GEORGIA-CEHIA : 1-1. Sita Euro 2024 cerne naţionalele, rezultat bun pentru România

Reprezentativa Cehiei a terminat la egalitate cu naţionala Georgiei, sâmbătă, la Hamburg, scor 1-1, într-un meci din grupa F de la Euro 2024.
Mircea Filipescu
22 iun. 2024, 18:12

PRO TV LIVE ONLINE GEORGIA-CEHIA STREAM:1-1. Selecţionatele Georgiei şi Cehiei au încheiat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul care a avut loc sâmbătă, pe Volksparkstadion din Hamburg, în Grupa F a Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania.

Au marcat Mikautadze, în minutul 45+4, din penalti pentru Georgia şi Schick, în minutul 59, pentru Cehia.

Cehii au forțat marcarea golului victoriei, dar au neglijat apărarea și Georgia a scăpat pe contraatac la ultima fază a partidei! Au fost trei jucători ai Georgiei în fața unui singur apărător ceh, dar Lobzhanidze a tras peste poartă, iar Georgia a scăpat ocazia de a câștiga primul meci din istorie la un turneu final.

GEORGIA-CEHIA PRO TV LIVE ONLINE

Min. 59. Ocaziile se răzbună! Georgia – Cehia 1-1, Schick egalează după pauză, meciul este relansat.

Min. 45: Surpriză uriaşă, Georgia deschide scorul din penalty, 1-0 chiar înainte de pauză.

Echipele de start
Georgia: Mamardashvili – Kvirkvelia, Kashia, Dvali – Kakabadze, Davitashvili, Mekvabishvili, Kochorashvili, Tsitaishvili – Mikautadze, Kvaratskhelia

Rezerve: Altunashvili, Chakvetadze, Gocholeishvili, Gugeshashvili, Gvelesiani, Kiteishvili, Kvekveskiri, Kvilitaia, Lobjanidze, Lochoshvili, Loria, Shengelia, Sigua, Tabidze, Zivzivadze

Antrenor: Willy Sagnol

Cehia: Stanek – Holes, Hranac, Krejci – Coufal, Provod, Soucek, Jurasek – Cerny, Schick, Hlozek

Rezerve: Barak, Cerv, Chory, Chytil, Doudera, Jaros, Jurasek, Kovar, Kuchta, Lingr, Sevcik, Sulc, Vitik, Vlcek, Zima

Antrenor: Ivan Hasek

PRO TV LIVE ONLINE GEORGIA-CEHIA STREAM. Generația lui Kvaratshkelia a obținut in extremis biletele pentru Campionatul European din Germania, reușind să învingă Grecia la baraj, în urma loviturilor de departajare. Este primul lor Euro din istorie.

PRO TV LIVE ONLINE GEORGIA-CEHIA STREAM. Gruzinii nu au făcut o partidă rea cu Turcia, deși au pierdut. După golul superb al lui Muldur, formația lui Sagnol s-a regrupat și a reușit să egaleze prin Mikautadze, fiind periculoasă în mai multe rânduri la poarta apărată de Gunok, goalkeeper-ul celor de la Beșiktaș.

PROTV ONLINE STREAM BELGIA-ROMÂNIA LIVE VIDEO. Meciul decisiv pentru tricolori la Euro 2024. Hai România!

În mai multe rânduri, selecționerul Cehiei a declarat că obiectivul primei reprezentative este cert: să treacă de faza grupelor. Cu Portugalia, Cehia a pierdut cu 2-1, însă a pus lusitanilor mai multe probleme decât se așteptau aceștia inițial.

Provod a deschis scorul în minutul 62, însă autogolul lui Hranac și reușita tardivă a lui Conceicao au scris soarta meciului disputat la Leipzig.

Cehii au pierdut șapte din ultimele 12 partide disputate în grupele Campionatelor Europene.

Cehia a avut parte de un debut greu la EURO 2024, în fața Portugaliei, campioana europeană din 2016, una dintre favorite să ridice trofeul și în Germania. Naționala de la Praga a fost dominată copios, însă a fost aproape de a părăsi terenul neînvinsă. După o primă repriză fără șut pe spațiul porții Portugaliei, Provod, mijlocaș la Slavia Praga, a deschis scorul în minutul 62.

Avantajul a durat doar șapte minute. Fundașului central Hranac i-a fost trecut în cont un autogol, după o minge respinsă de goalkeeper-ul Stanek. Cehii au plătit până la urmă prețul neputinței în fața unui adversar care la multe faze a fost copleșitor. Francisco Conceicao de la FC Porto, atacant de 21 de ani, a marcat în prelungiri, la două minute după ce a fost introdus pe teren. A fost un meci în care cehii au încercat să se închidă în formula defensivă 5-4-1 și să pună probleme cu un mijloc solid.

A fost prima înfrângere a Cehiei după cinci victorii consecutive. În grupa preliminară pentru calificarea la EURO 2024, naționala de la Praga a fost învinsă o singură dată, în deplasarea din Albania.

Condiții în care meciul contra Georgiei ar putea fi decisiv în ceea ce privește calificarea în fazele eliminatorii ale EURO 2024. Nu sunt absenți la Cehia.

Spynews
Horoscop săptămânal 1 - 7 iulie: Leii vor avea o periodă agitată
Bzi.ro
Ce va face Zanni cu banii câștigați la Survivor All Stars: „Am planul ăsta din vara anului 2023!”
Fanatik.ro
Locul straniu în care cei mai mulți dintre locuitori sunt daltoniști. De ce suferă oamenii de această afecțiune
Playtech.ro
Vremea o ia razna din nou! Cod PORTOCALIU de ploi și vijelii în zonele astea ale României
DailyBusiness
Noi locuri de muncă pentru români! Sunt 100 de posturi disponibile!
Adevarul
România, primele reacții după eșecul cu Olanda: Hagi și Burcă au explicat ce s-a întâmplat
Spynews
Florin Salam, înțepătură dură pentru Bogdan de la Ploiești! Să facă referire la Cristina Pucean? „Ce au avut ei...” / VIDEO
Spynews
”Să zică mersi că nu i-au dat ăia două, trei palme”. Florin Salam, declarații acide la adresa lui Bogdan de la Ploiești, după scandalul de la nuntă! Artistul a fost dat afară de la eveniment / VIDEO
Evz.ro
Schimbare radicală de vreme în România. Scăpăm de un mare chin
Impact.ro
ȘOC! Alexandra Stan, DEZBRĂCATĂ pe net! Chiloții minusculi au lăsat la vedere TOT. Ce posterior apetisant are
Prosport.ro
FOTO. Face avere din imaginile cu ea dezbrăcată, iar acum a câștigat un concurs de tras palme între femei!
wowbiz.ro
„Dar de la Dumnezeu” Iulia Vântur a făcut anunțul pe internet, după ce s-a zvonit că s-a logodit în secret cu Salman Khan:
Cancan.ro
Gabi Bădălău și Ramona Gabor, împreună după 15 ani! PRIMELE IMAGINI
Playsport.ro
Andreea Mantea n-a mai ascuns NIMIC! Imaginile astea ar trebui interzise! Cum s-a lăsat pozată pe plajă
kanald.ro
Edward Iordănescu se desparte de echipa națională a României după un parcurs istoric la EURO 2024? „Familia mea are nevoie mai mare de mine”
StirileBZI
Izvorul „Elixirul vieții”, secretul nemuririi descoperit de Ceaușescu! Cea mai pură apă din lume!
Prosport.ro
Cine transmite la TV România – Olanda. Aici vezi azi, de la 19:00, meciul din optimile EURO 2024