UPDATE. Cei aproximativ 140 de angajaţi ai Termocentralei Mintia care marţi dimineaţă au refuzat să intre la lucru, cerând plata salariilor restante şi un program de salvare sau de închidere a termocentralei, au încheiat protestul în jurul orei 13.00, după ce au solicitat o discuţie cu premierul Ludovic Orban.
În cursul zilei de marţi, prefectul Vasilică Potecă s-a deplasat la Termocentrala Mintia pentru a discuta cu liderii de sindicat despre revendicările acestora, apoi discuţiile s-au mutat la sediul Prefecturii judeţului Hunedoara.
În urma acestor discuţii, protestatarii au decis să reintre la lucru, dar au solicitat ca liderii celor două confederaţii, Blocul Naţional Sindical şi Cartel Alfa, să poarte discuţii cu premierul Ludovic Orban şi cu mai mulţi miniştri, în zilele următoare.
Sindicatul Solidaritatea, prin preşedintele acestuia, Cristian Iştoc, a trimis o scrisoare deschisă premierului Ludovic Orban în care solicită rezolvarea unor revendicări ale angajaţilor de la Termocentrala Mintia care au refuzat să intre la muncă.
Peste 140 de salariaţi ai termocentralei Mintia au declanşat marţi dimineaţa un protest spontan şi au refuzat să intre la lucru, solicitând un program de salvare a producătorului de energie electrică, dar şi plata unor drepturi băneşti ce sunt întârziate de cinci luni.
„Schimbul de dimineaţă a rămas la poartă. Solicităm un program de salvare a termocentralei sau, în lipsa lui, unul de închidere prin care să se acorde plăţi compensatorii în sumă de 90.000 de lei şi venituri de completare pentru o perioadă de doi ani de zile”, a declarat, pentru AGERPRES, preşedintele Sindicatului „Solidaritatea Hunedoara”, Cristian Iştoc.
În ceea ce priveşte drepturile băneşti neachitate la timp, acestea se constituie, în principal, din tichete de masă şi deconturi pentru transportul la locul de muncă, valoarea totală a acestora fiind cuprinsă între 3.000 şi 5.000 de lei pentru un salariat.
Conform liderului sindical, conducerea Complexului Energetic Hunedoara (CEH) se află la locul protestului şi poartă discuţii cu angajaţii.
Energeticienii de la Mintia au protestat de mai multe ori, pe parcursul acestui an, nemulţumiţi de întârzierea drepturilor băneşti şi de faptul că termocentrala s-a confruntat cu lipsa stocurilor de cărbune, motiv pentru care a fost nevoie de oprirea instalaţiilor în două rânduri.
Termocentrala Mintia numără aproximativ 700 de angajaţi şi face parte din CEH alături de minele de cărbune Lupeni, Lonea, Livezeni, Vulcan şi termocentrala Paroşeni.