Raluca Turcan, validată preşedinte interimar al PNL: Parteneriatul cu Iohannis trebuie întărit

Raluca Turcan a fost validată sâmbătă, de Consiliul Naţional de Coordonare, în funcţia de preşedinte interimar al PNL, ea afirmând că liberalii au suferit „o înfrângere usturătoare” la alegerile parlamentare, dar trebuie să întărească parteneriatul cu preşedintele Klaus Iohannis, deoarece drumul şefului statului „nu poate fi despărţit” de cel al liberalilor.
Filip Stan
04 mart. 2017, 11:00
Raluca Turcan, validată preşedinte interimar al PNL: Parteneriatul cu Iohannis trebuie întărit

raluca Turcan a fost validată în funcţia de preşedinte interimar al PNL cu 4 voturi „împotrivă” şi o „abţinere”,potrivit News.ro.

Ea a afirmat că „PNL trece printr-o perioadă dificilă, complicată”.

„Însă, dacă mă uit la imaginile din campanie, sunt încrezătoare că vom regăsi în PNL o echipă, că vom regăsi forţă, credibilitate şi prietenie, că vom regăsi respectul reciproc, lucrurile pe care se pare că unii dintre noi le-au mai pierdut în ultima perioadă”, a completat liderul PNL.

Raluca Turcan a susţinut că depinde doar de liberali cum vor reuşi să-şi valorifice resursele.

„Credeţi că nu putem găsi o echipă care să dea forţă şi care să facă din PNL cea mai imporantă forţă din dreapta românească? Avem oameni valoroşi, depinde de noi cum vom reuşi să ne unim şi să valorificăm aceste resurse”, a spus Turcan.

Ea a susţinut că, în calitate de preşedinte interimar al PNL, are obligaţia să pregătească buna desfăşurare a congresului.

„Ce poate face un preşedinte interimar al PNL? Trebuie să asigure pregătirea pentru o desfăşurare reprezentativă a lucrărilor viitorului congres. Mi-aş fi forit ca preşedintele partidului să poată să fi ales de toţi membrii. Propunerea nu a trecut în BPN, pentru că nu putem face funcţională această variantă. Deciziile majore şi suverane pentru PNL vor fi luate la baza partidului, cu fiecare dintre dumneavoastră într-o convenţie care să adune cât mai mulţi oameni”, a precizat Raluca Turcan.

Turcan a ţinut să precizeze că PNL a suferit o „înfrângere usturătoare” la alegerile parlamentare. „Se pare că am început să depăşim depresia pierderii alegerilor parlamentare. Acest fapt se vede şi în sondaje”, a completat ea.

Liderul PNL a mai spus că a evitat să caute „vinovăţii individuale” şi „să decapiteze oameni” pentru eşecul de la parlamentare.

„Am evitat să caut vinovăţii individuale, să decapitez oameni pentu rezultatul de la alegeri. Cred că ştim foarte bine ce nu a mers, cine putea să facă mai mult, astfel încât rezultatul PNL să fe mai bun, lucrul acesta vreau să îl stabiliţi dumneavoastră la Convenţie. Cauza majoră a pierderii alegerilor a fost mesajul lipsit de consistenţă faţă de oamenii care doreau să se regăsească în PNL. Trebuia să ne asumăm în mod curajos decizii de dreapta şi să luăm apărarea constant oamenilor care se simţeau sufocaţi de fiscalitatea excesivă. Era o normalitate ca aceste mesaje de drepta să fie peste tot. Am pierdut teren în faţa antreprinzărilor şi în faţa PSD care a reuşit să se definească într-un mod ipocrit. Este de fapt o impostură pe care PSD a dus-o în toată campania”, a afirmat deputatul PNL.

Raluca Turcan a mai afirmat că preşedintele Klaus Iohannis „a fost, este şi va fi partenerul PNL”.

„Drumul lui Klaus Iohannis nu poate fi despărţit de drumul PNL. Trebuie să întărim acest parteneriat pentru că preşedintele Klaus Iohannis a fost în prima linie ca principal apărător al statului de drept şi al parcursului european al României”, a completat preşedintele interimar al PNL. 

Biroul Politic Național al PNL discută sâmbătă modificările la statutul partidului, între care se numără pierderea calității de membru în cazul unei hotărâri definitive de condamnare, modificarea componenței BPN, eliminarea guvernului alternativă. Raluca Turcan, preşedintele interimar al partidului, a anunţat că propunerile au fost respinse şi nu se vor mai discuta în Consiliul Naţional.

Citeşte şi:  Raluca Turcan: Propunerea de relaxare a criteriilor de integritate pentru membrii PNL a fost respinsă UPDATE

DailyBusiness
Dani Oțil dă lovitura cu o nouă afacere, în 2025. Cât costă un abonament la studioul său de yoga și pilates
Spynews
Ajutor de 800 lei pentru o categorie de pensionari din România! Ce venit maxim trebuie să ai
Bzi.ro
Cine este și cum arată iubita lui Ilie Bolojan: Ce salariu are președintele interimar al României
Fanatik.ro
Anunț important pentru românii care vor să-și cumpere Dacia Duster sau Dacia Sandero. Gigantul auto din România a luat o decizie surprinzătoare
Capital.ro
Călin Georgescu, în culmea fericirii. Anunț fabulos despre decizia CCR: NU e definitiv
Playtech.ro
Cine este Delia Dinu, femeia de lângă Iohannis? A plâns la ceremonie şi a făcut un gest uimitor. FOTO
DailyBusiness
Ajutor de la stat pentru părinții nou-născuților în 2025. Ce sume de bani primești în primii ani de viață ai copilului
Adevarul
Elevi de liceu, isterie în grup pe ritmuri de manele. Specialist: „Să asculți așa ceva la Balul Bobocilor e ca și cum ai merge în «treling» la Operă. E păcat”
wowbiz.ro
Alina Sorescu, șocată de discuția dintre Alex Ciucu și mama lui: „O să ajungă ca Mădălina Manole”
Spynews
Ce semn divin i s-a arătat soțului Ancăi Molnar: “Am lăsat paharul în mașină vreo două ore…” | FOTO
Spynews
Cum arată Viorel Stegaru, după cinci ani de la prima apariție la televizor! Alături de cine a fost filmat | FOTO
Evz.ro
Care e averea lui Ilie Bolojan. Cât de înstărit a ajuns președintele interimar
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. El are 72 de ani, ea doar 24. Milionarul nu mai are nicio jenă și se afișează cu ea peste tot
kanald.ro
PAOK-FCSB: Cine transmite meciul din play-off-ul Europa League și la ce oră începe
Cancan.ro
Amendă de 30.000 de lei pentru toți românii care încalcă această lege. Poliția e nemiloasă
Playsport.ro
IMAGINILE MOMENTULUI! Arbitra de 24 de ani a fost prinsă cu observatorul de 3 ori mai în vârstă ca ea și video-ul compromițător a fost făcut public!
Capital.ro
Traian Băsescu, demolat în direct la TV. Moment istoric în televiziunea din România
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Vicecampioana olimpică și-a arătat tatuajele și piercing-ul dintr-o zonă delicată
stirilekanald.ro
"Unde nimerea, acolo îi băga cuțitul" O tânără mamă din București a fost măcelărită de propriul soț. Femeia a cerut ca bărbatul să fie monitorizat, dar a fost ignorată
substantial.ro
PNL nu susține candidatura lui Ilie Bolojan la prezidențiale
MediaFlux
Se REIA TURUL 2 la alegerile prezidențiale!? Anunțul CCR
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine îi ia locul lui Carmen Iohannis la Cotroceni? Cum arată partenera misterioasă a noului președinte al României