Rafael Nadal, în semifinale la Roland Garros 2022 după ce a câştigat meciul anului cu Novak Djokovic: 6-2, 4-6, 6-2, 7-6 VIDEO

Rafael Nadal, 5 ATP, s-a calificat în semifinalele turneului de la Roland Garros după ce l-a învins, în noaptea de marţi spre miercuri, cu scorul de 6-2, 4-6, 6-2, 7-6 (4), pe Novak Djokovic, 1 ATP. Spaniolul caută acum cel de-al 14-a titlu la Roland Garros şi trofeul de Grand Slam cu numărul 22 din palmares.
Filip Stan
01 iun. 2022, 08:16

Rafael Nadal, în semifinale la Roland Garros 2022 după ce a câştigat meciul anului cu Novak Djokovic. Rafael Nadal va evolua în faza următoare cu Alexander Zverev, 3 ATP, care l-a eliminat pe Carlos Alacaraz, 6 ATP, scor de 6-4, 6-4, 4-6, 7-6 (7).

Rivalitatea cea mai lungă din istoria tenisului şi-a disputat ediţia cu numărul 59 şi a avut de toate: schimburi interminabile de mingi, răsturnări de scor, lovituri ireale, o atmosferă de Cupa Davis. Un spectacol total, de la prima la ultima minge, care a venit prea devreme în grand slam-ul francez, în faza sferturilor de finală. Nu au lipsit însă huiduielile, vizat fiind Novak Djokovic, care a fost luat în primire de la intrarea în arenă. Rafael Nadal a început tare şi timp de mai mult de un set a lăsat impresia că joacă numai el. Acondus cu 6-2 şi 3-0, cu două break-uri şi părea că nu poate fi oprit. Dar Novak Djokovic şi-a ridicat brusc nivelul şi a reuşit să recupereze handicapul şi să câştige setul al doilea, unul de 88 de minute, cu 6-4. Rafael Nadal a repetat evoluţia bună din start şi şi-a adjudecat setul al treilea, cu acelaşi scor ca primul, 6-2. Novak Djokovic a început mai bine doar în cel de-al patrulea set, în care a avut 3-0, cu un break, şi a ajuns ulterior la 5-3, scor la care a ratat două mingi de set. Rafael Nadal a câştigat contra serviciului şi a dus apoi setul în tie-break, în care s-a impus cu 7-4 după ce a avut 6-1 şi după patru ore şi 12 minute de joc.

Simona Halep rupe colaborarea cu Virginia Ruzici dupa zece ani

Pe partea inferioară a tabloului masculin de simplu se vor juca, miercuri, partidele Andrei Rublev (Rusia) 7 ATP – Marin Cilici (Croaţia) 23 ATP şi Casper Ruud (Norvegia) 8 ATP – Holger Rune (Danemarca) 40 ATP.