zece pacienţi au decedat, iar şase au fost răniţi. Curajosul medic a suferit arsuri de gradul doi şi trei. A doua zi, el a fost transportat în Belgia, la spitalul militar Regina Astrid, specializat în tratarea pacienţilor cu arsuri”, precizează publicaţia belgiană care a întocmit lista eroilor care au marcat anul 2020.

La o lună de la incendiul din secția de Terapie Intensivă a Spitalului Județean Neamț, în urma căruia 10 oameni și-au pierdut viața, medicul Cătălin Denciu, care a intrat în flăcări pentru pacienții săi, a fost detubat.

 

 

DailyBusiness
Breaking! Zelenski pleacă de la Casa Albă fără să mai semneze acordul pentru mineralele Ucrainei cu Donald Trump
Spynews
Horoscop sâmbătă, 1 martie 2025: Capricornii au visuri și planuri de plecare în concediu
Bzi.ro
Ce dramă a trăit Andi Moisescu! De ce nu l-a crescut mama sa în primii ani de viață
Fanatik.ro
Cele mai economice mașini pe GPL. Modelul Dacia care face senzație și e preferat și de străini
Capital.ro
Călin Georgescu s-a prăbușit! Lovitură finală după punerea sub controlul judiciar
Playtech.ro
Planta sfântă pe care este bine să o ai în casă toată luna martie. Atrage norocul și prosperitatea
DailyBusiness
Cele mai scumpe căpșuni din București. „Ofertele” de 1 Martie depășesc orice imaginație: 3 căpșuni – mărțișoare au ajuns să coste peste o sută de lei
Adevarul
Relația lui Nicușor Dan cu coordonatorul lui de campaniei, „un risc de securitate națională”. Caramitru: Matei Păun are afaceri cu Lukașenko
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Maria Cutzarida-Crătunescu – Prima femeie medic a României și soarta neștiută a mormântului ei
Spynews
Fostă concurentă de la iUmor sezonul 13, diagnosticată cu leucemie. Primele declarații despre starea de sănătate / VIDEO
Spynews
Cesima Nechifor, de la Power Couple 2025, a făcut petrecere de ziua ei de naștere. Imagini de la party. Cine i-a fost alături / FOTO
Evz.ro
Cristina Ich, prima poză cu iubitul. L-a afișat pe Instagram
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume, o nouă apariție spectaculoasă
kanald.ro
Cu ce probleme de sănătate se confrunta Luca Manolache. Tânărul a trăit niște luni de coșmar înainte să-și piardă viața
Cancan.ro
Alimentul care costă doar 7 lei în supermarket și e campion la omega 3. Mihaela Bilic: „Are toți nutrienții de care avem nevoie”
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Unde a fugit Călin Georgescu? A primit foarte multe amenințări cu moartea
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cât de frumoasă este Sorana Cîrstea. Iubita lui Ion Țiriac jr. a făcut senzație cu apariția ei pentru WTA
stirilekanald.ro
Tatiana a murit carbonizată în tragedia din Copșa Mică. Avea 56 de ani și mergea la muncă atunci când a ajuns sub roțile microbuzului în flăcări
Fragmente de dronă rusească descoperite în județul Galați, detonarea controlată este în curs
MediaFlux
Se dau salarii de 12.000 de lei pentru români fără studii superioare. Află cum
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
America a murit… God Bless Europe!