SPANIA-GEORGIA: 4-1 David şi Goliat în sferturi la Euro 2024, dar urmează o adevărată finală cu Germania

În sferturi, spaniolii, văzuți de mult drept principalii favoriți la câștigarea EURO, vor avea de departe cel mai greu meci de până acum, cu țara gazdă, Germania.
Filip Stan
30 iun. 2024, 23:55

Spania – Georgia 4-1. Spania s-a calificat în sferturile de finală de la EURO 2024, după ce a trecut clar, scor 4-1, după ce a fost condusă 1-0, de Georgia.

Germania – Spania, în sferturile de finală de la EURO 2024

Germania s-a calificat și ea în sferturi după un meci fără prea mari probleme fotbalistice, 2-0 cu Danemarca la Dortmund, au existat probleme cauzate de vreme, ceea ce a dus la întreruperea jocului pentru 25 de minute.

Germania – Spania este al doilea sfert de finală deja stabilit. Pe cealaltă jumătate de tablou, se vor înfrunta Elveția, care a trecut cu 2-0 de Italia, și Anglia, care a avut nevoie de prelungiri pentru a o învinge pe Slovacia, 2-1.

Tabloul sferturilor de finală va fi completat după meciurile de luni și marți:

Franța – Belgia
Portugalia – Slovenia
România – Olanda
Austria – Turcia

Lamine Yamal a mai bifat un record, devenind, la 16 ani şi 353 de zile, cel mai tânăr jucător care apare în faza eliminatorie a unui turneu final de Campionat European. Spania a avut posesie 73 la sută în prima repriză, a dominat categoric, iar Mamardashvili, portarul georgian, a avut două intervenţii salvatoare în minutele 5, la Dani Carvajal, şi 10, la Niko Williams. În ciuda dominării iberice, pe contraatac, Kakabadze a centrat în careu şi, presat din spate de Kvaratskhelia, fundaşul spaniol Le Normand s-a poziţionat greşit, trimiţând balonul în propria poartă.

Elevii lui de la Fuente au egalat în minutul 39, dar cu emoţii, golul lui Rodri având nevoie de validarea VAR. După pauză, Kvaratskhelia a încercat să înscrie de la mijlocul terenului, iar mingea a trecut puţin pe lângă bară în minutul 49. Imediat a căzut şi golul ibericilor. Lamine Yamal a centrat perfect şi Fabian Ruiz a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 75 Nico Williams a fost lansat de Fabian Ruiz şi a marcat un gol frumos pe contraatac, iar Spania conducea cu 3-1. Scorul final a fost stabilit de Dani Olmo, în minutul 83, Spania a învins Georgia cu 4-1 şi ibericii vor juca în sferturi la Stuttgart, cu Germania.

SPANIA-GEORGIA LIVE VIDEO STREAMING Pro TV

Min. 82: Dani Olmo face 4-1, Spania e în sferturi!

min. 75: Nico Williams înscrie spectaculos pentru 3-1, cu un şut sub bara transversală

Min., 74: Yamal provoacă un autogol, dar reuşita este anulată pe motiv de ofsaid

Min. 55: Yamal, la 16 ani, aduce Spania în avantaj

Min. 40: Spania-Georgia 1-1. Ibericii găsesc şi poarta adversă, Rodri marchează de la marginea careului.

Min. 18: Spania are 85% posesia, dar Georgia înscrie. Impropriu înscrie, pentru că ibericii îşi dau autogol prin Le Normand, SPANIA – GEORGIA 0-1

ECHIPELE DE START
Spania (1 – 4 – 3 – 3): 23. Unai Simón – 2. Carvajal, 3. Le Normand, 14. Laporte, 24. Cucurella – 20. Pedri, 16. Rodri, 8. Fabián Ruiz – 19. Yamal, 7. Morata, 17. Williams. Selecționer: Luis de la Fuente
Rezerve: 1. Raya, 13. Remiro – 4. Nacho, 5. Vivian, 6. Merino, 9. Joselu, 10. Olmo, 11. Ferran Torres, 12. Grimaldo, 15. Álex Baena, 18. Zubimendi, 21. Oyarzabal, 22. Jesús Navas, 25. Fermín López, 26. Pérez
Georgia (1 – 5 – 3 – 2): 25. Mamardashvili – 2. Kakabadze, 15. Gvelesiani, 4. Kashia, 3. Dvali, 14. Lochoshvili – 10. Chakvetadze, 17. Kiteishvili, 6. Kochorashvili – 22. Mikautadze, 7. Kvaratskhelia. Selecționer: Willy Sagnol
Rezerve: 1. Loria, 12. Gugeshashvili – 5. Kverkvelia, 8. Zivzivadze, 9. Davitashvili, 11. Kvilitaia, 13. Gocholeishvili, 16. Kvekveskiri, 18. Altunashvili, 19. Shengelia, 21. Tsitaishvili, 23. Lobjanidze, 24. Tabidze, 26. Sigua. Mekvabishvili este suspendat.

Spania își recuperează toate starurile absente la meciul cu Albania, întărindu-și astfel considerabil echipa. De cealaltă parte, Georgia, antrenată de Willy Sagnol, continuă să se bazeze pe fenomenul Kvaratskhelia și golgheterul Mikautadze.

Euro 2024, cea de-a XVII-a ediţie a Campionatului European de fotbal, are loc în Germania, în perioada 14 iunie – 14 iulie 2024, şi aduce la start 24 de echipe (campioana en-titre este Italia).

PROTV ONLINE SPANIA-GEORGIA LIVE VIDEO STREAMING: Predicţiile Opta pentru optimi

10 milioane de dolari pentru naționala Georgiei

Performanța, una extraordinară pentru Georgia, mai ales că această națională este pentru prima dată la un Campionat European, nu va rămâne nerăsplătită pe plan local. Miliardarul Bidzina Ivanişvili (68 de ani), fostul premier al Georgiei, a promis joi că va premia cu zece milioane de dolari echipa naţională de fotbal.

Într-un comunicat, Partidul Visul Georgian a scris că Ivanişvili, fondatorul său, felicită selecţionata şi a promis banii de la fundaţia sa caritabilă în semn de recunoaştere pentru o ”victorie istorică şi de vis” contra Portugaliei (2-0).

Mai mult. Ivanişvili, a cărui avere este estimată la 4,9 miliarde de dolari, a promis o primă de 30 de milioane de dolari, dacă Georgia învinge Spania în optimile de finală.

Spania, considerată una dintre favoritele la cucerirea trofeului european după evoluţiile de până acum, şi Georgia, cea mai mare surpriză a acestui turneu final, se întâlnesc în cea de-a patra partidă din optimile de finală de la Euro 2024.

GERMANIA – DANEMARCA: 2-0. Reeditarea celebrei finale din 1992 a avut alt rezultat la Euro 2024

Spania s-a calificat în fazele eliminatorii ale Campionatului European după ce a terminat pe locul 1 în Grupa B, în care a înregistrat următoarele rezultate: 3-0 cu Croaţia 3-0 (Morata 29, Fabian Ruiz 32, Carvajal 45+3), 1-0 cu Italia (Calafiori 55a) şi 1-0 cu Albania (Ferran 13).

Naţionala lui Luis de la Fuente este singura care a câştigat toate meciurile de pînă acum de la Euro 2024 şi singura care nu a primit gol (în ultimele 15 partide doar Columbia a reuşit să o învingă, 1-0 într-un amical disputat la Londra).

Spania ocupă locul 8 în clasamentul FIFA şi are în palmares trei titluri continentale, cucerite în 1964, 2008 şi 2012 (din 1980 şi până acum au lipsit la o singură ediţie, cea din 1992).

Georgia s-a calificat în optimile de finală de la Euro 2024 după ce a terminat pe locul 3 în Grupa F, în care a bifat următoarele rezultate: 1-3 cu Turcia (Mikautadze 32 / Mert Muldur 25, Arda Guler 65, Kerem Aturkkoglu 90+7), 1-1 cu Cehia (Mikautadze 45+4p / Schick 59) şi 2-0 cu Portugalia (Kvaratskhelia 2, Mikautadze 57p).

GALERIE FOTO Andrei Rațiu și viitorul Generației de suflet. Fotbalistul și-a sărutat fiul în fața zecilor de mii de fani: „Iubire, speranță, viitor! Felicitări, România!”

Naţionala condusă de Willy Sagnol a dat după gaza grupelor cel mai bun portar de până acum al turneului final, Giorgi Mamardashvili, precum şi golgheterul competiţiei, Georges Mikautadze, şi are doar două înfrângeri în ultimele 10 meciuri (în rest, şase victorii şi două remize).

Georgia este pe locul 75 în clasamentul FIFA şi participă în premieră la un turneu final al Campionatului European.

Cele două echipe naţionale s-au confruntat ultima oară chiar în preliminariile pentru Euro 2024, când Spania a demolat Georgia, 7-1 în deplasare şi 3-1 acasă.

Spania a făcut o declarație clară despre intențiile sale de a câștiga titlul, încă din faza grupelor, câștigând toate cele trei meciuri fără a primi un singur gol, rămânând singura echipă cu un record perfect. „Modul în care am făcut-o, câștigând toate cele trei meciuri cu trei meciuri fără gol primit, și felul în care am jucat, arată capacitatea echipei pe care o avem”, a declarat portarul David Raya.

Antrenorul Luis de la Fuente a făcut zece schimbări în echipa sa în runda a treia, dar cu toată lumea aptă și disponibilă, el ar putea să își rotească formația încă o dată. „Am suferit, dar am arătat că avem puterea de a rezista în fața unui adversar puternic”, a declarat tehnicianul în vârstă de 63 de ani după victoria la limită cu Albania (1-0), o întâlnire care ar putea servi drept pregătire utilă pentru o echipă neînfricată a Georgiei.

Oamenii lui Willy Sagnol vor fi plini de încredere în urma victoriei impresionante cu Portugalia (2-0) cu care au încheiat campania din Grupa F, calificându-se printre cele mai bune patru echipe de pe locul al treilea.

Atacantul Georgiei, Georges Mikautadze, este în prezent cel mai bun marcator al Euro 2024, cu trei goluri, după ce a găsit poarta în fiecare meci de până acum, dar Spania va trebui, de asemenea, să fie cu ochii pe colegul atacant Khvicha Kvaratskhelia, care a impresionat în runda a treia. „Spania și Portugalia sunt printre cele mai bune echipe, dar astăzi am arătat că este posibil să învingem orice echipă”, a declarat jucătorul lui Napoli.

Spania a câștigat șase din cele șapte întâlniri anterioare dintre aceste două echipe. Toate cele șase victorii au venit în meciuri c, inclusiv două în campania de calificare la EURO 2024 (7-1 în deplasare, 3-1 acasă).

Spania: Forma echipei, știri și statistici
Spania este singura echipă calificată în optimile de finală la acest turneu final cu punctaj maxim, 9 puncte, și niciun gol marcat. Ultimele echipe care au reușit calificarea în sferturi cu 9 puncte din 9 la Euro au fost Spania 2008 și Italia 2021.

„La Roja” a trecut cu 3-0 de Croația, cu 1-0 de Italia și cu 1-0 de Albania, deși în ultimul meci ibericii au jucat cu echipa a doua.

Conform datelor furnizate de Opta, Spania a fost eliminată în această fază a competiției, „optimi”, în trei din ultimele patru turnee finale majore la care a participat (Cupa Mondială și Euro), pierzând la penalty-uri la Campionatul Mondial, atât în 2022 (cu Maroc), cât și în 2018 (cu Rusia), precum și la Euro 2016 (cu Italia).

În ultimele 15 meciuri jucate, în toate competițiile, doar Columbia a reușit să învingă Spania, 1-0 într-un meci amical disputat la Londra. De atunci, ibericii au mai remizat o dată, 3-3 cu Brazilia, reușind apoi să câștige ultimele cinci partide, în care au primit un singur gol.

La competiția continentală, Spania este neînvinsă în timpul regulamentar în ultimele 9 partide.

Luis de la Fuente are doar două incertitudini înaintea acestei partide, Nacho Fernandez și Ayoze Perez, primul urmând a reveni, însă, aproape sigur în lot.

Georgia: Forma echipei, știri și statistici
Georgia, singura debutantă la acest Euro, este la prima ei participare la un turneu final, iar „premiul” este cu atât mai mare, cu cât a reușit chiar de la debut o calificare din grupă.

Gruzinii s-au calificat cu patru puncte dintr-o grupă cu Portugalia, Turcia și Cehia, terminând pe locul 3. Echipa lui Willy Sagnol a remizat cu Cehia și a învins Portugalia cu 2-0, într-una din cele mai mari surprize din istoria competiției. E adevărat, lusitanii erau deja calificați de pe primul loc, indiferent de rezultatul ultimelor partide.

Georgia, care a marcat în trei din ultimele patru dueluri directe cu Spania, toate pierdute, și-a depășit deja orice așteptări prin această calificare istorică. După faza grupelor, echipa lui Sagnol a dat cel mai bun portar de până acum al turneului, Giorgi Mamardashvili, precum și golgheterul la zi, Georges Mikautadze.

Gruzinii au doar două înfrângeri în ultimele 10 meciuri, unul cu Turcia, la acest turneu final, altul chiar cu Spania, 1-3, în preliminariile pentru competiția din Germania. În rest, șase victorii și două remize.

Sagnol nu poate miza la acest meci pe Anzor Mekvabishvili, care ispășește o partidă de suspendare, după ce a primit două „galbene” în grupe.

Statistica meciurilor directe Spania v Georgia
Cele două echipe se reîntâlnesc la scurt timp după preliminarii, ambele fiind în aceeași grupă de calificare la turneul final. Atunci, Spania s-a impus cu 7-1 în deplasare și cu 3-1 acasă, dar remarcăm faptul că gruzinii au reușit să puncteze de fiecare dată. De-a lungul timpului, Spania și Georgia au jucat de șapte ori una împotriva celeilalte, cu următorul bilanț: 6 victorii pentru iberici și una pentru georgieni. Singura victorie a naționalei de la Tbilisi a survenit în singurul meci amical de până acum dintre cele două, 1-0 în 2016, într-o partidă disputată chiar în Spania, la Getafe. Din echipa de atunci antrenată de Vicente del Bosque singurul supraviețuitor este Alvaro Morata.

Spynews
Horoscop săptămânal 1 - 7 iulie: Leii vor avea o periodă agitată
Bzi.ro
Ce va face Zanni cu banii câștigați la Survivor All Stars: „Am planul ăsta din vara anului 2023!”