SERBIA – ANGLIA: 0-1. Bellingham decide primul meci la Euro 2024

Echipa naţională a Angliei a învins duminică seara, la Gelsenkirchen, scor 1-0, echipa naţională a Serbiei, într-un meci din grupa C a turneului final Euro 2024.
Filip Stan
16 iun. 2024, 21:50
SERBIA - ANGLIA: 0-1. Bellingham decide primul meci la Euro 2024

SERBIA – ANGLIA 0-1. Titular în echipa Angliei, Bellingham a bifat un record, devenind primul jucător european care a evoluat la trei turnee finale înainte să împlinească 21 de ani. Mijlocaşul englez are 20 de ani şi 353 de zile, iar până acum a disputat meciuri la Euro 2020, Cupa Mondială 2022 şi Euro 2024. În meciul de la Gelsenkirchen, englezii au început în atac, iar Jude Bellingham a deschis scorul în minutul 13, înscriind cu o lovitură de cap, din centrarea lui Bukayo Saka. Mitrovic a replicat pentru sârbi cu un şute pe lângă poartă, în minutul 20, Până la pauză nu au mai fost ocazii mari pentru englezi, sârbii nu au arătat nimic în atac şi 1-0 a fost scorul primei reprize. Mitrovic a cerut penalti la intervenţia lui Trippier, din careu, în minutul 59, dar arbitrul italian Orsato nu a acordat nimic. Harry Kane a trimis în bară, în minutul 77, iar Pickford a scos incredibil şutul lui Vlahovic din minutul 82. Până la final nu s-a mai înscris deşi Serbia a controlat ultimul sfert de oră şi, jucând economic, Anglia s-a impus cu 1-0 conducând în grupa C, cu trei puncte.

Grupa C la EURO 2024: Anglia, Danemarca, Serbia, Slovenia

LIVE VIDEO ONLINE STREAMING PRO TV

Min. 13: GOOOL Anglia! Jude Bellingham a deschis ”balul” pentru englezi la EURO 2024

Serbia – Anglia, echipe de start
Serbia: Rajkovic – Veljkovic, Milenkovic, Pavlovic – Zivkovic, Milinkovic-Savic, Lukic, Kostic – Vlahovic, Mitrovic
Rezerve: Petrovic, V. Milinkovic-Savic, Stojic, Maksimovic, Jovic, Tadic, Babic, Mijailovic, Ilic, Ratkov, Samardzic, Gacinovic, Spajic, Mladenovic, Birmancevic
Selecționer: Dragan Stojkovic

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Guehi, Trippier – Alexander-Arnold, Rice – Saka, Bellingham, Foden – Kane
Rezerve: Ramsdale, Henderson, Shaw, Konsa, Dunk, Gallagher, Toney, Gordon, Watkins, Bowen, Eze, J. Gomez, Palmer, Wharton, Mainoo
Selecționer: Gareth Southgate

Anglia: Pckford – Walker, Stones, Guehi, Trippier – Alexander-Arnold, Rice – Saka, Bellingham, Fosen – Kane

Anglia pleacă cu prima șansă la câștigarea grupei din care mai fac parte Danemarca, Serbia și Slovenia. De altfel, englezii sunt principalii favoriți la ridicarea trofeului, urmați de francezi.

Danemarca și Serbia par în luptă directă pentru locul al doilea în grupă, în timp ce Slovenia are cele mai mari șanse să termine ultima.

Înainte de primul meci de la EURO, Anglia are o problemă în apărare, mai exact la postul de fundaș stânga. Luke Shaw are șanse minime să evolueze cu Serbia, iar favorit să-i ia locul e Trippier, fundaș dreapta.

Pe lângă Walker și Tripiier, un alt fundaș dreapta englez are șanse să fie pe teren. Tren Alexander-Arnold e văzut de Southgate drept mijlocaș, astfel că la națională nu mai joacă în apărare, ci în fața ei, în linia de mijloc.

Serbia, ajunsă cu emoţii la turneul final, şi Anglia, calificată lejer la competiţia din Germania, se întâlnesc în cea mai echilibrată partidă a zilei de la Euro 2024.

Serbia s-a clasat pe locul 2 în Grupa G a preliminariilor, cu 14 puncte, cu patru mai puţine decât Ungaria (18), dar a terminat peste Muntenegru (11p), Lituania (6p) şi Bulgaria (4p).

SPANIA – CROAŢIA: 3-0. Fiesta la reeditarea finalei din Liga Naţiunilor!

În partidele de verificare disputate în luna martie, disputate în deplasare, reprezentativa condusă de Dragan Stojkovic a pierdut cu Rusia, scor 0-4, şi a câştigat cu Cipru, scor 1-0, iar în meciurile amicale din luna iunie a cedat în Austria, scor 1-2, şi s-a impus în Suedia cu 3-0.

Serbia, care ocupă locul 33 în clasamentul FIFA, va mai juca în Grupa C de la Euro 2024 cu Slovenia (20 iunie) şi cu Danemarca (25 iunie).

Serbia este la primul turneul final european ca stat independent şi a mai participa la alte cinci ediţii sub titulatura de Iugoslavia.

Anglia s-a calificat la Euro 2024 după ce a câştigat Grupa C din preliminarii, cu 20 de puncte (şase victorii şi două rezultate de egalitate), cu şase mai multe decât Italia (din grupă au mai făcut parte, Ucraina, Macedonia de Nord şi Malta).

Naţionala lui Gareth Southgate nu a câştigat niciunul din meciurile amicale din luna martie, 0-1 cu Brazilia şi 2-2 cu Belgia, ambele disputate pe Wembley, iar în cele din iunie a trecut de Bosnia-Herţegovina, 3-0 la Newcastle, şi a pierdut cu Islanda, scor 0-1 la Londra.

Italia – Albania: 2-1, gol în secunda 23, dar campioana en titre a întors rezultatul

Anglia este pe locul 4 în clasamentul FIFA şi va mai juca în Grupa C de la Euro 2024 cu Danemarca (20 iunie) şi cu Slovenia (25 iunie).

Anglia a lipsit doar în 2008 de la ultimele zece turnee finale continentale, iar cea mai mare performanţă este semifinala din 2006, când a şi organizat Campionatul European.

Aceasta va fi prima întâlnire dintre cele două echipe naţionale, după ce Serbia a început să evolueze ca naţiune independentă din 2006 (după destrămarea Iugoslaviei la începutul anilor ’90, Anglia a înfruntat Serbia şi Muntenegru în 2003, într-un amical în care s-a impus cu 2-1).

Cine transmite Euro 2024 la TV în România

Toate cele 51 de meciuri se vor vedea la TV și în România. La fel cum s-a întâmplat și la ediția precedentă, majoritatea partidelor vor fi difuzate de Pro TV. Vor fi 6 meciuri și pe Pro Arena, în ultima etapă, când meciurile din aceleași grupe se desfășoară simultan.

Audiențele turneului final vor crește considerabil față de ediția precedentă grație calificării României. Meciul cu Belgia ar trebui să stârnească cel mai mare interes, urmând a se disputa seara, într-o zi de sâmbătă.

Pro TV a anunțat cei 7 comentatori pentru Euro 2024

„EURO 2024 începe în doar câteva zile la PRO TV, PRO ARENA și pe VOYO. Turneul final reunește toate naționalele care au reușit să demonstreze unitatea echipei și dorința de a scrie istorie, iar România se regăsește printre acestea.

Toți suporterii sunt pregătiți să iasă în stradă pentru rezultate de neuitat, iar așteptarea crește cu fiecare minut. Toți cei care nu vor rata niciun minut din Campionatul European vor avea parte de comentarii pertinente!

Andrei Grecu, Cristian Pintea, Ion Alexandru, Cristi Petre, Bogdan Nevel, Mihai Mironică și Mihai Crăciun fac parte din echipa de comentatori din acest an! Aceștia vor fi aproape de telespectatori, la fiecare joc, și le vor oferi cele mai importante informații”, a apărut în comunicatul emis de postul de televiziune.

Programul complet de la Euro 2024: când se dispută TOATE meciurile

ZIUA 1 – vineri, 14 iunie 2024

• ora 22:00: Germania – Scoția (grupa A, Munchen)

ZIUA 2 – sâmbătă, 15 iunie 2024

• ora 16:00: Ungaria – Elveția (grupa A, Koln)
  • ora 19:00: Spania – Croația (grupa B, Berlin)
  • ora 22:00: Italia – Albania (grupa B, Dortmund)

ZIUA 3 – duminică, 16 iunie 2024

• ora 16:00: Polonia – Olanda (grupa D, Hamburg)
  • ora 19:00: Slovenia – Danemarca (grupa C, Stuttgart)
  • ora 22:00: Serbia – Anglia (grupa C, Gelsenkirchen)

ZIUA 4 – luni, 17 iunie 2024

• ora 16:00: ROMÂNIA – Ucraina (grupa E, Munchen)
  • ora 19:00: Belgia – Slovacia (grupa E, Frankfurt)
  • ora 22:00: Austria – Franța (grupa D, Dusseldorf)

ZIUA 5 – marți, 18 iunie 2024

• ora 19:00: Turcia – Georgia (grupa F, Dortmund)
  • ora 22:00: Portugalia – Cehia (grupa F, Leipzig)

ZIUA 6 – miercuri, 19 iunie 2024

• ora 16:00: Croația – Albania (grupa B, Hamburg)
  • ora 19:00: Germania – Ungaria (grupa A, Stuttgart)
  • ora 22:00 Scoția – Elveția (grupa A, Koln)

ZIUA 7 – joi, 20 iunie 2024

• ora 16:00: Slovenia – Serbia (grupa C, Munchen)
  • ora 19:00: Danemarca – Anglia (grupa C, Frankfurt)
  • ora 22:00: Spania – Italia (grupa B, Gelsenkirchen)

ZIUA 8 – vineri, 21 iunie 2024

• ora 16:00: Slovacia – Ucraina (grupa E, Dusseldorf)
  • ora 19:00: Polonia – Austria (grupa D, Berlin)
  • ora 22:00: Olanda – Franța (grupa D, Leipzig)

ZIUA 9 – sâmbătă, 22 iunie 2024

• ora 16:00: Georgia – Cehia (grupa F, Hamburg)
  • ora 19:00: Turcia – Portugalia (grupa F, Dortmund)
  • ora 22:00: Belgia – ROMÂNIA (grupa E, Koln)

ZIUA 10 – duminică, 23 iunie 2024

• ora 22:00: Elveția – Germania (grupa A, Frankfurt)
  • ora 22:00: Scoția – Ungaria (grupa A, Stuttgart)

ZIUA 11 – luni, 24 iunie 2024

• ora 22:00: Croația – Italia (grupa B, Leipzig)
  • ora 22:00: Albania – Spania (grupa B, Dusseldorf)

ZIUA 12 – marți, 25 iunie 2024

• ora 19:00: Olanda – Austria (grupa D, Berlin)
  • ora 19:00: Franța – Polonia (grupa D, Dortmund)
  • ora 22:00: Anglia – Slovenia (grupa C, Koln)
  • ora 22:00: Danemarca – Serbia (grupa C, Munchen)

ZIUA 13 – miercuri, 26 iunie 2024

• ora 19:00: Slovacia – ROMÂNIA (grupa E, Frankfurt)
  • ora 19:00: Ucraina – Belgia (grupa E, Stuttgart)
  • ora 22:00: Cehia – Turcia (grupa F, Hamburg)
  • ora 22:00: Georgia – Portugalia (grupa F, Gelsenkirchen)

ZIUA 14 – sâmbătă, 29 iunie 2024

• ora 19:00: 2A – 2B (optime 1, Berlin)
  • ora 22:00: 1A – 2C (optime 2, Dortmund)

ZIUA 15 – duminică, 30 iunie 2024

• ora 19:00: 1C – 3D/3E/3F (optime 3, Gelsenkirchen)
  • ora 22:00: 1B – 3A/3D/3E/3F (optime 4, Koln)

ZIUA 16 – luni, 1 iulie 2024

• ora 19:00: 2D – 2E (optime 5, Dusseldorf)
  • ora 22:00: 1F – 3A/3B/3C (optime 6, Frankfurt)

ZIUA 17 – marți, 2 iulie 2024

• ora 19:00: 1E – 3A/3B/3C/3D (optime 7, Munchen)
  • ora 22:00: 1D – 2F (optime 8, Leipzig)

ZIUA 18 – vineri, 5 iulie 2024

• ora 19:00: câștigătoare optime 4 – câștigătoare optime 2 (sfert 1, Stuttgart)
  • ora 22:00: câștigătoare optime 6 – câștigătoare optime 5 (sfert 2, Hamburg)

ZIUA 19 – sâmbătă, 6 iulie 2024

• ora 19:00: câștigătoare optime 3 – câștigătoare optime 1 (sfert 3, Dusseldorf)
  • ora 22:00: câștigătoare optime 7 – câștigătoare optime 8 (sfert 4, Berlin)

ZIUA 20 – marți, 9 iulie 2024

• ora 22:00: câștigătoare sfert 1 – câștigătoare sfert 2 (semifinala 1, Munchen)

ZIUA 21 – miercuri, 10 iulie 2024

• ora 22:00: câștigătoare sfert 4 – câștigătoare sfert 3 (semifinala 2, Dortmund)