SUEDIA-UCRAINA 1-2. Surpriză mare în ultimul meci al optimilor de la Euro 2021

Ucraina s-a calificat în sferturile de finală ale Euro-2020 după ce a învins, cu 2-1, după prelungiri, Suedia. Ucrainenii au marcat golul victoriei în minutul 120+1.
Daniel Spătaru
30 iun. 2021, 00:30

SUEDIA-UCRAINA 1-2 Ucraina s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale Euro-2020, după ce a învins, la Glasgow, pe Stadionul Hampden Park, cu scorul 2-1 (1-1, 1-1), după prelungiri, reprezentativa Suediei. Golul victoriei a fost marcat în minutul 120+1.
Danielson a fost eliminat în minutul 99, pentru un fault dur asupra lui Besedin. Iniţial, suedezul a primit cartonaşul galben, dar după ce a revăzut faza arbitrul Daniele Orsato i l-a arătat pe cel roşu. Besedin nu a mai putut continua jocul, fiind înlocuit.

Au marcat: Forsberg ’43 / Zincenko ’27, Dovbik ‘120+1.

Echipele de start:
Suedia (4-4-2): Olsen – Lustig, Lindelof, Danielson, Augustinsson – Larsson, Olsson, Ekdal, Forsberg – Isak, Kulusevski.

Ucraina (4-3-3): Bushchan – Karavaev, Zabarnyi, Matviyenko, Kryvtsov – Stepanenko, Sydorchuk, Zinchenko – Yarmolenko, Yaremchuk, Shaparenko.

Suedia are o stare de spirit excelentă, după ce a terminat pe primul loc într-o grupă foarte competitivă. Egalul fără goluri cu Spania și victoria cu 1-0 împotriva Slovaciei au evidențiat soliditatea defensivă a echipei, în timp ce succesul cu 3-2 împotriva Poloniei au propulsat naţionala scandinavă în poziţia de lideră. Blågult nu a trecut niciodată de faza grupelor la un Campionat European, iar meciul cu Ucraina reprezintă cea mai bună șansă a sa de a sparge gheaţa.

La rândul său, Ucraina a jucat până acum rolul lui Jekyll and Hyde în această competiție. A pierdut dramatic cu Olanda, după ce a fost aproape să îi smulgă un punct „Porticalei Mecanice”, a avut situaţia sub control în meciul cu Macedonia de Nord, dar pierdut cu Austria, fiind aproape eliminată, însă a obţinut in extremis calificarea, de pe locul 3, la golaveraj.

Citeşte şi FRANŢA, favorita Euro 2021, eliminată de Elveţia la Bucureşti. Meci nebun, decis la loviturile de departajare

Echipe probabile Suedia-Ucraina:

Suedia: Olsen – Lustig, Lindelöf, Danielson, Augustinsson – S. Larsson, Ekdal, Olsson, Forsberg – Isak, Quaison.

Lipsesc în următorul meci, dacă priomesc cartonaş galben: Danielson, Lustig, Olsson

Ucraina: Buşhan – Karavaev, Zabarni, Matvienko, Mikolenko – Malinovski, Sidorciuk, Zincenko – Yarmolenko, Yaremciuk, Ţigankov.

Lipsesc în următorul meci, dacă priomesc cartonaş galben: Şaparenko, Sidorciuk.

Citeşte şi CROAŢIA-SPANIA 3-5. Meci nebun, calificare în prelungiri pentru Furia Roja

Partida dintre Suedia și Ucraina va fi condusă de italianul Daniele Orsato, potrivit UEFA.

Palmaresul din ultimele cinci dueluri dintre Suedia și Ucraina le este favorabil ucrainenilor, care au câştigat patru meciuri, în timp ce scandinavii au câștigat doar unul.

Franța, Portugalia și Olanda, OUT de la EURO 2020
Franța era, la începutul turneului final, principala favorită pentru câștigarea trofeului. Pe lângă naționala lui Didier Deschamps, de la EURO 2020 au mai fost eliminate în optimi alte două echipe care se regăseau printre favorite: Portugalia (0-1 cu Belgia) și Olanda (0-2 cu Cehia).

Spania s-a calificat cu emoții în sferturi, după ce a trecut de Croația cu 5-3, după prelungiri (3-3 în 90 de minute). În acest moment, ibericii au devenit principalii favoriți pentru câștigarea trofeului. Italia este cotată cu a doua șansă, iar Anglia cu a treia.

În sferturile de finală, Spania va întâlni Elveția, iar în semifinale ibericii vor da piept cu învingătoarea dintre Italia și Belgia.