Prognoza meteo DUMINICA Valorile termice diurne vor continua să scadă, astfel încât se vor situa ușor sub normele caracteristice perioadei în regiunile extracarpatice, iar cele nocturne vor caracteriza o vreme rece pentru această perioadă în est, nord-est și în zonele depresionare. Vor fi înnorări și mai ales ziua va ploua, pe arii restrânse în Banat, Crișana și posibil în Oltenia și Transilvania, precum și în zonele montane aferente, iar la altitudini mari se vor semnala precipitații mixte. În restul teritoriului cerul va fi variabil la senin.
Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări în sudul Banatului, iar la începutul intervalului local și în Oltenia, Muntenia, Dobrogea și sudul Moldovei (viteze în general de 40…50 km/h), precum și la munte, cu rafale pe crestele din vestul Carpaților Meridionali de 60…80 km/h. Temperaturile maxime se vor încadra între 12 și 20 de grade, iar cele minime vor fi cuprinse între -1 și 11 grade, mai coborâte în depresiunile Carpaților Orientali, până la -5…-2 grade. Spre dimineață, izolat se va forma ceață, iar în Maramureș, Transilvania și nordul Moldovei pe suprafețe mici se va produce brumă.
BUCUREȘTI Valorile termice vor continua să scadă, astfel că se vor situa ușor sub normele perioadei. Temperatura maximă va fi de 17…18 grade, iar cea minimă de 3…6 grade. Cerul va fi variabil la senin, cu înnorări la începutul zilei. Vântul va sufla moderat, cu ușoare intensificări (rafale de 40…45 km/h) în prima parte a intervalului.
Prognoza meteo LUNI Vremea va deveni în general frumoasă, dar regimul termic va fi comparabil cu cel din intervalul anterior. Cerul va mai avea unele înnorări în vestul teritoriului, unde izolat, cu probabilitate mai mare în zonele de deal și munte, vor fi ploi slabe, dar va fi variabil spre senin în rest. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări în prima parte a intervalului în sudul Banatului și în zona montană aferentă (în general 50…65 km/h). Temperaturile maxime se vor încadra între 11 și 22 de grade, iar cele minime între 1 și 10 grade, mai coborâte în depresiunile din estul Transilvaniei, până la -2 grade. Spre dimineață, pe spații mici se va forma ceață, iar izolat, cu precădere în zonele depresionare, se va produce brumă.
BUCUREȘTI Vremea va fi în general frumoasă, dar mai rece decât în mod normal pentru această perioadă. Cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla slab până la moderat. Temperatura maximă va fi de 17…19 grade, iar cea minimă de 2…5 grade.
Prognoza meteo MARTI Vremea va fi predominant frumoasă și se va încălzi ușor în majoritatea regiunilor. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări în zona montană înaltă. Temperaturile maxime se vor încadra între 12 și 24 de grade, iar cele minime vor fi cuprinse între 3 și 13 grade, mai coborâte în depresiunile din estul Transilvaniei. Dimineața și noaptea pe areale mici va fi ceață.
BUCUREȘTI Vremea va fi frumoasă. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab până la moderat. Temperatura maximă se va situa în jurul a 19 grade, iar cea minimă va fi de 6…8 grade.
Prognoza meteo MIERCURI Vremea va continua să se încălzească. Cerul va fi variabil, cu înnorări mai accentuate la munte, unde cu totul izolat vor fi averse slabe și descărcări electrice. Vântul va sufla slab și moderat, cu ușoare intensificări în zona montană înaltă. Temperaturile maxime se vor încadra între 16 și 26 de grade, iar cele minime vor fi cuprinse între 3 și 13 grade, anunţă ANM.
BUCUREȘTI Vremea se va menține frumoasă și va fi în ușoară încălzire. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab până la moderat. Temperatura maximă se va situa în jurul a 22 de grade, iar cea minimă va fi de 9…11 grade.
Prognoza meteo DE JOI PANA SAMBATA Valorile termice se vor situa în general peste normele specifice perioadei. Probabilitatea de ploaie va fi mai ridicată în prima și ultima zi de prognoză