Daniel Savu a afirmat că ar fi absolut odios să existe astfel de evenimente, motiv pentru care a sesizat autorităţile (Inspectoratul de Politie Prahova) pentru verificarea situaţiei.
„Nici eu, nici organizația PSD Prahova nu putem tolera existența unor astfel de lucruri, dacă ele se confirmă. Suntem consecvenţi principiului de toleranţă zero pentru astfel de fapte, indiferent de persoanele responsabile. Am cerut astăzi inspectorului şef al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Prahova să rezolve cu celeritate acest caz, să prezinte public rezultatele anchetei, precum şi pe autorii care au generat evenimentele relatate în presă, pentru a da un exemplu de fermitate şi eficienţă în aplicarea legii. Solicităm pe această cale organelor de anchetă să clarifice pe deplin modul în care s-au derulat evenimentele. Nu doresc ca imaginea organizației din Prahova și a partidului să fie în vreun fel afectate”, a afirmat președintele interimar al PSD Prahova.
Daniel Savu a mai anunțat și că a sesizat deja autoritățile pe cale oficială pentru a investiga cazul.