PROGNOZA METEO. Temperaturile urcă până la 34 de grade, dar serile sunt dominate de furtuni

PROGNOZA METEO. Meteorologii anunţă o vreme instabilă în următoarele zile. Dacă în timpul zilei mercurul din termometre va urca până la 34 de grade, serile vor fi răcorite de furtuni de scurtă durată.
Filip Stan
05 aug. 2014, 14:15
PROGNOZA METEO. Temperaturile urcă până la 34 de grade, dar serile sunt dominate de furtuni

PROGNOZA METEO. Miercuri, fenomenele asociate instabilităţii atmosferice accentuate revin, meteorologii prognozează aşadar, mai ales după-amiază, înnorări accentuate, local averse ce pe arii restrânse vor fi torenţiale, descărcări electrice şi rafale de vânt ce pot lua aspect de vijelie, mai ales în jumătatea vestică a ţării, dar şi în zonele de deal şi de munte. Izolat, ploile vor depăşi 20…30 l/mp şi va cădea grindină. Temperaturile maxime scad uşor, se vor situa în general între 25 grade în Dealurile de vest şi în estul Transilvaniei şi 33 grade în sud-est. Şi tot în sud-est, dar şi în est disconfortul termic va fi încă accentuată, îţi poate atinge şi depăşi izolat pragul critic de 80.

VREMEA ÎN BUCUREŞTI. Miercuri, vremea va fi călduroasă, cu maxime in jur de 32 grade după-amiază. În cea mai mare parte a zilei cerul va fi variabil, apoi norii strâng rândurile şi spre seară aduc ploi de scurtă durată, fulgere, tunete şi intensificări ale vântului ce mai răcoresc atmosferă.

Citeşte şi PLOILE TORENŢIALE aduc şi INUNDAŢII. Unde sunt aşteptate viituri

PROGNOZA METEO. Joi aversele continuă şi izolat pot fi din nou însemnate cantitativ, mai ales în vest, în sud-vest, în nord şi în centru. Vor fi şi condiţii de grindină, dar şi intensificări de scurtă durată ale vântului. În celelalte regiuni vremea va fi călduroasă, cu cerul variabil şi doar izolat, spre seară mai ales, vor fi ploi de scurtă durată şi descărcări electrice. Maximele se vor situa între 24 grade în Dealurile de vest şi 34 grade în sud-est.

VREMEA ÎN BUCUREŞTI. Joi, vreme va fi tot călduroasă, după-amiază termometrele arată în jur de 33 grade. Norii care se arată pe cer nu aduc ploaie, iar vântul, deşi îşi face simţită prezenţa, nu prea reuseşte să răcorească atmosfera.

PROGNOZA METEO. Vineri aşteptăm averse, descărcări electrice şi intensificari ale vântului tot în vest, în sud-vest şi în nord, dar şi în centru, precum şi la deal şi la munte. Ploile vor putea avea caracter torenţial, izolat vor fi cantităţi mai mari de apă în intervale scurte de timp şi condiţii de grindină. În celelalte regiuni vremea va fi din nou călduroasă după-amiază, posibil chiar caniculară pe arii restrânse în sud-est. În aceste zone doar izolat vor fi ploi de vara, tunete şi fulgere.

VREMEA ÎN BUCUREŞTI. Vineri va fi din nou între zonele în care căldură e destul de greu de suportat după-amiază, când mercurul urcă în termometre până la 34 grade. Abia spre seară cerul se mai înnorează şi cresc şansele pentru ploi de scurtă durată şi descărcări electrice.

PROGNOZA METEO. Weekendul începe cu mai puţine ploi decât în zilele precedente. Meteorologii prognozează înnorări temporar accentuate, averse, descărcări electrice şi intensificări de scurtă durată ale vântului, pe arii restrânse în est şi în sud-est, precum şi la deal şi la munte şi doar izolat în celelalte zone. Maximele vor fi în general între 26 şi 34 grade. De duminică până aproape de jumătatea săptămânii viitoare vremea va continua să fie călduroasă, mai ales în sud şi în sud-est, unde de pe arii restrânse după-amiaza revine canicula. În restul ţării temperaturile sunt mai apropiate de cele normale pentru această perioadă. Şansele de averse şi descărcări electrice sunt mai mari în nordul şi în estul ţării, la deal şi la munte, mai ales marţi şi miercuri.

DailyBusiness
Amendă uriașă în 2025 pentru cei fără talon auto. Lista actelor obligatorii
Spynews
Alina Petre a divorțat oficial de Bogdan Vasiliu! Ce s-a întâmplat când s-au întâlnit față în față, la tribunal
Bzi.ro
Minerva, mesaje din lumea de dincolo! Ce i-a cerut Gabrielei Lucuțar să-i pună în sicriu
Fanatik.ro
Play-off SuperLiga: clasament, program complet. Cu cine joacă FCSB, CFR Cluj și U Craiova în prima etapă! Când se dispută marile derbyuri
Capital.ro
Cine îl înlocuiește acum pe Călin Georgescu. A venit verdictul șoc: Va accepta!
Playtech.ro
De se ce strâmbă pisicile după ce miros ceva? Specialiștii au descifrat reacția adorabilă a felinelor
DailyBusiness
Salata de ciuperci cu mărar și usturoi. Rețeta te va cuceri de la prima îmbucătură!
Adevarul
Un intelectual român critică dur mesajul unui controversat politician italian, susținător al lui Georgescu: „Informează-te sau nu mai minți!”
wowbiz.ro
Smiley a apărut cu bebelușul în brațe! Fanii, în extaz
Spynews
BREAKING NEWS / A murit celebrul astrolog Minerva! Gabriela Dima s-a stins din viață la 66 de ani 
Spynews
Colțul de rai din Tunisia în care trebuie neapărat să ajungi! Ce obicetive turistice găsești acolo
Evz.ro
Doliu într-o casă regală din Europa. Prinț mort la doar 22 de ani
Ego.ro
Verdict în cel mai mare PROCES cu SCANDAL din lumea mondenă! Declarațiile EXCLUSIVE ale învinsei
Prosport.ro
Imagini spectaculoase cu controversata Laura Vicol. Unde a apărut „Regina Nordis”
kanald.ro
Doliu în sportul românesc! O multiplă campioană mondială și europeană la tenis de masă s-a stins din viață
Cancan.ro
Curs valutar BNR. Cât costă 1 euro azi, după ce lui Călin Georgescu i-a fost interzisă candidatura
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Taxe majorate pentru proprietarii de mașini vechi și noi. Decizia programată pe 2 aprilie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Ea era cea mai frumoasă din lume, el un milionar blestemat: „A apărut bărbatul vieții mele”
stirilekanald.ro
Mesajul halucinant al lui Horațiu Potra: La luptă, băieți! Cei care au arme să iasă cu armele!
Marcel Ciolacu, anunțul momentului despre salariul minim în România. „Este un mecanism de calcul european”
MediaFlux
Ministerul Muncii a dat vestea cea mare! Se dau servicii gratuite pentru copiii din mediul rural
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ce pensie are Radu Theodoru, generalul de 101 ani cercetat de DIICOT