PRO TV LIVE FCSB – MACCABI TEL AVIV ONLINE STREAM VIDEO. Campioana României a ajuns în această fază a competiţiei după ce a bătut-o pe Virtus cu 7-1 în tur, respectiv 4-0 în retur, în timp ce campioana din Israel, cu un coeficient mai bun decât FCSB, s-a calificat direct și doar a așteptat să își afle adversara. Duelul din România va avea loc în Ghencea, unde FCSB a jucat și contra sanmarinezilor de la Virtus, fiind așteptați peste 20.000 de spectatori. Meciul din Ghencea va fi arbitrat de un maghiar, Gergo Bogar, care a mai condus de la centru partidele Malta U21 – România U21, scor 0-3, Lituania U17 – România U17, scor 0-4, și Italia U19 – România U19, scor 2-1.
În actualul sezon, FCSB a câștigat Supercupa României, 3-0, în fața Corvinului, s-a distrat cu amatorii de la Virtus în primul preliminar al Ligii Campionilor (11-1 la general), însă nu a fost în stare să se impună în vreun meci din primele două etape din Liga 1, 1-1 acasă cu U Cluj şi 2-2 în deplasare cu Unirea Slobozia. În schimb, Maccabi Tel Aviv a câștigat singurul meci oficial pe care l-a disputat în noul sezon, 2-0 pe Hapoel Petach Tikva, deținătoarea Cupei, în Supercupa Israelului.
Echipa care se va califica dintre FCSB şi Maccabi Tel Aviv va juca în turul al treilea preliminar din Champions League cu învingătoarea dintre Shamrock Rovers (Irlanda) și Sparta Praga (Cehia), în timp ce echipa eliminată va continua în turul al treilea preliminar din Europa League, unde va întâlni învinsa din „dubla” Panevezys (Lituania) – Jagiellonia (Polonia).
„Marți e prima manșă. Totul se va decide în retur. Jucăm acasă cu fanii, dar nimic nu va fi decis marți. Analizăm adversarii și le identificăm punctele tari, punctele slabe și încercăm să lovim punctele slabe. Oponentul analizează echipa noastră. Cel mai important este să fim într-o formă bună. În fotbal toate echipele pot fi bătute. Au o echipă disciplinată, dar și noi avem o echipă bună. În startul sezonului nu există o echipă în lume care e la 100%. Trebuie să jucăm ca o echipă, avem jucători care fac diferența, suntem o echipă plină de calitate. Cred că avem cea mai bună echipă din România la momentul actual”, a declarat Elias Charalambous, antrenorul celor de la FCSB.
„Mă simt bine, sunt încântat că jucăm în Champions League cu un așa club, cu o mare istorie. Nu ne gândim la jucătorii care nu sunt cu noi. Jucătorii mei sunt dedicați. Suntem pregătiți. Știu ce am văzut la antrenamente. Ne respectăm adversarul, dar vom încerca să câștigăm meciul. Normal că vrem să câștigăm. Cred în spiritul de echipă și în ce vom face împreună. Nu cred că un singur jucător poate face diferența. Sunt sigur că ei sunt pregătiți pentru acest meci. Au o organizare bună, au mulți jucători periculoși. Nu putem spune ceva rău despre ei. Noi am jucat un singur meci”, a declarat Zarko Lazetic, antrenporul croat al lui Maccabi Tel Aviv.
FCSB (4-2-3-1): Târnovanu – Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic – Lixandru, Șut – Ștefănescu, Olaru, Băluță – Miculescu. Antrenor: Elias Charalambous.
Maccabi Tel Aviv (4-5-1): Mashpati – Nachimas, Baltaxa, Shlomo, Davidzada – Hozez, Peretz, Van Overeem, Biton, Addo – Zahavi. Antrenor: Zarko Lazetic.l
Arbitru: Gergo Bogar (Ungaria) Asistenți: Theodoros Georgiou, Balazs Szalai (ambii din Ungaria). Arbitru de rezervă: Csaba Pinter (Ungaria).
Stadion: Steaua, Bucureşti.
„Normal că am definitivat echipa, dar nu vreau să o zic, nu vreau să știe adversarii. Au fost rezultatele slabe că așa s-a întâmplat. U Cluj nici nu a depășit mijlocul terenului în prima repriză, Slobozia nici nu a depășit centrul terenului, au dat un gol din fază fixă, iar pe al doilea l-a dat dintr-o execuție. Echipa nu a jucat rău, nu a jucat la turația pe care o vreau eu, dar echipa nu a jucat rău, deci nu îmi fac probleme. Am făcut și niște schimbări, să facem niște experimente. E păcat că nu am jucat și cu Băluță și Ștefănescu, dar te obligă Burleanu, că el e tare. Când mă gândesc, îți dai seama ce idioți suntem. Noi băgăm milioane de euro, dar vine un burlean, sunt Burleanu, un copil obraznic. Băi, nebunule cum îți permiți să faci așa ceva? Cum îți permiți să faci tirania asta, să manipulezi voturile celor săraci”, a spus Gigi Becali.